Święcenie pokarmów na wielkanocny stół odbywa się zawsze w Wielką Sobotę. Przygotowany koszyczek tzw. święconkę zanosimy do kościoła lub kaplicy, gdzie następuje poświęcenie pokarmów wodą święconą przez kapłana.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z kilku parafii w powiecie kolbuszowskim.
Dzisiaj (16 kwietnia) mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego z pięknie przyozdobionymi koszykami zebrali się w swoich świątyniach. Poświęcone pokarmy mają zapewnić dostatek, siłę i zdrowie na cały rok.
W koszyczku do święconki powinny się znaleźć:
- chleb - jako symbol życia, Chrystusa
- jajko - jako symbol początku, płodności, narodzin oraz zmartwychwstania
- sól - jako symbol trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia przed rozkładem i popsuciem; uważana także za symbol gościnności i przymierza Boga z człowiekiem
- Powyższym pokarmom często również towarzyszą w koszyczkach:
- wędlina – jako symbol dobrobytu i dostatku
- ser – symbol przyjaźni, łączącej ludzi ze zwierzętami domowymi, z naturą
- chrzan – symbol pokonania goryczy męki Chrystusa
- babka wielkanocna – symbol doskonałości i życiowych umiejętności (dlatego powinna być upieczona w domu, nie ze sklepu)
- baranek z masła, ciasta, cukru, czekoladowy lub gipsowy – symbolizuje ofiarę, Baranka Bożego (Chrystusa, który umarł za ludzkie grzechy, przyjmując śmierć pokornie jak baranek)
- woda – symbol Ducha Świętego, który obmywa ludzi z win i grzechów
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.