Reklama

Trwa sezon grzybowy. Możesz sprawdzić, czy zebrane przez Ciebie okazy nie są trujące

Opublikowano:
Autor:

Trwa sezon grzybowy. Możesz sprawdzić, czy zebrane przez Ciebie okazy nie są trujące  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Sezon grzybowy rozpoczął się na dobre. W lasach nie brakuje amatorów grzybobrania. Trzeba jednak uważać, aby nie pomylić trujaka z jego jadalnym kuzynem.

Jeżeli nie mamy pewności, czy znaleźliśmy trującego grzyba, możemy udać się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej, gdzie w identyfikacji może nam pomóc wykwalifikowana osoba. Jak informuje Elżbieta Wójcik, zastępca dyrektora kolbuszowskiego sanepidu, w tym roku nie było zatruć związanych ze spożyciem trujących grzybów. Pojawiają się pojedyncze osoby, aby sprawdzić przydatność grzybów do spożycia. 

- Zbieram grzyby już od kilkudziesięciu lat i nigdy nie zdarzyło mi się pomylić prawdziwka ze sromotnikiem - mówi z uśmiechem jeden z grzybiarzy. - Jak ktoś chodzi po lesie i lubi zbierać grzyby, to ich na pewno nie pomyli - dodaje. 

Nasi Czytelnicy wysyłają nam zdjęcia swoich dorodnych okazów znalezionych w lasach powiatu kolbuszowskiego, za które dziękujemy. Okazuje się, że są to najczęściej prawdziwki. 


Oto grzyby, które bardzo łatwo można pomylić ze sobą:
- kurkę z trującą lisówką pomarańczową
- pieczarkę polną z trującym muchomorem jadowitym
- borowika szlachetnego z niejadalnym goryczakiem żółciowym
- jadalnego mleczaja rydza z niejadalnym mleczajem wełnianką
- pyszną czubajkę kanię z toksycznym muchomorem sromotnikowym

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE