Reklama

Szkoła w Brzostowej Górze do likwidacji. Co z uczniami i nauczycielami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szkoła w Brzostowej Górze do likwidacji. Co z uczniami i nauczycielami?  - Zdjęcie główne

- Jeden nauczyciel ma umowę na czas nieokreślony, a pozostali nauczyciele uzupełniają etaty z innych szkół. W jaki sposób będzie rozwiązana umowa z tym jednym nauczycielem. Jakie ma dalsze perspektywy? - pytał radny Mariusz Wołosz.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Szkoła Podstawowa w Brzostowej Górze wróciła pod skrzydła gminy. Teraz majdański urząd przymierza się do likwidacji placówki. Jak zagłosowali radni?

Od 1 stycznia tego roku Szkoła Podstawowa w Brzostowej Górze wróciła pod skrzydła gminy Majdan Królewski. Przypomnijmy, że gmina przejęła od Stowarzyszenia "Lokomotywa" z powrotem majątek szkoły oraz pracowników. Uchwała została przegłosowana na sesji w październiku ubiegłego roku.

Radni na ostatniej styczniowej komisji (24 stycznia) ponownie zajęli się tematem Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze. Tym razem chodzi o zamiar likwidacji wspomnianej placówki.

Projekt uchwały zakłada zamiar likwidacji klas 1-8 wraz z oddziałem przedszkolnym z końcem roku szkolnego 2021-2022, tj. od 31 sierpnia tego roku. Projekt zyskał przychylność większości radnych.

Konieczna przeprowadzka uczniów 

Uczniowie od 1 września bieżącego roku mają kontynuować naukę w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Majdanie Królewskim. Analogiczna sytuacja czeka dzieci z oddziału przedszkolnego. One również zostaną przeniesione do majdańskiej placówki.

Wójt Jerzy Wilk krótko i dosadnie uzasadnił swoje stanowisko.

- Uczniów w szkole jest w tej chwili 30. To jest jedna klasa, a mamy prowadzić szkołę ośmioklasową. Czy jeszcze więcej trzeba coś uzasadniać?

- dopytywał.

Bezlitosna demografia Brzostowej Góry

Janina Wójtowicz, zastępca wójta gminy Majdan Królewski, przedstawiła wyniki kilkuletniej perspektywy demograficznej dla miejscowości Brzostowa Góra.

Jak się okazuje, w latach 2016-2020 w Brzostowej Górze urodziło się 24 dzieci, z czego zaledwie dziewięcioro w obwodzie podlegającym pod wspomnianą szkołę. 

- Sytuacja demograficzna jest przykra dla miejscowości Brzostowa Góra i dla nas, jako organu prowadzącego. Na demografię nie mamy żadnego wpływu

- podsumowała Wójtowicz.

Zastępca Jerzego Wilka przyznała, że stowarzyszenie "Lokomotywa" w porę zareagowało, przekazując prowadzenie szkoły gminie. - Przy tych pieniądzach otrzymywanych z dotacji i przy tych rachunkach, które spływają do nas w tej chwili, na pewno nie daliby rady tej szkoły utrzymać - dodała.

Co z nauczycielami ze szkoły w Brzostowej Górze?

Radny Mariusz Wołosz dopytywał, co z nauczycielami zatrudnionymi w szkole. 

- Jeden nauczyciel ma umowę na czas nieokreślony, a pozostali nauczyciele uzupełniają etaty z innych szkół. W jaki sposób będzie rozwiązana umowa z tym jednym nauczycielem. Jakie ma dalsze perspektywy? - pytał samorządowiec.

Jak informowała zastępca wójta, wszyscy nauczyciele, oprócz samej dyrektor, mają umowy w innych szkołach. Jedna kobieta z nauczania początkowego przeszła już do szkoły w Komorowie i na czas określony, na zastępstwo, jest zatrudniona inna nauczycielka.

Pozostała jedynie dyrektor szkoły w Brzostowej Górze. - Jesteśmy z nią całym sercem i na pewno znajdzie się dla niej zajęcie. Pani dyrektor może uczyć kilku przedmiotów. Nie ma problemu, żadnego - uspokajała Wójtowicz.

Jak zapewniała zastępca wójta, nauczycielki przygotowywały się już na to, że likwidacja szkoły może nastąpić. Jak dodaje, nawet pracowników obsługi zatrudniono na umowę na czas określony. - W tej chwili mają umowę na czas próbny do końca marca, później dostaną do końca czerwca - dodała.

Dom seniora zamiast szkoły?

Wójt w rozmowie z nami w październiku zeszłego roku przyznał, że plany związane z zaadoptowaniem budynku pod Dom Seniora są w dalszym ciągu aktualne. Wszystko ma się okazać w bieżącym roku.

 - Jeśli chodzi o budynek, to chcielibyśmy zaadoptować i przekształcić go na Dom Seniora, ale to dopiero po przeprowadzeniu całej procedury likwidacyjnej szkoły, która, niestety, ale jest bardzo skomplikowana

- dodaje Wilk.

Radni zadecydowali o szkole w Brzostowej Górze

We wtorek (25 stycznia) odbyła się sesja Rady Gminy Majdan Królewski. Za zamiarem likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzostowej Górze głosowało 12 radnych. Dwoje radnych - Janusz Mazgaj i Mariola Kopeć, było przeciw.

Uchwała została zatem przegłosowana. Kiedy kolejny krok? Tego jeszcze nie wiemy. Do tematu będziemy wracać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy