reklama

W Kolbuszowej obchodzono 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy Kolbuszowej we wtorek (13 grudnia) wzięli udział w uroczystościach związanych z 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Wieczorem odbyło się nabożeństwo, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem św. Brata Alberta.
reklama

Tradycyjnie, 13 grudnia, w kościele pw. św. Brata Alberta w Kolbuszowej odprawiana jest msza święta w intencji ofiar stanu wojennego i ojczyzny. Tak też było w tym roku. Nabożeństwu przewodniczył ks. Jan Pępek, proboszcz kolbuszowskiej parafii. 

Wieczorem, w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w nabożeństwie udział wzięli m.in.  poczty sztandarowe, przedstawiciele środowisk samorządowych, kombatanckich, politycznych, szkolnych i Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

- Następnie przedstawiciele władz samorządowych oraz poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Św. Brata Alberta. Ceremonię uświetnił chór oraz orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej

- informuje kolbuszowski magistrat. 

Fot. UM Kolbuszowa

Kilka dni wcześniej, w sobotę (10 grudnia), dla upamiętnienia ofiar stanu wojennego w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbyła się wieczornica. W tym roku skorzystano z pomocy rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zaprezentowany został blok składający się z wystawy, prelekcji oraz filmu.

Na początku publiczność obejrzała, wystawę zatytułowaną ,,Stan wojenny 1981-1983’’.

- Zaprezentowano w niej w 16 planszach wszystkie istotne informacje z historii tego wydarzenia w kraju, reakcji za granicą skupiając się na najważniejszych wydarzeniach w Polsce

- mówi Wiesław Sitko, dyrektor MDK w Kolbuszowej i dodaje: 

- W całkiem innym kontekście  stan wojenny przedstawił w swojej prelekcji Artur Brożyniak pracownik naukowy IPN w Rzeszowie. Otrzymaliśmy wiedzę o wydarzeniach tego czasu z terenu czterech ówczesnych  województw w których działał związek zawodowy ,,Solidarność” (obecnie podkarpackie).

Stan wojenny wprowadzony został 13 grudnia 1981 roku a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama