Przypominamy, że w kościele może przebywać jedna osoba na 20 m² przy zachowaniu odległości przynajmniej 1,5 m. Za wyjątkiem osób sprawujących kult, wszystkich obowiązuje zakrywanie maseczką ust i nosa. Dotyczy to także modlitwy poza świątynią.
- Ponieważ wielu wiernych spowiada się bezpośrednio przed świętami, należy im to umożliwić z zachowaniem przepisów sanitarnych oraz wcześniejszych zaleceń kurialnych
- czytamy na stronie diecezji sandomierskiej.
W trosce o chorych i starszych kapłani mogą udzielić posługi sakramentalnej w miejscu zamieszkania, o ile wspomniane osoby wyrażą takie pragnienie lub poproszą o to ich najbliżsi oraz nie będzie przeszkód natury sanitarnej.
- Z racji na ograniczoną liczbę osób, które będą mogły uczestniczyć w liturgii Triduum Paschalnego odprawianej w świątyni parafialnej, zezwala się w tym roku na jej celebrację także w kościołach rektoralnych, filialnych oraz w kaplicach zakonnych. Nabożeństwa Triduum Paschalnego nie mogą być jednak sprawowane w tej samej świątyni więcej, niż jeden raz dziennie
- czytamy we wskazaniach kurii.
Decyzja o sposobie przyjęcia Komunii św. – do ust lub na rękę – należy zawsze do wiernego natomiast kapłan, nie może niczego narzucać ani głosić opinii niezgodnych z prawem Kościoła. Podczas każdej liturgii należy w związku z tym umożliwić przyjęcie Komunii Świętej, jak wyżej. Szafarz Komunii Świętej winien uprzednio zdezynfekować ręce, mieć nałożoną maseczkę, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce.
Wiernych niemogących przystąpić do Komunii sakramentalnej, trzeba poinformować o możliwości i warunkach Komunii duchowej.
Przypomina się, że obowiązuje nadal dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. na zasadach, które zostały wcześniej podane. W związku z tym, prosi się duszpasterzy o organizowanie transmisji celebracji parafialnych za pomocą środków przekazu.
Zalecenia szczegółowe
- Niedziela Palmowa – 28 marca
- Wielki Czwartek – 1 kwietnia
ZOBACZ TAKŻE: Wielki Tydzień w kościołach. Są wytyczne diecezji rzeszowskiej
Msza św. Krzyżma zostanie odprawiona w katedrze o godz. 10. Z racji na obowiązujące limity osób będą ją koncelebrowali z księżmi Biskupami tylko Wikariusz Generalny, Wikariusze Biskupi, Rada Konsultorów, Przełożeni Kurii i Sądu, Rektor Seminarium oraz księża Dziekani. Klerycy wskażą każdemu jego miejsce w świątyni. Prosi się jednocześnie księży o zabranie ze sobą szat liturgicznych i pozostanie podczas Mszy św. w maseczkach.
Podczas celebracji Mszy św. Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obrzęd umycia nóg. Na zakończenie liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji (ciemnicy). Księża Proboszczowie umożliwią wiernym indywidualną modlitwę, czuwając przy tym nad zachowaniem przepisów.
Kapłanom odbywającym kwarantannę poza szpitalem, zezwala się na odprawienie Mszy św. w miejscu ich przebywania. Jeśli chodzi o kapłanów hospitalizowanych, jest to uzależnione od pozwolenia personelu szpitala.
- Wielki Piątek – 2 kwietnia
Po odsłonięciu i ukazaniu przez celebransa krzyża zgodnie z pierwszą formą podaną w mszale rzymskim adoracja krzyża dokonuje się poprzez pocałunek celebransa oraz przyklęknięcie lub głęboki skłon i śpiew pozostałych wiernych, którzy do momentu komunii św. mają pozostać na swoich miejscach. Krzyż powinien być umieszczony na specjalnym stojaku aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Należy umieścić obok niego pouczenie, że nie można krzyża całować, zachęcając do innej formy oddania czci Chrystusowi.
Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony procesyjnie do Grobu Pańskiego w celu umożliwienia wiernym adoracji, jak wyżej powiedziane.
- Wielka Sobota – 3 kwietnia
Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej mają się odbyć wewnątrz świątyni. Zamiast ogniska służącego do pobłogosławienia ognia, można użyć świecy lub znicza.
W czasie „Liturgii chrzcielnej” nie ma pokropienia wiernych wodą święconą.
- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 4 kwietnia
W Niedzielę Zmartwychwstania należy rozważyć zwiększenie ilości Mszy św. odprawianych w kościele parafialnym oraz w kościołach filialnych czy rektoralnych.
- Przekazując powyższe zalecenia, zachęca się wszystkich do przeżywania Wielkiego Tygodnia w duchu wiary, nadziei i miłości, mając poczucie odpowiedzialności za siebie oraz innych
- czytamy w podsumowaniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.