reklama
reklama

Tężnia solankowa w Kolbuszowej. Wiemy, kiedy powstanie i kto będzie mógł z niej korzystać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: belchatow.pl

Tężnia solankowa w Kolbuszowej. Wiemy, kiedy powstanie i kto będzie mógł z niej korzystać - Zdjęcie główne

Tężnia solankowa ma powstać także w Kolbuszowej. Kiedy? | foto belchatow.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIGmina Kolbuszowa właśnie uzyskała pozwolenie na budowę tężni solankowej – nowoczesnego obiektu prozdrowotnego. Wiemy, kiedy powstanie i kto będzie mógł z niej korzystać.
reklama

Gmina Kolbuszowa zdobyła pozwolenie na budowę tężni solankowej wraz z infrastrukturą techniczną w sierpniu 2023 roku. Ta inwestycja ma na celu udostępnienie mieszkańcom miasta nad Nilem nowoczesnego obiektu o właściwościach prozdrowotnych.

Tężnia ogólnodostępna

Projekt obejmuje nie tylko budowę samej tężni solankowej, ale również zadaszenie, dojazd oraz niezbędną infrastrukturę techniczną.

- Projektowany obiekt będzie ogólnodostępny - pozbawiony barier architektonicznych, przeznaczony dla mieszkańców gminy Kolbuszowa, w szczególności dla osób starszych korzystających z Dziennego Domu Pobytu Seniora

- przekazała w rozmowie z nami Monika Fryzeł z Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej.

Prozdrowotna inwestycja

Jak zauważa nasza rozmówczyni, inhalacje solankowe mają liczne właściwości prozdrowotne, wspomagając profilaktykę i poprawę zdrowia mieszkańców.

- W centralnej części zadaszenia zaprojektowano słup z gałązek tarniny, na które będzie spływać solanka. Użytkownicy będą mogli siedzieć na ławkach lub spacerować wokół trzonu z tarniny (gałązki dzikiej śliwy)

- dodaje przedstawicielka kolbuszowskiej gminy.

Projektowana altana na planie sześciokąta o boku 3 metrów i wysokości 5,8 metra, wykonana z konstrukcji drewnianej i pokryta blachodachówką, umożliwi zlokalizowanie czterech ławek pod zadaszeniem.

Ze wsparciem z Unii

Gmina Kolbuszowa planuje pozyskać środki finansowe na realizację tego projektu z dotacji Unii Europejskiej. - Po uzyskaniu dofinansowania rozpoczną się prace związane z realizacją zadania - zapowiada Monika Fryzeł.

Magistrat ma w planach zakończenie inwestycji do 2025 lub 2026 roku. Wszystko zależy od tego, kiedy uda się pozyskać wsparcie finansowe z UE. Przypomnijmy, że w kolbuszowscy radni w 2022 roku zabezpieczyli prawie 37 tys. zł na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej niezbędnej do realizacji tego przedsięwzięcia.

Jak w nadmorskim kurorcie

Tężnia solankowa to specjalna drewniana konstrukcja, która jest wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych, po których spływa solanka zawierająca cenne mikroelementy. Powietrze wokół budowli jest nasycone aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.

Mikroklimat wytwarzany przez tężnię jest więc podobny do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich spacerów. Eksperci wskazują, że godzinny pobyt w pobliżu tężni solankowej pozwala na przyswojenie takiej samej dawki jodu jak w trakcie trzech dni spędzonych nad morzem.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama