reklama
reklama

Strażacy z gminy Niwiska pomagali powodzianom. Te obrazki chwytają za serce [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OSP Siedlanka

Strażacy z gminy Niwiska pomagali powodzianom. Te obrazki chwytają za serce [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

foto OSP Siedlanka

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIDruhowie z gminy Niwiska pomagali powodzianom w powiecie kłodzkim. Wrócili w poniedziałek (23 sierpnia) nad ranem. Zobaczcie na zdjęciach ogrom zniszczeń.
reklama

W piątek w nocy pięciu strażaków z gminy Niwiska (trzech z OSP Siedlanka oraz po jednym z OSP Hucisko i OSP Hucina) wyruszyło na pomoc do miejscowości Krosnowice w województwie dolnośląskim, dotkniętej wrześniową powodzią.

Pomoc w odpowiedzi na apel

Jak poinformowała w rozmowie z nami wójt gminy Niwiska, Elżbieta Wróbel, gmina Kłodzko sama zwróciła się z prośbą o wsparcie, ponieważ zalanych zostało tam aż 35 miejscowości. Strażacy z odpowiedzieli natychmiast i już w sobotni poranek byli gotowi do działania.

reklama

Na miejscu czekał na nich wyznaczony koordynator, który rozdysponowywał zadania i kierował ich do poszczególnych rejonów, najbardziej dotkniętych przez wielką wodę.

Gminy z powiatu kolbuszowskiego również zdecydowały się pomóc mieszkańcom, którzy ucierpieli w wyniku ogromnych ulew. W tym celu zorganizowano liczne zbiórki, podczas których gromadzono m.in. konserwy, artykuły higieniczne i środki czystości. W akcję zaangażowały się setki mieszkańców, a busy pełne darów już dotarły do miejsc najbardziej dotkniętych przez żywioł. Kolejne transporty są w drodze lub przygotowują się do wyjazdu, a pomoc stale dociera tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

reklama

Powódź w 1997 roku. Straty były ogromne 

Powódź, która dotknęła we wrześniu 2024 roku Dolny Śląsk, jest porównywana z tą, która miała miejsce w 1997 roku. Odra najpierw wylała w podwrocławskich Siechnicach, potem wdarła się do Radwanic i sunęła ku centrum.
 
Każdy, kto tylko mógł, pojawił się wówczas na wałach, aby minimalizować rozlewanie się rzeki po ulicach. Niestety żywioł był silniejszy, nie dał wrocławianom żadnych szans. Około południa woda przerwała wały w okolicy ul. Traugutta – Oława i Odra zalały m.in. Podwale i ul. Kościuszki.
 
W pierwszych dniach Odra zalała również cmentarz i wysypisko śmieci. W mieście brakowało energii elektrycznej, również w szpitalach. Był problem z a woda, nie działały telefony i w dużej części komunikacja miejska. To był wielki sprawdzian dla miasta i jego mieszkańców.
 
W wyniku powodzi zostało zalanych i podtopionych 2583 budynków mieszkalnych, a także trzy hale sportowe, port miejski, zakład uzdatniania wody oraz dopiero wyremontowany Dworzec Świebodzki. Odbudować trzeba było 44 km dróg oraz 21 mostów, kładek i wiaduktów. Zalany został budynek filharmonii, zdołano jednak uratować fortepiany. Podtopiony został parter Akademii Muzycznej. Zalało również Teatr Polski i sąd wojewódzki. 
 

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama