Reklama

Tylu pacjentów leczyło się na oddziałach szpitala w Kolbuszowej w 2022 roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Tylu pacjentów leczyło się na oddziałach szpitala w Kolbuszowej w 2022 roku - Zdjęcie główne

Sprawdzamy ilu pacjentów przebywało na poszczególnych oddziałach w szpitalu w Kolbuszowej w 2022 roku. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od lutego NFZ będzie płacił więcej za pobyt pacjentów w szpitalu. Co o takiej zmianie myśli Zbigniew Strzelczyk, dyrektor Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej?

Obecnie do trzeciego dnia pobytu pacjenta w szpitalu, lecznica otrzymuję połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia. Niebawem się to zmieni.

- Od lutego Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci więcej za pobyt pacjenta w szpitalu. Chodzi o stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce

- wyjaśnia Rafał Śliż, rzeczni pracowy rzeszowskiego oddziału NFZ. 

W efekcie do szpitala ma trafiać więcej pieniędzy, jak również pacjenci nie będą przebywać w lecznicy dłużej, niż powinni, aby szpital otrzymał za niego wyższe kwoty.

- Ten mechanizm ogranicza sytuacje, w których pacjent jest hospitalizowany, a nie było to konieczne, ponieważ problem zdrowotny, z którym trafił do szpitala, mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym, czyli w np. poradni specjalistycznej

- słyszymy od przedstawiciela NFZ. 

Co o tej zmianie myśli Zbigniew Strzelczyk, dyrektor szpitala w Kolbuszowej? Nasz rozmówca stwierdza, że w przypadku kolbuszowskiej lecznicy, niewiele to zmieni. Dyrektor zaznacza, że w Kolbuszowej nie było praktykowane trzymanie pacjenta na oddziale dłużej, niż wymagał tego jego stan zdrowia. 

- Nie wykręcaliśmy takich numerów. Oczywiście lepiej, że teraz za pobyt pacjentów będą nam płacić trochę więcej

- dodaje.

Od lutego za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17 proc., tak aby trzeciego dnia pobytu w szpitalu pacjenta osiągnąć 100 proc. 

- Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty 

- mówił Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z danych NFZ wynika, że w 2022 roku w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej na poszczególnych oddziałach leczyło się tylu pacjentów:

  • oddział nefrologiczny - 338
  • stacja dializ - 77
  • oddział anestezjologii i intensywnej terapii - 53
  • oddział rehabilitacyjny - 253
  • oddział chirurgiczny ogólny - 1711
  • oddział urologiczny - 2265
  • izba przyjęć szpitala - 3761

Co ważne, ten sam pacjent, mógł przebywać w ciągu roku na różnych oddziałach. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy