Reklama

Starosta Józef Kardyś będzie zarabiał ponad 19 tys. zł miesięcznie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Starosta Józef Kardyś będzie zarabiał ponad 19 tys. zł miesięcznie? - Zdjęcie główne

Starosta Józef Kardyś będzie zarabiał prawie dwa razy więcej. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pensja kolejnego kolbuszowskiego samorządowca ma poszybować w górę. Część radnych powiatowych zaakceptowała propozycję podwyżki dla starosty Józefa Kardysia. Włodarz powiatu ma otrzymywać miesięcznie blisko 20 tys. zł brutto.

Już jutro (czwartek, 25 listopada) cała Rada Powiatu Kolbuszowskiego pochyli się nad wynagrodzeniem starosty. Temat ten wcześniej omówiono podczas komisji finansów, która odbyła się dzisiaj (24 listopada) w budynku starostwa.

Tomasz Buczek bez głosu

W posiedzeniu uczestniczył również Tomasz Buczek, lokalny działacz z Kolbuszowej Górnej, który relacjonował spotkanie na żywo na Facebooku. Buczek próbował zadać pytania, prosił o głos, którego jednak mu odmówiono. 

Tyle starosta może zarabiać najmniej

Podczas komisji poinformowano radnych, że weszła w życie zmiana w ustawie i podwyżka wynagrodzenia musi zostać staroście dana. Kwestia tylko, o jakiej kwocie mowa. Minimalne wynagrodzenie, zgodnie z ustawą, może wynieść 16 104 zł brutto miesięcznie. 

Mieczysław Burek, przewodniczący Rady Powiatu Kolbuszowskiego, zaproponował jednak, aby nie iść w kierunku ustawowego minimum. 

- Proponuję, aby podnieść wynagrodzenie zasadnicze o 20 proc. 

- powiedział Mieczysław Burek.

Za co ta podwyżka?

Samorządowiec przypomniał, że w 2018 roku o taką właśnie wartość wynagrodzenie starosty obcięto. Według niego uwzględnienie 20 proc. podwyżki (od kwoty minimalnej) byłoby rekompensatą "za poniesione straty".

- Największą motywacją jest jednak działalność zawodowa pana starosty dla dobra powiatu kolbuszowskiego

- stwierdził przewodniczący Burek, dodając, że w ciągu kilkunastoletniej kadencji Józefa Kardysia, powiat odżył. 

- Tylko szpital podupadł

- odparł Tomasz Buczek, ignorowany przez przewodniczącego rady.

Co starosta Kardyś robi dla powiatu?

Mieczysław Burek mówił także o świetnie utrzymanych drogach powiatowych, szkołach, współpracy z włodarzami pozostałych gmin powiatu kolbuszowskiego oraz szpitalu.

- Panu staroście bardzo zależy na szpitalu. Leży mu na sercu dobro szpitala i chce, aby wiódł on prym wśród innych szpitali na Podkarpaciu

- zapewniał Mieczysław Burek.

Propozycja nowego wynagrodzenia starosty

Nowa pensja starosty, liczona od 1 sierpnia tego roku, miałaby wynosić 19 500 zł brutto miesięcznie. Obecnie jest to 10 445 zł brutto. 

Nad tym czy to dużo, czy mało, czy może zostać przy minimalnych 16 tys. zł brutto, zastanawiał się radny Grzegorz Romaniuk. Jak stwierdził, w kolbuszowskim środowisku jest to kwota znaczna, ale w skali kraju, już nie. 

Czy starosta Józef Kardyś dostanie kilkutysięczną podwyżkę? O tym radni powiatowi zdecydują w czwartek (25 listopada) podczas sesji. 

Oprócz pensji także emerytura

Przypomnijmy, że w listopadzie 2018 roku starosta Kardyś chcąc uzyskać uprawnienia emerytalne, złożył jednodniową rezygnację, po czym ponownie został wybrany na stanowisko szefa powiatu. Tym samym otrzymuje on zarówno wynagrodzenie jak i świadczenia emerytalne. W 2020 roku były to kwoty:

  • 132 993,90 zł brutto - zatrudnienie w starostwie
  • 50 950,27 zł - emerytura

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy