Reklama

Węgiel już w drodze do Kolbuszowej. Kiedy ruszy sprzedaż dla mieszkańców gminy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Węgiel już w drodze do Kolbuszowej. Kiedy ruszy sprzedaż dla mieszkańców gminy? - Zdjęcie główne

Mieszkańcy czekają na dostawę węgla. | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI - Chciałbym już mieć węgiel w piwnicy. Za długo na niego czekam - piekli się jeden z mieszkańców Przedborza. Nie tylko on jeden. Osoby z gminy Kolbuszowa martwią się, czy będą mieli czym palić.

Tańszy węgiel od samorządu będą mogły kupić osoby, które w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wskazały, że palą nim w piecu. Będą też obowiązywały limity.

 

Sprzedaż ruszy niebawem

Węgiel zostanie już dzisiaj (2 grudnia) dostarczony na plac Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów w Kolbuszowej przy ul. Piłsudskiego.

- W przyszłym tygodniu przystąpimy do sprzedaży

- mówi w rozmowie z Korso Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. Pierwsze osoby z listy, o rozpoczęciu sprzedaży, są informowane przez urzędników z kolbuszowskiego magistratu. Transport może być we własnym zakresie, jak i świadczony przez zewnętrzny podmiot. 

- W kolejności jak napływały wnioski zakupowe jest sporządzona lista i będą dokonywane wpłaty, po nich będzie dostawa

- informuje Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej i dodaj: - Dziennie jesteśmy w stanie dostarczać 25 ton. 

Oznacza to, że w jeden dzień węgiel trafi do 16-17 gospodarstw w gminie Kolbuszowa. Węgiel, który zostanie przywieziony na PSZOK pochodzi z polskiej kopalni. Cena za tonę to 1880 zł. 

- Mamy wszystko przygotowane do rozpoczęcia sprzedaży, ale musimy najpierw dopełnić wszystkich formalności - wyjaśnia Jan Zuba. Gmina Kolbuszowa włączyła się w akcję dystrybucji węgla dla mieszkańców na preferencyjnych warunkach, czyli po cenie nie wyższej niż 2 tys. złotych brutto za tonę. Samorząd mówi, że chce tym samym ułatwić dostęp do tańszego węgla. Do 30 listopada były przyjmowane wnioski o zakup węgla. 

5 tysięcy ton

Południe Polski zostało przepisane do polskiej grupy górniczej. - My węgiel będziemy sprowadzać z Wólki Sokołowskiej, to jest 25 km w jedną stronę - mówił burmistrz podczas listopadowej sesji rady miasta. Na etapie rozeznania ile tego węgla potrzeba, spółka komunalna przyjmowała wstępne zgłoszenia zapotrzebowania na węgiel. 

- Za węgiel będziemy płacić 1 500 zł, pozostałe 380 zł będą to koszty związane z transportem węgla do Kolbuszowej, koszty związane z działaniami administracyjnymi, koszty związane z załadunkiem węgla, koszty związane z ważeniem, jak i koszty pracownicze - wyliczał Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

Potencjalna ilość węgla jaką gmina Kolbuszowa powinna sprzedać na podstawie wydanych pozytywnych decyzji o wydatku węglowym to 5 tys. ton. 

- Mam nadzieję, że zdecydowana część negatywnych wniosków, będzie zakończona wydaniem decyzji pozytywnej. W tej sprawie cały czas prowadzimy rozmowy z Warszawą - dodał włodarza. 

Węgiel sprzedawany będzie w dwóch turach. Dodatek węglowy jest wypłacany jednorazowo w kwocie 3 tys. zł. W tym roku po cenie preferencyjnej będzie można nabyć 1,5 tony. W przyszłym roku do 30 kwietnia kupić będzie można drugie półtorej tony. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy