Po raz kolejny przyglądamy się temu, gdzie interweniowali kolbuszowscy strażacy na przestrzeni minionego weekendu (3-5 listopada). Szczegóły dotyczące przeprowadzonych akcji przekazał nam bryg. Marcin Wieczerzak, oficer prasowy KP PSP w Kolbuszowej. Okazuje się, że było dość spokojnie.
Wypadek, plama oleju i pożar
W piątek (3 listopada) strażacy przed godz. 1 w nocy usuwali plamę oleju na drodze w Kolbuszowej Górnej. Tego samego dnia wieczorem mundurowi interweniowali przy zderzeniu skody octavii i forda focusa na drodze krajowej nr 9. Pisaliśmy o tym w artykule: Wypadek na DK9 w Widełce. Zderzyły się dwa samochody osobowe. Są utrudnienia [ZDJĘCIA - AKTUALIZACJA]Dzień później przed godz. 19 na ul. Mieleckiej w Kolbuszowej Dolnej kolbuszowscy strażacy zostali wezwani do pożaru sadzy. Na miejscu działało łącznie 10 strażaków z: OSP Kolbuszowa Dolna i JRG Kolbuszowa. Działania trwały niewiele ponad godzinę.
Znacznie więcej pracy mieli strażacy w innych częściach Podkarpacia. Jak informuje w rozmowie z nami bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, podkarpaccy strażacy interweniowali w weekend (sobota i niedziela) łącznie 93 razy. Mundurowi 21 razy gasili pożary, 69 razy usuwali miejscowe zagrożenia, a 3 razy wyjeżdżali do alarmów fałszywych. W tych zdarzeniach 6 osób poniosło śmierć, a 11 osób odniosło obrażenia.
Pożaru sadzy można uniknąć
Pożar sadzy to stosunkowo częste zjawisko, któremu można zapobiec. O wskazówki zapytaliśmy bryg. Marcina Wieczerzaka. Ten w rozmowie z nami przypomina o regularnym czyszczeniu przewodów spalinowych i okresowych przeglądach.
- Obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)
- przekazał w rozmowie z nami.
Jak dodaje przedstawiciel strażaków, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
- raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
- raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).
Przypomnijmy, że 1 października rozpoczął się sezon grzewczy. Niesie to za sobą różne zagrożenia. W tym okresie mundurowi znacznie częściej interweniują w związku z pożarami sadzy w kominie i tlenkiem węgla, który co roku zbiera śmiertelne żniwo. Jak się uchronić? Więcej przeczytasz w artykule: Sezon grzewczy wystartował. Kolbuszowscy strażacy radzą, jak uchronić się przed pożarem sadzy i tlenkiem węgla
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.