Reklama

Reklama

W podziemiach kościoła w Kolbuszowej ukryta jest krypta

Opublikowano: ndz, 7 paź 2018 20:24
Autor:

W podziemiach kościoła w Kolbuszowej ukryta jest krypta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Prawdopodobnie powstała ona w II połowie XVIII wieku.

Do krypty można było wejść z wnętrza kościoła, od strony ołtarza Matki Bożej Jasnogórskiej. Podczas kładzenia posadzki zostało ono zalane betonem.

Na chwilę obecną jedyną bezpieczną opcją jest dostanie się do podziemi od zewnętrznej strony kościoła. - W tym momencie krypta jest zupełnie pusta. W środku jest tylko piasek - mówi ks. Lucjan Szumierz, proboszcz kolbuszowskiej parafii.

Docelowo krypta ma stać się miejscem, gdzie należące do parafii eksponaty będą porządkowane i systematyzowane dla przyszłych pokoleń. Podziemia będą spełniać funkcję edukacyjną i wychowawczą. 

- Byłoby to miejsce do pokazania skarbów, jakie ma parafia. Chociażby kadzielnica z XIX wieku czy metalowe pieczęcie z początku XX wieku. Piękna monstrancja XVII-wieczna, zdobiona kamieniami. Chciałbym pokazać to, co udało się zachować parafii. Drobne, a naprawdę śliczne rzeczy, które są cząstką historii Kolbuszowej - wymienia ks. Szumierz.

Więcej w aktualnym Korso


Fot. Archiwum parafii


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.