Reklama

Urzędnicy złamali prawo

Opublikowano:
Autor:

Urzędnicy złamali prawo - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Uczniowie klas szóstych nie będą dowożeni do budynku gimnazjum. Wojewoda podkarpacki w piątek (5 maja) stwierdził nieważność uchwały podjętej przez radnych na sesji nadzwyczajnej 6 kwietnia. Co na to wójt?

Przypomnijmy, że na marcowej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Zgodnie z nią dotychczasowe Publiczne Gimnazjum 1 września 2017 roku zostanie włączone do ośmioletniej Publicznej Szkoły Podstawowej w Majdanie Królewskim, a przez dwa przejściowe lata będzie służyć gimnazjalistom z obecnych klas pierwszych i drugich. 

Taki był plan pod koniec marca. Tymczasem 6 kwietnia odbyła się sesja nadzwyczajna. Radni przegłosowali nową uchwałę, przygotowaną przez majdańskich urzędników, zgodnie z którą uczniowie obecnych klas szóstych mieli kontynuować naukę w budynku gimnazjum w Majdanie. W grę wchodziło dowożenie do gimnazjum szóstoklasistów z pięciu szkół prowadzonych przez gminę w Majdanie Królewskim, Hucie Komorowskiej, Komorowie, Woli Rusinowskiej i Krzątce. Pomysł nie spodobał się jednak wszystkim.

Stwierdza nieważność  
W piątek (5 maja) wojewoda wydała rozstrzygnięcie nadzorcze i stwierdziła nieważność uchwały majdańskiej rady gminy. W piśmie, które zostało przesłane również do naszej redakcji, wojewoda wyraźnie wskazała, że uchwała przyjęta przez radnych w tej formie istotnie narusza prawo. 

Jak organ nadzoru uzasadnił swoją decyzję? - "Przedmiotową uchwałą Rada Gminy (...) wskazała, że w latach 2017/2018 i 2018/2019 miejscem realizacji obowiązku szkolnego uczniów klas VII-VIII szkół, dla których Gmina Majdan Królewski jest organem prowadzącym, będzie Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej- Curie w Majdanie Królewskim, przekształcona wskutek włączenia dotychczasowego Publicznego Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim. W ocenie organu nadzoru taki zapis uchwały narusza przepis art. 205 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe oraz jest sprzeczny ze względu na podjęte w tym przedmiocie wcześniej uchwały przez Radę Gminy" - czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia.

Wojewoda wskazała, że Publiczne Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim zostało włączone w strukturę Publicznej Szkoły Podstawowej im Marii Skłodowskiej-Curie w Majdanie Królewskim, a nie przekształcone jak to przyjęto w uchwale z kwietnia. - Mając to na uwadze użyte przez prawodawcę w przywołanej ustawie pojęcia przekształcenie i włączenie nie są pojęciami tożsamymi i z uwagi na to nie mogą być stosowane w sposób zamienny i dowolny, jak uczyniła to Rada Gminy Majdan Królewski w badanej uchwale - uzasadniła wojewoda. - W tym stanie prawnym, zdaniem organu nadzoru, należało stwierdzić nieważność przedmiotowej uchwały Rady Gminy Majdan Królewski jako istotnie naruszającej prawo. 

Więcej w 19 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE