Zgromadzonych na nowej hali sportowej gości, uczniów i nauczycieli przywitała Barbara Wiącek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janka Zawiszy w Przedborzu. Na wydarzeniu nie zabrakło władz gminnych, powiatowych, jak i wojewódzkich. Przybyli także emerytowani nauczyciele. Uroczystość uświetniły z kolei występy uczniów.
Lekcje WF inne niż dotychczas
O znaczeniu tego wydarzenia opowiedziała nam szefowa tej placówki.
- Dzisiejszy dzień to bardzo ważne wydarzenie w historii naszej szkoły, ponieważ od jutra lekcje WF-u będą wyglądały zupełnie inaczej. Do tej pory odbywały się w zastępczej sali sportowej
- powiedziała w rozmowie z nami.
- Pomimo tego, że nie mieliśmy sali z prawdziwego zdarzenia, nasi uczniowie odnosili sukcesy na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim w rozgrywkach w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Teraz mam nadzieję, że ta sala przyczyni się do odnoszenia równie wielkich sukcesów w różnych innych dziedzinach sportu
- podsumowała Barbara Wiącek.
Hala sportowa za miliony
Nowy obiekt powstał w ramach inwestycji „zaprojektuj i wybuduj”. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 2,4 mln zł, z czego znaczną część stanowiło dofinansowanie z Budżetu Państwa w ramach Programu Olimpia. Prace zostały zakończone na początku 2025 roku.Hala znajduje się od strony północnej istniejącego budynku szkoły i została z nim połączona jednokondygnacyjnym łącznikiem. Przedsięwzięcie objęło wybudowanie hali sportowej o lekkiej konstrukcji z boiskiem o nawierzchni poliuretanowej oraz zaplecza.
Ten sportowy obiekt ma służyć nie tylko do zajęć wychowania fizycznego i treningów sportowych, ale także do rozgrywania amatorskich meczów piłki siatkowej, koszykówki, piłki ręcznej i nożnej. Dodatkowo planowane jest uruchomienie strzelnicy laserowej, co umożliwi prowadzenie zajęć strzeleckich.
130 lat szkoły w pigułce
Historia naszej szkoły sięga 1890 roku kiedy to mieszkańcy wsi Przedbórz rozpoczęli budowę szkoły. Do tego czasu nauka odbywała się w prywatnym domu Jana Pasa. W budowie pomógł ówczesny właściciel miejscowego dworu Mejer Mojżesz Jam. Władze austriackie przeznaczyły na ten cel 100 koron. Pierwszym nauczycielem był pan Wawrzaszek, a w 1910 roku dołączył pan Mazurkiewicz. Od września 1930 roku w szkole pracowało trzech nauczycieli, a kierownikiem placówki był Eliasz Sajkiewicz.Do ówczesnej szkoły chodziły dzieci z Przedborza, Huty Przedborskiej i sąsiedniego Domatkowa. Podczas II wojny światowej nauka odbywała się w prywatnym domu pana Kowalskiego. Po wyzwoleniu mieszkańcy Przedborza odbudowali dwuizbową szkołę, której kierownikiem został Bolesław Dec, a od 1955 roku przez 5 lat kierował nią Stanisław Antos. Od 1960 roku przez kolejne 20 lat dyrektorem był Eugeniusz Szuba i to on w 1963 roku stanął na czele Społecznego Komitetu Budowy Szkół.
Budowa placówki odbywała się w czynie społecznym na działkach podarowanych przez mieszkańców. Uczniowie brali czynny udział m.in. przy kopaniu fundamentów. Akt erekcyjny został odczytany przez ówczesnego inspektora oświaty 24 lipca 1966 roku. Szkołę oddano do użytku w październiku 1967 roku. "Tysiąclatka" była wówczas bardzo nowoczesną, ośmioklasową, dwupiętrową szkołą z węzłem sanitarnym. Rok szkolny 1967/68 rozpoczęto w nowym budynku Szkoły Podstawowej im. Feliksa Dzierżyńskiego.
W tym czasie w szkole działały liczne koła zainteresowań: LOP, SKO, koło fotograficzne, chór szkolny, koło mandolinistów. Uczniowie często wyjeżdżali na wycieczki szkolne. 1 września 1984 roku dyrektorem została Stanisława Śpiewak. W kolejnych latach jej kadencji dokonywano systematycznej rozbudowy szkoły. W grudniu 1988 roku powstał Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Dobudowano kotłownię i salę lekcyjną, a nad nimi zastępczą salę gimnastyczną.
W 1991 roku, dzięki wsparciu Zakładu Obuwia w Kolbuszowej, założono centralne ogrzewanie. W 2000 roku zaczęło natomiast działać gazowe ogrzewanie. Powstała też pierwsza w gminie pracownia komputerowa. W latach 2000 - 2002 szkoła promowała innowacyjny program oświatowy "Kreator" poprzez cykl 9 konferencji metodycznych dla nauczycieli. Efektem tych działań było wydanie publikacji zawierającej scenariusze zajęć dla klas I-III. W 2000 roku placówka dołączyła do szkół promujących zdrowie.
W tym czasie w szkole działało szkolne radio, liczne koła zainteresowań, LOP, SKO, chór szkolny, drużyna zuchowa, koło przyjaciół zwierząt. Samorząd uczniowski wydał biuletyn informacyjny, a uczniowie redagowali klasową gazetkę Drugaczek i Trzeciaczek oraz brali udział w wielu konkursach, zajmując czołowe miejsca.
1 września 2002 roku dyrektorem szkoły zostaje Barbara Wiącek, która sprawuję tę funkcję do chwili obecnej. W tym czasie szkoła - jak zaznaczają pedagodzy - "zmieniła swoje oblicze". Zorganizowana została szatnia dla uczniów, przeprowadzono remont sanitariatów i kuchni szkolnej, dobudowano pomieszczenie gabinetu dyrektora, powstało przedszkole, wybudowano letnią klasę, urządzono plac zabaw, powstała sala relaksacyjna, gabinet higienistki i terapeutyczny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.