Reklama

Kilka tysięcy złotych podwyżki dla burmistrza Kolbuszowej. Ile zarobi Jan Zuba?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Serafin

Kilka tysięcy złotych podwyżki dla burmistrza Kolbuszowej. Ile zarobi Jan Zuba? - Zdjęcie główne

Podjęta w listopadzie podwyżka wynagrodzenia Jana Zuby ma obowiązywać z datą wsteczną - od 1 sierpnia tego roku. | foto Joanna Serafin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI O prawie 8 tys. zł brutto więcej miesięcznie ma zarabiać burmistrz Jan Zuba. O wysokości pensji szefa gminy Kolbuszowa, radni miejscy zdecydują podczas czwartkowej (25 listopada) sesji. Ile obecnie zarabia włodarz Kolbuszowej?

Wraz z wejściem nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu pracowników, przez cały kraj przetacza się temat podwyżek m.in. na burmistrzów i prezydentów. Tak też jest w Kolbuszowej. 

Nowe przepisy określają, że w przypadku burmistrza Kolbuszowej może on zarabiać od 16 236 zł brutto (jest to kwota minimalna) do 20 130 zł brutto miesięcznie (kwota maksymalna). Obecnie pensja Jana Zuby wynosi 10 620 zł brutto miesięcznie. 

Propozycja wynagrodzenia burmistrza

Tym tematem zajęli się radni na komisji finansowej. Radny Julian Dragan z Weryni zaproponował 18 500 zł brutto. Z kolei Krzysztof Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej, przyznał, że rozmowy na temat podwyżki dla burmistrza były prowadzone między nim a włodarzem.

- Nie przejawia on wielkiej chęci, żeby był zadowolony z podwyżek, skromnie do tego podchodził. Uważam, że burmistrz jako menadżer dużego przedsiębiorstwa, jakim jest 25- tysięczna gmina Kolbuszowa, podejmując tyle działań, inwestycji, odpowiedzialnych decyzji, powinien stosownie zarabiać, żeby można było powiedzieć: godna praca, godnie opłacana

- podkreślił Wilk z Domatkowa. 

Przewodniczący dodał, że burmistrz do tej pory miał pomniejszoną płacę, dlatego teraz jest tak znaczący przeskok.

- 18 500 zł jest to niezbędne minimum, które należy uchwalić

- zaznaczył szef prezydium. 

Najpierw była obniżka pensji

Pensja burmistrza ostatni raz była uchwalana w listopadzie 2018 roku. Wtedy to, decyzją PiS była obniżana o 20 proc. 

- Dzisiaj wstydzę się, że głosowałam za obniżeniem wynagrodzeniem burmistrza, kiedy było to sprawa w Polsce polityczna. Diety poszły w górę, znacząco wzrosły pensje osób zajmujących stanowiska. Automatycznie przyszła decyzja, aby zwiększyć wynagrodzenie samorządowcom. Skutki dzisiejszej dyskusji będą dla nas trudne

- zaczęła radna Barbara Bochniarz. 

- Jeśli chodzi o pracę burmistrza, pracowałam 38 lat w urzędzie i najlepiej znam tę pracę spośród państwa radnych. Jest to praca tak odpowiedzialna i niewiele osób z nas radnych jak i mieszkańców zdaje sobie sprawę, że burmistrz odpowiada nie tylko przed osobami swoim honorem, ale i swoim majątkiem. Oceniam, że jest to jedno ze stanowisk trudnych i odpowiedzialnych

- tłumaczyła Barbara Bochniarz. 

Godziwa emerytura dla Jana Zuby

Radna z Kolbuszowej zachęcała swoich kolegów, aby przyjąć racjonale propozycje. Dlatego że to praca niezwykle trudna, dlatego też upomina się również o podwyżki dla swoich kolegów z urzędu, bo emerytura to jest połowa tego, co się dostawało w czasie pracy. 

- Bardzo prosimy, aby burmistrz po tylu latach pracy mógł sobie pójść na godziwą emeryturę

- zaznaczyła radna. 

Radny: oddać burmistrzowi szacunek

Również Mirosław Kaczmarczyk, radny z Kolbuszowej, dodał, że to właśnie burmistrz odpowiada za miliony złotych, które przechodzą przez gminę, a nie radni. 

- To jego głową wszystko idzie. Chciałem burmistrzowi oddać szacunek za to, że potrafił pan zachować umiar i godnie tak jak na gospodarza gminy przystało, podszedł pan do tych widełek, o których mówiłem. Burmistrz zna proporcje w przeciwieństwie do nas i to my powinniśmy się tego wstydzić. Powinniśmy wziąć z niego przykład

- powiedział radny Kaczmarczyk. 

Aktualne wynagrodzenia burmistrza Kolbuszowej

 • wynagrodzenie zasadnicze - 4800 zł
 • dodatek funkcyjny - 2100 zł
 • dodatek za wysługę lat - 960 zł
 • dodatek specjalny - 2760 zł
 • Razem: 10 620 zł

Proponowane wynagrodzenie burmistrza Kolbuszowej

 • wynagrodzenie zasadnicze - 10 430 zł
 • dodatek funkcyjny - 2200 zł
 • dodatek za wysługę lat - 2086 zł
 • dodatek specjalny - 3789 zł
 • Razem: 18 505 zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy