Reklama

Wielka Sobota w powiecie kolbuszowskim. Mieszkańcy poświęcili pokarmy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy z powiatu kolbuszowskiego licznie udali się do swoich świątyń, aby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. To już tradycja, że na ten dzień przygotowujemy koszyczek wielkanocny z symbolicznymi produktami, które spożyjemy podczas wielkanocnego śniadania.

Święcenie pokarmów na wielkanocny stół odbywa się zawsze w Wielką Sobotę. Przygotowany koszyczek tzw. święconkę zanosimy do kościoła lub kaplicy, gdzie następuje poświęcenie pokarmów wodą święconą przez kapłana.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z kilku parafii w powiecie kolbuszowskim. 

Dzisiaj (16 kwietnia) mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego z pięknie przyozdobionymi koszykami zebrali się w swoich świątyniach. Poświęcone pokarmy mają zapewnić dostatek, siłę i zdrowie na cały rok. 

W koszyczku do święconki powinny się znaleźć:

  • chleb - jako symbol życia, Chrystusa
  • jajko - jako symbol początku, płodności, narodzin oraz zmartwychwstania
  • sól - jako symbol trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia przed rozkładem i popsuciem; uważana także za symbol gościnności i przymierza Boga z człowiekiem
  • Powyższym pokarmom często również towarzyszą w koszyczkach:
  • wędlina – jako symbol dobrobytu i dostatku
  • ser – symbol przyjaźni, łączącej ludzi ze zwierzętami domowymi, z naturą
  • chrzan – symbol pokonania goryczy męki Chrystusa
  • babka wielkanocna – symbol doskonałości i życiowych umiejętności (dlatego powinna być upieczona w domu, nie ze sklepu)
  • baranek z masła, ciasta, cukru, czekoladowy lub gipsowy – symbolizuje ofiarę, Baranka Bożego (Chrystusa, który umarł za ludzkie grzechy, przyjmując śmierć pokornie jak baranek)
  • woda – symbol Ducha Świętego, który obmywa ludzi z win i grzechów

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy