Początki szkoły w Przedborzu
Historia szkoły w Przedborzu zaczyna się w 1890 roku, kiedy to mieszkańcy wsi postanowili zbudować własną placówkę edukacyjną. Przed jej powstaniem, nauka odbywała się w prywatnym domu Jana Pasa. Budowa nowej szkoły wsparł Mejer Mojżesz Jam, ówczesny właściciel miejscowego dworu. Na ten cel władze austriackie przeznaczyły 100 koron. Pierwszym nauczycielem był pan Wawrzaszek, a w 1910 roku do grona pedagogów dołączył pan Mazurkiewicz. W 1930 roku szkoła zatrudniała już trzech nauczycieli, a jej kierownikiem był Eliasz Sajkiewicz.
Okres międzywojenny i II wojna światowa
Do przedborskiej szkoły uczęszczały dzieci nie tylko z samego Przedborza, ale także z Huty Przedborskiej i sąsiedniego Domatkowa. W trakcie II wojny światowej, gdy szkoła została zamknięta, nauka kontynuowana była w prywatnym domu pana Kowalskiego. Po wojnie, mieszkańcy Przedborza odbudowali placówkę. Kierownikiem został Bolesław Dec, a przez kolejne lata szkołą zarządzał Stanisław Antos. Jednak największe zmiany nadeszły w 1960 roku.
Budowa nowoczesnego budynku
Od 1960 roku przez dwie dekady dyrektorem szkoły był Eugeniusz Szuba, który w 1963 roku stanął na czele Społecznego Komitetu Budowy Szkół. Budowa nowej szkoły, na którą mieszkańcy przeznaczyli działki, była realizowana w czynie społecznym. Uczniowie brali czynny udział w wykopach fundamentów. Akt erekcyjny został odczytany 24 lipca 1966 roku, a szkołę oddano do użytku w październiku 1967 roku. "Tysiąclatka" była wówczas nowoczesną, ośmioklasową szkołą z węzłem sanitarnym i dwoma piętrami. Rok szkolny 1967/68 rozpoczął się w nowym budynku Szkoły Podstawowej im. Feliksa Dzierżyńskiego.
Rozwój i innowacje
Lata 80. i 90. to czas intensywnego rozwoju szkoły. W 1984 roku dyrektorem została Stanisława Śpiewak, a w 1988 roku powstał Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Dzięki jego staraniom dobudowano kotłownię, salę lekcyjną oraz zastępczą salę gimnastyczną. W 1991 roku, dzięki wsparciu Zakładu Obuwia w Kolbuszowej, szkoła zyskała centralne ogrzewanie, a w 2000 roku wprowadzono ogrzewanie gazowe. To także czas, kiedy szkoła zyskała pierwszą pracownię komputerową.W latach 2000–2002 szkoła realizowała innowacyjny program oświatowy "Kreator". Promowano go poprzez cykl konferencji metodycznych dla nauczycieli, a efektem była publikacja zawierająca scenariusze zajęć dla klas I-III. W 2000 roku placówka dołączyła do programu "Szkoła Promująca Zdrowie", a uczniowie aktywnie uczestniczyli w licznych konkursach, osiągając czołowe miejsca.
Nowa jakość w XXI wieku
1 września 2002 roku dyrektorem szkoły została Barbara Wiącek, która pełni tę funkcję do dziś. Pod jej przewodnictwem placówka przeszła wiele zmian. Zorganizowano szatnię dla uczniów, przeprowadzono remont sanitariatów i kuchni szkolnej. Do budynku dołączono nowoczesne pomieszczenie gabinetu dyrektora, powstało przedszkole, letnia klasa oraz plac zabaw. Zadbano także o komfort psychiczny uczniów, tworząc salę relaksacyjną oraz gabinet higienistki i terapeutyczny.W 2004 roku szkole nadano imię Janka Zawiszy, pochodzącego z Przedborza członka Armii Krajowej. Z tej okazji Rada Rodziców ufundowała sztandar oraz tablicę pamiątkową. W 2017 roku powstał oddział przedszkolny. Od 2023 roku szkoła aktywnie promuje ogólnopolski projekt "Rummikub", organizując konferencje metodyczne, szkolenia oraz turnieje. Natomiast w 2024 roku, po długiej przerwie, wznowiła swoją działalność drużyna harcerska.
Szkoła wciąż się rozwija, a jej historia to nie tylko zapis faktów, ale także świadectwo zaangażowania całej społeczności lokalnej na rzecz edukacji. We wtorek (15 kwietnia) Szkoła Podstawowa im. Janka Zawiszy w Przedborzu obchodziła swoje 130-lecie istnienia. Tego dnia otwarto także oficjalnie nową halę sportową. Więcej o tym TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.