Reklama

Tylko jedna gmina z powiatu kolbuszowskiego nie dołoży pieniędzy strażakom. Dlaczego?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Tylko jedna gmina z powiatu kolbuszowskiego nie dołoży pieniędzy strażakom. Dlaczego? - Zdjęcie główne

Jacek Nita, komendant KP PSP w Kolbuszowej, poinformował, że złożył już wniosek do ministerstwa i czeka na ostateczną decyzję w sprawie zakupu nowego wozu. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jedyną gminą w powiecie kolbuszowskim, która nie dołoży ani złotówki do zakupu wozu strażackiego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej, jest Raniżów. Dlaczego tak się stało?

KP PSP w Kolbuszowej chce zakupić nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. W tej sprawie komendant Jacek Nita zwrócił się z prośbą o wsparcie finansowe do samorządów. Państwowa Powiatowa Straż Pożarna w Kolbuszowej jeszcze w lutym złożyła wniosek do gmin i powiatu o wsparcie przy zakupie nowego wozu.

ZOBACZ TAKŻE: Na poligonie w Nowej Dębie trwa największe wydarzenie tego roku. Będzie bardzo głośno [ZDJĘCIA]

Szacowany koszt zakupu tego samochodu to 1,2 mln zł. Jacek Nica, szef kolbuszowskich strażaków, zwrócił się do samorządów z naszego powiatu z prośbą o pomoc przy zakupie w kwocie 300 tys., zł. Powiat kolbuszowski zadeklarował 100 tys. zł z własnej kieszeni. Taką też kwotę zatwierdzili radni powiatowi.

Tyle samo przeznaczyć miała gmina Majdan Królewski, z racji tego, że jeden z samochodów z KP PSP w Kolbuszowej zostanie przekazany do jednej z jednostek OSP na terenie majdańskiej gminy. Radni jednak zdecydowali o zwiększeniu dotacji do 121 tysięcy złotych.

Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze, która straż otrzyma samochód. Jacek Nita, komendant kolbuszowskiej straży pożarnej, poinformował, że jeżeli chodzi o konkretną jednostkę, do której trafi wóz, będzie to decyzja komendanta wojewódzkiego. Waldemar Kamiński, przewodniczący Rady Gminy Majdan Królewski, wskazał, że tą jednostką będzie najprawdopodobniej OSP Krzątka.

Z kolei gmina Niwiska przeznaczyć ma 18 tys. zł, gmina Cmolas - 22 tys. zł, gmina Dzikowiec - 19 tys. zł oraz gmina Kolbuszowa - 70 tys. zł.

Nowy samochód z pewnością trafi do KP PSP w Kolbuszowej jeszcze w tym roku. Co z gminą Raniżów, która wstępnie zadeklarowała pomoc w wysokości 21 tys. zł?

Tylko 7 tysięcy

Jacek Nita, komendant kolbuszowskiej straży pożarnej, poinformował, że brakujące 21 tysięcy, które miała dołożyć raniżowska gmina, dopłaci gmina Majdan Królewski. Władysław Grądziel, wójt raniżowskiej gminy, poinformował bowiem komendanta Nitę, że nie dofinansuje nowego samochodu ratowniczo-pożarniczego, pomimo że wcześniej urząd deklarował pomoc finansową w kwocie 21 tysięcy złotych.

Ostatecznie jednak, na ostatniej sesji Rady Gminy Raniżów (w czwartek, 27 maja), radni zagłosowali za tym, żeby przeznaczyć nie 21 a 7 tysięcy złotych na zakup samochodu dla kolbuszowskiej straży. Okazuje się to jednak już bezsensownym i zbytecznym posunięciem, bowiem komendant Jacek Nita zaznaczył, że nie potrzebuje już pieniędzy od raniżowskiego urzędu.

Do tematu zakupu wozu strażackiego na sesji majdańskiej rady (wtorek, 25 maja) odniósł się również Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski. Jak mówił, jeden z samorządów wycofał się ze wcześniejszych deklaracji. - Starosta zaproponował, że skoro samochód, który się zwolni straży z Kolbuszowej, ma trafić do jednostki z terenu gminy Majdan Królewski, to żeby tę kwotę pokryła gmina Majdan. Ja też uważam, że nie do końca takim algorytmem powinno się to odbywać - zaznaczył włodarz gmina Majdan Królewski, tłumacząc, że wóz będzie interweniował na terenie całego powiatu kolbuszowskiego. Wójt podkreślił jednak, że wszystko zależy od rady. Jej członkowie zdecydowali finalnie o zwiększeniu dofinansowania.

Kasa dla druhów

Gmina Raniżów w zeszły roku chętnie dokładała się i dofinansowywała swoje jednostki ochotniczych straży. OSP Staniszewskie w 2020 roku wzbogaciło się o średni samochód ratowniczo - gaśniczy marki Man. Całkowity koszt zakupu wyniósł 879 450 zł. Dofinansowanie pochodziło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 350 tys. zł, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 10 tys. zł. Ponadto druhowie pozyskali z Regionalnego Programu Operacyjnego 249 813 zł, od Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej 150 tys. zł. Gmina Raniżów dołożyła do zakupu natomiast 119 637 zł.

Także OSP Raniżów wzbogaciło się o lekki samochód ratowniczy Ford Ranger plus zestaw hydrauliczny Holmatro. Całkowity koszt zakupu wyniósł 301 104 zł. Pozyskane środki pochodziły z RPO - 243 141,46 zł, Urząd Gminy Raniżów - 56 363 zł, wkład własny OSP - 1 599,54 zł. W celu zwiększenia bezpieczeństwa spowodowanego pandemią gmina Raniżów zakupiła również dla jednostek z KSRG ubrania i maseczki ochrony biologicznej.

CO NA TO WÓJT RANIŻOWA?

Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów zaznaczył, że gmina zabezpieczyła na dofinansowanie wozu strażackiego tyle pieniędzy, na ile mogła sobie pozwolić (7 tys. zł). Nadmienił on również, że w trakcie roku budżetowego nie jest łatwo znaleźć wolne pieniądze.
Wójt Grądziel zauważył, że gdyby gmina otrzymała wsparcie rządowe z drugiej i trzeciej tarczy, które otrzymały inne gminy z powiatu kolbuszowskiego, wówczas raniżowski samorząd, miałby więcej pieniędzy, a co za tym idzie, mógłby w większym stopniu dofinansować Państwową Straż Pożarną. Pokreślił, że urząd chciał pomóc straży w zakupie, na tyle ile mógł sobie pozwolić. Włodarz gminy Raniżów zauważył dodatkowo, że wsparcie państwowych straży należy do zadań rządu, a Rada Gminy Raniżów zachowała się sprawiedliwie, chcąc przeznaczyć 7 tysięcy na pomoc dla KP PSP Kolbuszowa.

RADNI NIE PYTALI

Na sesji Ray Gminy Raniżów (w czwartek, 28 maja, żaden z radnych nie zapytał o dofinansowanie wozu strażackiego dla KP PSP w Kolbuszowej, pomimo że zmiany w budżecie obejmowały ten temat - zabezpieczono bowiem tylko 7 tys. zł, które i tak nie zostaną przekazane na rzecz zakupu samochodu.

Jan Puzio, przewodniczący Rady Gminy Raniżów:

- Moje stanowisko od początku było jasne i jednoznaczne. Powinniśmy pomóc strażakom z PSP w Kolbuszowej w zakupie samochodu. Zakup ciężkiego samochodu bojowego dla PSP Kolbuszowa to inwestycja w nasze bezpieczeństwo, taki sprzęt jest niezbędny m.in. w przypadku pożarów lasu, które mogą się wydarzyć również na terenie naszej gminy. Jest też drugi aspekt tej sprawy. Przekazując 20 tys. zł dla PSP Kolbuszowa, inwestujemy w nasze jednostki. Bo trzeba pamiętać, że tylko w 2020 roku druhowie z terenu naszej gminy otrzymali z zewnątrz ponad 1,1 miliona na wyposażenie swoich jednostek. Strażacy z gminy Raniżów zawsze mogli liczyć na pomoc posła Zbigniewa Chmielowca i komendanta PSP w Kolbuszowej i wiem, że w tym roku również otrzymają sporo takiej pomocy. Stąd odwracanie się gminy Raniżów plecami do strażaków z PSP Kolbuszowa oceniam bardzo negatywnie.

INTERWENCJE KP PSP KOLBUSZOWA

Statystyka wyjazdów na terenie gminy Raniżów

2020 r.:

 • Liczba interwencji - 66
 • Pożary - 13
 • Raniżów - 3
 • Staniszewskie – 3
 • Wola Raniżowska - 3
 • Zielonka - 2
 • Mazury – 1
 • Miejscowe zagrożenia - 53
 • Raniżów - 28
 • Wola Raniżowska - 11
 • Staniszewskie - 7
 • Zielonka – 5
 • Posuchy -1
 • Poręby Wolskie - 1
2021 r. (do 27 maja)

 • Liczba interwencji - 25
 • Pożary- 2 (Raniżów)
 • Miejscowe zagrożenia - 23
 • Raniżów- 11
 • Staniszewskie - 6
 • Mazury - 1
 • Wola Raniżowska - 2
 • Zielonka - 3

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy