Od wczesnych godzin porannych kolbuszowscy policjanci prowadzili kontrole w ramach ogólnopolskiej akcji „Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze, wyposażeni w przenośne alkomaty, dokładnie sprawdzali stan trzeźwości osób kierujących pojazdami na drogach naszego powiatu.
Ponad 1,5 promila
Większość skontrolowanych okazała się odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu, jednak nie obyło się bez jednego niechlubnego wyjątku. Akcja miała na celu eliminację z ruchu drogowego osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu, stwarzających zagrożenie dla siebie i innych. Mundurowi przebadali 291 kierowców.W Niwiskach zatrzymano jednego pijanego kierowcę, który miał w organizmie 0,77 mg/l, czyli ponad 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna nie tylko stracił prawo jazdy, ale również musi się zmierzyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Jego decyzja o prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości będzie go także słono kosztować.
13 000 na Podkarpaciu
W całym Podkarpaciu policjanci skontrolowali tego dnia 12 795 kierowców. Podczas prowadzonych działań, policjanci ujawnili 31 kierujących, którzy wcześniej pili alkohol. U 9 kierujących pojazdami mechanicznymi badanie wykazało ponad 0,5 promila. W związku z tym kierowcy poniosą odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa. Pozostałych 13 odpowie za wykroczenie.
Tragedia gwarantowana
Policjanci przypominają, że odpowiedzialne zachowanie za kierownicą jest kluczowe, zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy warunki na drodze bywają szczególnie trudne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi może wpłynąć na czas reakcji i zdolność koncentracji, a w połączeniu z mokrą nawierzchnią i ograniczoną widocznością może doprowadzić do tragedii.Funkcjonariusze zapowiadają, że podobne kontrole będą prowadzone również w przyszłości, by zapewnić bezpieczeństwo na drogach powiatu kolbuszowskiego. Kierowcy powinni mieć świadomość, że ryzyko jazdy pod wpływem alkoholu jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale i niezwykle kosztowne – zarówno dla nich, jak i dla innych uczestników ruchu.
Dozwolona ilość alkoholu we krwi to 0,2 promila (0,095 mg/l). Wykazanie stężenia pomiędzy 0,2 a 0,5 promila (0,238 mg/l) to wykroczenie. Grozi za to mandat w wysokości co najmniej 2500 zł. Prowadzenie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to z kolei przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.