O superprodukcji historycznej kręconej na terenie kolbuszowskiego skansenu pisaliśmy kilka miesięcy temu w artykule: Netflix nakręcił serial na skansenie w Kolbuszowej? Nieoficjalnie: To historyczna komedia romantyczna. Wówczas była ona owiana sporą tajemnicą.
Szlachecka wieś z humorem
Mowa o serialu "1670", który przedstawia obraz życia szlacheckiego w sielankowych okresach pańszczyzny, wzbogacony jest absurdem, czarnym humorem i spostrzeżeniami współczesności. Produkcję dla serwisu Netflix wyreżyserowali Maciej Buchwald i Kordian Kądziel.W fabule serialu rozgrywającego się w roku 1670, Jan, głowa szlacheckiego rodu oraz właściciel połowy wsi Adamczycha, marzy o zapisaniu swojego imienia w historii Polski - mocarstwa tego czasu. Dzięki serii życiowych sukcesów wydaje się, że jest na właściwej drodze.
Wszystko, co posiada, zdobył sam, dziedzicząc część, a resztę osiągnął dzięki ciężkiej pracy swoich chłopów. Jednak jego ambitne plany są zakłócane przez trudności codzienności właściciela ziemskiego: na sejmiku znów musi stanąć w obronie przed pomysłem podwyższenia podatków.
Sceptyczni chłopi tracą motywację do pracy, córka opiera się planowi małżeństwa z synem magnata, a podstępny sąsiad Andrzej knuje, aby uzyskać większe plony w nadchodzącym roku.
Serial przeniesie widzów w czasy, w których Rzeczpospolita szlachecka zbliża się ku swojemu upadkowi. - Na szczęście opatrzność zawsze pozostaje po stronie Polski, a postępowe myślenie Jana umożliwi mu pokonanie każdej przeszkody i dążenie do wiecznej chwały! - donosi Netflix.
Zobacz oficjalny teaser (zwiastun) serialu nakręconego w kolbuszowskim skansenie:
Filmowcy wrócą do Kolbuszowej
Andrzej Wesołowski, pasjonat historii i regionalista z Kolbuszowej, który był obecny na planie serialu, informował w rozmowie z nami, że prawdopodobnie w 2024 roku będą kręcone nowe odcinki, które mają przedstawiać sceny "ileś lat później" od tego wydarzenia.Jak już informowaliśmy, na potrzeby serialu na terenie parku etnograficznego powstało kilka budowli. Dwie z nich, po zakończeniu zdjęć, nie zostały rozebrane przez filmowców. Nieprzypadkowo. Potwierdziła to również w rozmowie z nami pracownica skansenu.
- Największe obiekty jeszcze zostały, ale to ze względu na to, że prawdopodobnie będzie kontynuacja
- mówiła w czerwcu przedstawicielka kolbuszowskiego skansenu.
Wesołowski przyznał, że produkcja jest świetnie zrobiona pod względem rekwizycyjnym. Jak dodał nasz rozmówca, w Kolbuszowej kręcono sceny plenerowe i te związane z chłopami. Natomiast epizody, które działy się wewnątrz, były nagrywane w studiu w Warszawie.
Wybitna obsada aktorska
W produkcji zobaczymy: Bartłomieja Topę (w roli Jana), Katarzynę Herman (jako żona Zofia), Martynę Byczkowską (córka Aniela), Michała Balickiego (syn Stanisław) oraz Michała Sikorskiego (syn Jakub). W obsadzie serialu znajdują się także Kirył Pietruczuk (w roli chłopa Macieja) i Dobromir Dymecki (tymczasowo pozbawiony ziemi, szlachcic w szóstym pokoleniu, Bogdan).Poszukiwania statystów do serialu rozpoczęły się jesienią 2022 roku. Castingi były organizowane w Kolbuszowej i innych miastach na Podkarpaciu. Zdjęcia kręcone były przez firmę Akson Studio, która realizowała filmy takie jak: "Miasto 44", "Katyń" oraz seriale, np.: "Wojenne Dziewczyny" czy "Czas honoru". Pisaliśmy o tym w artykule: Trwają zdjęcia do filmu fabularnego w skansenie w Kolbuszowej. Weź udział w castingu i zagraj w produkcji. Sprawdź, ile możesz zarobić
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.