Reklama

W gminie Raniżów powstać ma kolejny żłobek. W istniejącym brakuje miejsc

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

W gminie Raniżów powstać ma kolejny żłobek. W istniejącym brakuje miejsc  - Zdjęcie główne

We wtorek, 5 października, nastąpiło oficjalne poświęcenie żłobka, który w czerwcu obchodził rok swojej faktycznej działalności. | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Więcej chętnych niż dostępnych miejsc. Czy w gminie Raniżów powstanie kolejny żłobek?

Podczas ostatniej sesji (30 września) radni z gminy Raniżów wysłuchali sprawozdania dotyczącego działalności samorządowego żłobka w Raniżowie. Bernadetta Lechowicz, dyrektor żłobka, poinformowała, że w czerwcu placówka obchodziła rok swojego faktycznego funkcjonowania. - Od 1 czerwca 2020 roku placówka to nie tylko budynek, ale przede wszystkim miejsce przyjazne najmłodszym - podkreśliła dyrektor Lechowicz.

19 maluchów 

Obecnie do żłobka uczęszcza dziewiętnaścioro dzieci, co stanowi jego pełne możliwe obłożenie. Siedem miejsc zostało utworzonych w ramach projektu unijnego.

- Potwierdza to, że decyzja gminy o jego powołaniu była właściwa, a jego powstanie trafiło w potrzeby i oczekiwania mieszkańców

- mówiła szefowa żłobka. 

Jako niewątpliwe atuty dyrektor wskazała dobrą dostępność komunikacyjną, nowoczesne wyposażenie, wysokie standardy oraz dobrą opinię wśród rodziców. - O przyjęcie swoich dzieci starają się także mieszkańcy sąsiednich gmin - zauważyła Bernadetta Lechowicz. 

W żłobku maluchy mają do dyspozycji m.in. magiczny dywan, tablicę multimedialną oraz są pod opieką dobrej kadry. W placówce zatrudnienie dostały cztery osoby z wykształceniem wyższym z ukończonym kursem opiekuna w żłobku oraz wcześniejszym doświadczeniem zawodowym. 

Dzieci dodatkowo uczęszczają na zajęcia z logopedii, języka angielskiego, rytmiki, sensoplastyki oraz biorą udział w warsztatach kulinarnych, teatralnych lub malarskich.

Podwyżka za obiad 

Rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka, będą musieli liczyć się z podwyżkami. Czesne wynosi 12 proc. minimalnego wynagrodzenia za prace, czyli 336 zł miesięcznie. Wyżywienie wynosiło do tej pory 9 zł za każdy dzień obecności dziecka w żłobku. Stawka żywieniowa powinna ulec zmianie. Wynosić będzie 12 zł dziennie. Zatwierdzili to także radni. Podwyżki to pokłosie stale rosnących cen, chociażby żywności. Wyżywienie składa się z czterech posiłków - śniadania, obiadu, podwieczorka oraz przekąsek owocowych. 

Zabrakło miejsc 

 Żłobek cieszy się dużym zainteresowanie, lecz brakuje w nim miejsc. Dyrektor Lechowicz poinformowała, że dla około 30 dzieci nie było miejsca w placówce.

- Problemem żłobka jest mały metraż, który nie pozwala na przyjęcie większej liczby dzieci. Warto pomyśleć nad poszukaniem optymalnego rozwiązania dla wszystkich zainteresowanych

- zaznaczyła szefowa żłobka. 

Jan Puzio, przewodniczący rady, dopytywał, czy jest jakieś rozwiązanie na ograniczoną liczbę miejsc. - Z naszej perspektywy jesteśmy otwarci na wszelkie działania, aby ten żłobek powiększyć. Jest potencjał i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby został powiększony choćby o dwie kolejne grupy - wyjaśniła dyrektor. 

Kolejny żłobek 

Przewodniczący Puzio nadmienił także, że zainteresowana utworzeniem żłobka na terenie gminy Raniżów jest osoba prywatna.

- Widzimy potrzebę, żeby taki żłobek istniał. W dłuższej perspektywie zrodziła się u mnie obawa, czy będzie miejsce na funkcjonowanie zarówno dla samorządowego, jak i prywatnego żłobka. Jak to może wyglądać w dłuższej perspektywie?

- zastanawiał się szef rady. 

Dyrektor Lechowicz zapewniła, że jakość pracy i oferta samorządowego żłobka w Raniżowie z pewnością nie spadnie. - Nie umiem powiedzieć, co stanie się, jeżeli dwie kwoty za czesne w dwóch placówkach będą się różnić. Którą placówkę, stając przed dylematem finansowym, wybiorą rodzice - zaznaczyła. 

Kazimierz Mikołajczyk, radny ze Staniszewskiego, jest jednak spokojny. Zaznaczył on, że opłaty w prywatnych placówkach są większe niż w samorządowych. Radny poruszył jednak  temat dotyczący finansowania samorządowej placówki. Dopytywał on, ile gmina Raniżów będzie musiała dopłacić do funkcjonowania swojego żłobka, jeżeli minie okres dofinansowania, które pozyskał urząd na funkcjonowanie placówki.

- Pół roku funkcjonowania, jeżeli chodzi o rok 2021, bez projektu, jest to 50 tys. zł, łącznie z projektem jest to 100 tys. zł, Jeżeli mówimy o całym roku, jest to ponad 200 tys. zł

- wyliczyła Małgorzata Puzio, skarbnik raniżowskiego urzędu. 

Żłobek w Staniszewskiem

Podczas zebrania wiejskiego wsi Staniszewskie zrodził się pomysł, aby żłobek powstał w zlikwidowanej niedawno szkole podstawowej.

Mieszkańcy pozytywnie zareagowali na propozycję, ponieważ ważne jest to, aby budynki były używane, a nie niszczały.

Ponadto budynek starej drewnianej szkoły, która stoi przed murowaną szkołą, został ujęty w strategii terytorialnej. Zaplanowane jest tam utworzenie "Domu pracy twórczej", gdzie pokazana i opisana będzie praca przy lnie jako tradycja regionu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy