Jedynie z przesiadkami
Podróż pomiędzy tymi miastami jest nadal możliwa, ale - jak wskazują mieszkańcy - jedynie z przesiadkami lub korzystając z usług przewoźnika Polregio. - Przy czym jazda takim połączeniem jest jazdą bez gwarancji miejsca siedzeniowego - czytamy w petycji przygotowanej przez Emilię Micał, reprezentującą mieszkańców.PKP Intercity w odpowiedzi na naszego maila podkreśla jednak, że Kolbuszowa nie pozostała bez dalekobieżnych połączeń kolejowych.
- Kolbuszowa obecnie obsługiwana jest linią komunikacyjną Przemyśl - Rzeszów - Sandomierz - Radom - Warszawa. Miasto zyskało połączenia m.in. z Przemyślem, Sandomierzem czy Radomiem, a podróż do Warszawy uległa skróceniu o ok. 40 minut i jest obecnie najszybsza w historii
- zauważa Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy i dyrektor biura komunikacji PKP Intercity.
Podróż do Lublina utrudniona
Mieszkańcy wskazują, że brak bezpośredniego połączenia do Lublina oznacza dłuższą i bardziej męczącą podróż. Szczególnie problematyczne są przesiadki, które wydłużają czas przejazdu oraz zwiększają ryzyko opóźnień.
- Po dodaniu do czasu podróży możliwych opóźnień oraz czasu koniecznego na przemieszczenie się pomiędzy dworcem a miejscem zamieszkania, podróż studenta lub osoby pracującej pomiędzy Kolbuszową a Lublinem jest bardzo męcząca i długo trwa
- podkreślają mieszkańcy w swojej petycji.
PKP Intercity przypomina jednak, że bezpośrednie połączenie z Lublinem nadal zapewnia Polregio.
- Możliwe są także podróże dobrze skomunikowanymi pociągami Polregio z przesiadką na stacji Stalowa Wola Rozwadów
- dodaje rzecznik prasowy przewoźnika.
PKP Intercity: W przyszłości będzie więcej
Przewoźnik wskazuje, że jego priorytetem jest obsługa połączeń dalekobieżnych. W związku z tym skupił się na poprawie połączeń Kolbuszowej z Warszawą i podkreśla też, że w przyszłości planują zwiększenie liczby połączeń przebiegających przez miasto nad Nilem.
- Priorytetem PKP Intercity jest zapewnianie dogodnych podróży w relacjach dalekobieżnych, dlatego położyliśmy nacisk na poprawę połączenia Kolbuszowej z Warszawą. W przyszłości będziemy zwiększać liczbę połączeń na linii komunikacyjnej przebiegającej przez Kolbuszową
- zapowiada Dutkiewicz.
Cykliczność i łatwiejsze przesiadki
Rzecznik PKP Intercity tłumaczy, że zmiany w nowym rozkładzie mają na celu poprawę komunikacji między największymi ośrodkami. Przewoźnik postawił na regularność kursów, skrócenie czasu przejazdu oraz lepszą koordynację przesiadek, co ma usprawnić podróże na kluczowych trasach.
- Wraz z nowym rozkładem 2024/2025 wprowadziliśmy zmiany połączeń w rejonie Tarnobrzega i Stalowej Woli, których celem jest poprawa komunikacji pomiędzy największymi ośrodkami. Wprowadzono m.in. równe odstępy czasowe pomiędzy pociągami na trasie Rzeszów - Lublin. Kursują one co 4 godziny przez cały dzień. Dzięki temu zlikwidowaliśmy 6-godziną przerwę pomiędzy pociągami
- wyjaśnia i dodaje:
- Skróciliśmy czas przejazdu pociągów kategorii IC na trasie Rzeszów - Warszawa o około 40 minut oraz zwiększyliśmy liczbę bezpośrednich połączeń Rzeszowa z Warszawą z 4 do 7 par pociągów dziennie. Wprowadziliśmy też równe odstępy czasowe pomiędzy pociągami w relacji Stalowa Wola - Warszawa. W nowym rozkładzie jazdy postawiliśmy na cykliczność pociągów, a także na ułatwienie przesiadek.
___
Mieszkańcy wciąż zbierają podpisy pod petycją (jest już ich ponad 500) i liczną na to, że przewoźnik weźmie pod uwagę ich argumenty. Petycja dostępna jest na stronie petycjeonline.com. Aby ją odszukać, należy w polu "wyszukaj" wpisać: "Petycja do przewoźnika PKP Intercity w sprawie przywrócenia bezpośredniego połączenia pomiędzy Kolbuszową a Lublinem". Każdy może się pod nią podpisać, do czego zachęcamy. Link znajduje się tutaj (kliknij).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.