reklama
reklama

Strażacy z gminy Niwiska podsumowali 2023 rok. Z pomocą wyjechali 81 razy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Strażacy z gminy Niwiska podsumowali 2023 rok. Z pomocą wyjechali 81 razy - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe. | foto Archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIW 2023 roku jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Niwiska interweniowały 14 razy w przypadkach pożarów i 67 razy w odpowiedzi na lokalne zagrożenia.
reklama

Gmina Niwiska, rozciągająca się na 96 kilometrach kwadratowych i zamieszkiwana przez 6154 mieszkańców. Na jej terenie znajduje się dziewięć jednostek ochotniczej straży pożarnej, skupiających łącznie 374 druhów, w tym 35 kobiet. Dokładnie 114 członków jest aktywnie zaangażowanych w bezpośrednie działania ratowniczo-gaśnicze. Dodatkowo formująca się chłopięca drużyna młodzieżowa liczy już 10 druhów.

 

Gmina Niwiska, z 4361 hektarami lasów, zaliczana jest do drugiej i trzeciej kategorii niebezpieczeństwa pożarowego, co podkreśla znaczenie działań prewencyjnych i gotowości strażaków do interwencji. Wszystkie miejscowości wyposażone są w sieć hydrantową, zasilaną z dwóch ujęć wody - w Niwiskach o wydajności 86 m3/h oraz w Przyłęku o wydajności 54 m3/h. Do celów gaśniczych mogą być wykorzystywane także naturalne zbiorniki wodne oraz woda z rzeki Trześniówka.

reklama

W 2023 roku jednostki OSP z gminy Niwiska interweniowały 14 razy. W tym pożarach budynków gospodarczych, środków transportu, sadzy w kominach oraz zakładu recyklingu tworzyw sztucznych w Cmolasie.

- Strażacy zajmowali się również gaszeniem pożarów traw na nieużytkach rolniczych. Ponadto udzielali wsparcia w działaniach związanych ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz zabezpieczali teren podczas wypalania uli z powodu zgnilca amerykańskiego. Mowa o zabezpieczeniu terenu podczas wypalania uli

- wylicza  Adam Haptaś, komendant gminny ZOG ZOSP RP w Niwiskach.

reklama

Do miejscowych zagrożeń w 2023 roku strażacy wyjechali 67 razy.  Były to interwencje związane z wypadkami drogowymi, powalonymi drzewami na drogi, linie energetyczne i telekomunikacyjne.

Poszukiwano osobę próbującą popełnić samobójstwo, udrażniano przepust drogowy wskutek intensywnych opadów deszczu i wypompowywano wodę z budynku mieszkalnego. Udrażniano drogi zablokowane przez samochody ciężarowe w związku z intensywnymi opadami śniegu. Działania ochotników polegały także na usuwaniu gniazd os, czy szerszeni.

Interweniowano również w zdarzeniach z udziałem zwierzyny leśnej (kolizje drogowe), a także usuwano substancje ropopochodne z dróg. W 2023 roku nie odnotowano alarmów fałszywych.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama