Reklama

W gminie Dzikowiec woda i ścieki zdrożeją

Opublikowano:
Autor:

W gminie Dzikowiec woda i ścieki zdrożeją - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Już dawno nic tak nie wzburzyło radnych w Dzikowcu jak uchwała w sprawie wysokości opłat za wodę i ścieki, nad którą samorządowcy pochylili się na ostatniej sesji, 15 listopada. – To się nawet nie nadaje do cytowania – grzmiał radny Jerzy Sito.

O co ten raban?
Na ostatniej sesji Rady Gminy Dzikowiec samorządowcy podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Cena 1 m3 wody w 2017 wynosiła 4,36 zł netto, z czego 3,51 zł płacili mieszkańcy, a pozostałą część, tj. 0,85 zł, dopłacała gmina w formie dotacji. Od stycznia 2018 roku ma się jednak to zmienić i cena rzeczywista 1 m3 wody ma wzrosnąć do 4,61 zł, czyli o 0,25 zł więcej w porównaniu z obecną stawką. 

 

 

Oznacza to, że mieszkańcy w przyszłym roku zapłacą za wodę o 10 gr więcej, czyli 3,61 zł za każdy m3. Jak czytamy w uzasadnieniu, podniesienie cen dla ludzi oznacza mniejsze koszty, jakie musi ponieść gmina. Gdyby stawka, którą płacą mieszkańcy, pozostała bez zmian, wówczas gmina musiałaby pokryć różnicę w 100 proc., czyli dopłacić 1,10 zł do każdego m3 sprzedanej wody. Roczna kwota dotacji wyniosłaby więc 119 900 zł, a nie 109 000 zł, jak w przypadku podwyżki dla mieszkańców.
 
Ścieki też w górę
Obecnie cena rzeczywista 1 m3 ścieków na terenie gminy Dzikowiec wynosi 4,68 zł netto, z czego 3,90 płacą ludzie, a 0,78 zł to dotacja gminna. I choć w przyszłym roku rzeczywista cena ścieków pozostanie na tym samym poziomie, to mieszkańcy i tak odczują zmianę w swoich portfelach, bo władze gminy podjęły decyzję, że do ścieków w 2018 roku dopłacą mniej. 

Od stycznia stawka, którą płacą mieszkańcy, wzrośnie z 3,90 do 4 zł za m3 (wzrost o 0,10 zł). Tym samym kwota dotacji ze strony gminy w 2018 roku wyniesie 62 560 zł, czyli mniej o 9 200 zł w porównaniu do 2017 roku. To duża zmiana, biorąc pod uwagę fakt, że stawka dla mieszkańców nie zmieniała się przez ostatnie sześć lat.
 
Więcej w 47 numerze Korso Kolbuszowskie

 

 

========================================== Reklama top A1 - Sanok 728x90 ==========================================  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE