reklama
reklama

Stadion w Dzikowcu w ogniu pytań. My pytamy, gmina odpowiada. Czy samorząd popełnił błąd?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stadion w Dzikowcu w ogniu pytań. My pytamy, gmina odpowiada. Czy samorząd popełnił błąd? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIWokół remontu stadionu sportowego w Dzikowcu krąży wiele kontrowersji. Zdaniem niektórych wielomilionowa inwestycja jest niczym więcej niż nieudanym projektem. W odpowiedzi na nasze liczne zapytania do urzędu gminy otrzymaliśmy wyjaśnienia. Czy samorząd przyznaje się do błędów?
reklama

Od zakończenia wielomilionowego remontu stadionu sportowego w Dzikowcu miejscowy klub zagrał u siebie zaledwie kilka meczów. Powodem była woda, która zalegała na płycie boiska i często uniemożliwiała ich rozgrywanie. Końcem marca i początkiem kwietnia obiekt wyglądał jak plaża. Pisaliśmy o tym w artykule: Dzikowiec: Boisko po remoncie za miliony jak plaża. Prezes miejscowego klubu załamuje ręce. Co tam się dzieje? [ZDJĘCIA]

Po licznych interwencjach mieszkańców i Krzysztofa Serafina, sołtysa i jednocześnie prezesa klubu sportowego, z pytaniami odnośnie boiska zwróciliśmy się do Urzędu Gminy Dzikowiec. Na nasze pytania odpowiedziała Genowefa Dębiak, sekretarz gminy. Jak się tłumaczono? Czy samorząd przyznaje się do błędów?

Boisko w ogniu pytań. My pytamy, gmina odpowiada

Jakie kroki od zakończenia remontu stadionu poczyniła gmina, aby na stadionie nie stała woda?
- W 2023 roku po wykryciu zastoisk wody na boisku sportowym w Dzikowcu zostały podjęte kroki w celu wyeliminowania niniejszego problemu. Po konsultacjach z Inspektorem Nadzoru oraz wykonawcą zostały wykonane dwa dodatkowe ciągi drenarskie, które w zdecydowany sposób poprawiły warunki odprowadzenia wody z boiska. W okresie jesiennym były dokonywane inspekcje po opadach deszczu, które wykazały odpowiednie działanie systemu drenarskiego.

Ile i do kiedy wynosi okres gwarancji w/w obiektu?
- Okres gwarancji wynosi 60 miesięcy od dnia podpisania protokołu odbioru zadania.

Czego dokładnie dotyczy gwarancja obiektu?
- Gwarancja na wykonane prace dotyczy przede wszystkim ewentualnych wad ukrytych. W okresie gwarancji wykonawca zobowiązuje się do nieodpłatnego usuwania wszelkich wad i usterek lub do dostarczenia wolnego od wad przedmiotu umowy, ujawnionych po odbiorze końcowym w terminie nie dłuższym niż 14 dni liczonych od daty ich zgłoszenia.

Dlaczego prace "naprawcze" murawy boiska (takie jak: areacja, piaskowanie, wertykulacja, oprysk) odbywają się nie w ramach gwarancji, a za pieniądze gminy oraz klubu piłkarskiego?
- Gmina Dzikowiec oświadcza, iż działania, które zostały podjęte tj. szczotkowanie, aeracja, piaskowanie, nawożenie oraz opryski nie są działaniami naprawczymi. Podjęte działania są działaniami powszechnie stosowanymi jako pielęgnacja trawy boisk sportowych. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami oraz praktykami na boiskach najwyższych klas rozgrywkowych takie działania podejmuje się około 6 razy w roku. W przypadku niższych klas rozgrywkowych, na boiskach takich jak w Dzikowcu wykonawcy zalecają takie prace pielęgnacyjne dwa razy w ciągu roku. Szczotkowanie ma na celu usunięcie obumarłych części roślin, podniesienie zagęszczenia trawy oraz oczyszczenie płyty boiska. Aeracja ma za zadanie lepsze dotlenienie korzeni i usprawnienie pobierania wody oraz składników pokarmowych. Wskazane prace nie były objęte gwarancją, a wynikały z potrzeby wykonania prac pielęgnacyjnych w zakresie prawidłowego użytkowania boiska.

Jakie nakłady finansowe zostały poniesione w związku z w/w pracami - z podziałem na gminę i klub piłkarski?
- Koszt wykonania działań pielęgnacyjnych wyniósł 20 716,84 złotych. Gmina Dzikowiec poniosła koszt 15 721,84 złotych, zaś Klub Sportowy w Dzikowcu 4 995,00 złotych. Gmina Dzikowiec zwraca uwagę, iż zadaniem klubu sportowego jest dbałość o odpowiedni stan murawy na boisku. Zgodnie z przedstawioną ofertą wykonawcy dotyczącą pielęgnacji boiska koszty wykonania zabiegów przekraczały możliwości finansowe klubu sportowego. W związku z tym gmina Dzikowiec podjęła decyzję o wsparciu klubu sportowego w tym zadaniu.

Czy gwarancja nie ustaje w momencie ingerencji innego podmiotu niż wykonawca robót?
- Zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami to na zamawiającym ciąży obowiązek utrzymania efektu rzeczowego, który został uzyskany w związku z wykonaniem zadania polegającego na modernizacji boiska piłkarskiego. W związku z powyższym gwarancja nie ustaje w momencie wykonania prac pielęgnacyjnych mających na celu utrzymanie uzyskanego efektu.

Jak wygląda kontakt z wykonawcą boiska? 
- Kontakt z wykonawcą robót tj. Firma „GUŹDA” Zbigniew Guźda odbywa się w sposób dobry. Wykonawca odpowiada na każde uwagi ze strony gminy Dzikowiec.

Jakie działania prawne lub finansowe gmina rozważa wobec firmy wykonawczej, która nie wywiązała się z zapewnienia odpowiedniej jakości murawy i systemu drenażowego?
- Gmina Dzikowiec w tym momencie nie rozważa podjęcia działań prawnych lub finansowych w związku z okresem gwarancyjnym zadania pn. „Modernizacja infrastruktury sportowej w miejscowości Dzikowiec”. Gmina Dzikowiec zaznacza, iż system drenażowy, murawa na stadionie sportowym spełniają wymagania, co pokazał okres jesienny w ubiegłym roku, podczas którego występowały obfite opady deszczu, lecz pomimo to mecze mogły odbywać się bez problemu.

Jakie koszty poniosła gmina Dzikowiec - od oddania inwestycji do tej pory, w związku z poprawkami na obiekcie. Z jakich źródeł prace były realizowane?
- Gmina Dzikowiec w związku z działaniami naprawczymi po wykonaniu zadania pn.: „Modernizacja infrastruktury sportowej w miejscowości Dzikowiec” nie poniosła żadnych kosztów.

Jakie zadania w ramach gwarancji zrealizował wykonawca obiektu - co i kiedy zostało zrobione?
- Wykonawca w ramach inwestycji miał za zadanie w przeciągu 6 miesięcy podczas wzrostu trawy jej pielęgnację. W maju 2023 roku Firma „GUŹDA” Zbigniew Guźda wykonała działania naprawcze polegające na wykonaniu dodatkowych ciągów drenarskich.

Kiedy obiekt będzie zdatny do korzystania - rozgrywania meczów?
- Pierwszy mecz na boisku piłkarskim po pielęgnacji odbył się 27 kwietnia 2024 roku.

Jakie środki zapobiegawcze zostały wdrożone, aby uniknąć powtórzenia się podobnych problemów z drenażem i zalegającą wodą na innych inwestycjach gminnych?
- W chwili obecnej gmina Dzikowiec nie realizuje oraz nie planuje w przyszłości podobnych zadań związanych z realizacją boisk sportowego lub systemów drenażowych.

Czy gmina przeprowadziła audyt lub ewaluację jakości wykonanych prac remontowych, biorąc pod uwagę znaczne środki publiczne wydane na tę inwestycję?
- Gmina Dzikowiec we współpracy z inspektorem nadzoru dokonała sprawdzenia prac naprawczych, które polegały na wykonaniu dwóch dodatkowych ciągów drenarskich.

Czy przed rozpoczęciem remontu przeprowadzono odpowiednie badania geologiczne i hydrologiczne, aby zapewnić, że wybrane rozwiązania są adekwatne do warunków terenowych w Dzikowcu?
- Gmina Dzikowiec podjęła w 2021 roku starania w celu przygotowania oraz rozpoczęcia robót związanych z remontem płyty boiska sportowego. Po rozmowach z przedstawicielami klubu podjęto decyzję o wykonaniu modernizacji murawy boiska sportowego. Boisko w ramach modernizacji zyskało przede wszystkim system drenażu oraz nowoczesny system nawodnienia. W ramach modernizacji nawierzchni nie jest wymagane wykonanie badań geologicznych i hydrologicznych.

Jakie konsekwencje poniosą osoby odpowiedzialne za nadzór nad projektem remontowym ze strony gminy, zwłaszcza w kontekście prawdopodobnie niewłaściwego wykonania i planowania prac?
- Gmina Dzikowiec nie rozważa podjęcia działań prawnych lub finansowych w stosunku do osób odpowiedzialnych za nadzór nad zadaniem pn. „Modernizacja infrastruktury sportowej w miejscowości Dzikowiec”. Gmina Dzikowiec posiada stały kontakt z Inspektorami Nadzoru Inwestorskiego. Podczas prac polegających na wykonywaniu dodatkowego drenażu niniejsze osoby dokonywały kontroli jakości wykonania prac. Prace związane z wykonaniem zadani zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną.

W jaki sposób gmina zamierza komunikować się z mieszkańcami i klubem sportowym w sprawie postępów i planów dotyczących naprawy boiska?
- Klub Sportowy Dzikowiec ma za zadanie dbanie oraz pielęgnację boiska sportowego. W związku z tym gmina Dzikowiec jest w stałym kontakcie z przedstawicielami klubu. Z obu stron następuje wymiana doświadczeń oraz wskazówek w celu jak najlepszego utrzymania efektu rzeczowego wykonanej modernizacji.

Jak gmina planuje zrekompensować lokalnemu klubowi sportowemu utrudnienia związane z niemożnością korzystania z boiska, zwłaszcza w kontekście finansowym i organizacyjnym?
- Zarządzeniem wójta gminy Dzikowiec klub sportowy otrzymał dotację celową w wysokości 80 000 złotych. W ramach zapisów niniejszego konkursu w ramach dotacji klub sportowy zobowiązuje się do pokrywania wydatków i kosztów związanych z między innymi z przygotowaniem boiska sportowego do zawodów. Na czas wykonywania działań pielęgnacyjnych w porozumieniu z przedstawicielami klubu sportowego odbywały się mecze wyjazdowe.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama