Reklama

W podziemiach kościoła w Kolbuszowej ukryta jest krypta

Opublikowano:
Autor:

W podziemiach kościoła w Kolbuszowej ukryta jest krypta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Prawdopodobnie powstała ona w II połowie XVIII wieku.

Do krypty można było wejść z wnętrza kościoła, od strony ołtarza Matki Bożej Jasnogórskiej. Podczas kładzenia posadzki zostało ono zalane betonem.

Na chwilę obecną jedyną bezpieczną opcją jest dostanie się do podziemi od zewnętrznej strony kościoła. - W tym momencie krypta jest zupełnie pusta. W środku jest tylko piasek - mówi ks. Lucjan Szumierz, proboszcz kolbuszowskiej parafii.

Docelowo krypta ma stać się miejscem, gdzie należące do parafii eksponaty będą porządkowane i systematyzowane dla przyszłych pokoleń. Podziemia będą spełniać funkcję edukacyjną i wychowawczą. 

- Byłoby to miejsce do pokazania skarbów, jakie ma parafia. Chociażby kadzielnica z XIX wieku czy metalowe pieczęcie z początku XX wieku. Piękna monstrancja XVII-wieczna, zdobiona kamieniami. Chciałbym pokazać to, co udało się zachować parafii. Drobne, a naprawdę śliczne rzeczy, które są cząstką historii Kolbuszowej - wymienia ks. Szumierz.

Więcej w aktualnym Korso


Fot. Archiwum parafii


 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE