Reklama

Strażacy z OSP Raniżów otrzymali defibrylator

Opublikowano:
Autor:

Strażacy z OSP Raniżów  otrzymali defibrylator - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolejna skrzynka ratująca życie pojawiła się w naszym powiecie. Tym razem trafiła do strażaków z OSP Raniżów.

Pomysł na sprowadzenie defibrylatora do Raniżowa zrodził się z inicjatywy miejscowych strażaków - ochotników oraz ratowników medycznych z Kolbuszowej. - Organizowaliśmy projekt szkoleniowy dla strażaków. Ochotnicy z Raniżowa wzięli w nim udział, później wyrazili chęć zakupu takiego urządzenia. Teraz są gotowi nieść pomoc całej gminie Raniżów - mówi Piotr Sowa, ratownik medyczny, a zarazem główny inicjator pojawienia się tych urządzeń w powiecie kolbuszowskim.

Sprzęt, który ratuje życie
Obsługą defibrylatora będą zajmować się w Raniżowie tylko przeszkoleni pod tym względem strażacy. Mieszkańcy będą mogli poprosić ich o pomoc, w sytuacji gdy dojdzie u kogoś do zatrzymania funkcji życiowych. - Czas dotarcia karetki do Raniżowa wynosi ponad 12 minut. Jeżeli użyjemy defibrylatora między trzecią a piątą minutą od zatrzymania oddechu, to o 75 procent zwiększamy szansę poszkodowanego na przeżycie, a każda minuta opóźnienia defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o 10 - 12 procent - zaznacza Piotr Sowa. Dodaje, że mieszkańcy gminy, którzy są chętni zaznajomić się z urządzeniem, mogą się zgłosić do strażaków: - Dla takich osób wspólnie ze strażakami moglibyśmy zorganizować szkolenie.

Więcej w 1 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE