Przyznanie tak wysokich środków finansowych to wynik decyzji Rady Ministrów, która zatwierdziła Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w dniu 27 maja 2025 r. Zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., województwa mogły ubiegać się o środki na realizację zadań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa cywilnego. W całym kraju do podziału było ponad 5,1 mld zł, z czego województwo podkarpackie otrzymało znaczną część tej kwoty.
- Czekaliśmy na ostatni etap, czyli decyzję o przyznaniu pieniędzy dla poszczególnych województw
– mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, podczas konferencji prasowej.
- Decyzja została podjęta przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, po konsultacji z ministrem obrony narodowej.
Kryteria podziału funduszy
Kwota, którą Podkarpacie otrzymało na ochronę ludności i obronę cywilną, została przydzielona w oparciu o trzy główne kryteria: liczbę mieszkańców województwa, wskaźnik urbanizacji oraz położenie. Szczególne wsparcie otrzymały województwa przygraniczne, w tym Podkarpacie, które jest objęte programem Tarcza Wschód, zapewniającym dodatkowe środki dla regionów narażonych na wyzwania związane z bezpieczeństwem.
- Pierwszym kryterium była liczba mieszkańców, drugim wskaźnik urbanizacji, a trzecim położenie. Województwa przygraniczne otrzymały dodatkowe środki, dlatego kwota dla naszego regionu jest tak wysoka
– wyjaśniała wojewoda.
O tym więcej pisaliśmy w artykule: Podkarpacie z ogromnym wsparciem na ochronę ludności i obronę cywilną. Pieniądze trafią do gmin
Pieniądze dla gmin
Gminy z powiatu kolbuszowskiego otrzymały pieniądze w wysokości:
- gmina Niwiska - 485 417 zł
- gmina Cmolas - 584 372 zł
- gmina Raniżów - 507 367 zł
- gmina Majdan - 702 945 zł
- gmina Kolbuszowa - 1 782 133 zł
- gmina Dzikowiec - 460 705 zł
Komentarze (0)