Komisja Rewizyjna w składzie: Bernadetta Wolak-Posłuszny, Małgorzata Marut, Dariusz Piechota, Ryszard Gaweł i Andrzej Zagroba zebrała się w celu sprawdzenia kosztów funkcjonowania i zbilansowania się systemu gospodarowania odpadami komunalnymi pod kątem podjęcia uchwały w sprawie zmiany obowiązujących stawek opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
O tym pisaliśmy tutaj: Ponownie podwyżka za śmieci? Sprawą zajmie się komisja
- Analiza była bardzo szczegółowa i wnikliwa, z uwzględnieniem wszystkich aspektów proponowanej przez wójta zmiany.
Po zapoznaniu się z przedstawionymi fakturami, dokumentami, wyjaśnieniami, Komisja Rewizyjna na tę chwilę nie rekomenduje podwyżki opłaty dla mieszkańców za gospodarowanie odpadami
- zapewniła Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu.
Czytaj także: Pieniądze wyłudzone metodą "na policjanta" odzyskane przez funkcjonariuszy
Przewodnicząca komisji zaznaczyła, że temat ponownie będzie przedmiotem posiedzenia komisji, najprawdopodobniej po zakończeniu pierwszego kwartału 2021.
- Komisja po przeprowadzeniu analizy, stwierdziła szereg obszarów, które wymagają natychmiastowej poprawy. Zmiany w tych obszarach, mogą w perspektywie najbliższych miesięcy przynieść wymierne korzyści, pozwalające na utrzymanie bieżących stawek, a jeżeli zmiany, to dużo niższe niż proponowane
- wyjaśniła radna.
Bernadetta Wolak-Posłuszny podkreśliła, że nie da się jednak przejść obojętnie obok faktu, znaczącego zwiększenia ilości odpadów odbieranych od mieszkańców – wzrost o ponad 200 ton, do roku ubiegłego.
Komisja zauważyła istotne różnice pomiędzy liczbą osób zameldowanych, a zdeklarowanych w deklaracji śmieciowej. - Zadaniem gminy jest tutaj, weryfikacja stanu faktycznego i eliminacja nieprawidłowości. Dodatkowo, niestety są spore zaległości w opłatach za odpady ze strony mieszkańców - w tym zakresie, również duża rola urzędu gminy - dodała radna.
Po zmianie ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, opłaty naliczane przez firmy odbierające odpady są od rzeczywistej wagi odpadów.
- Wszyscy zatem, zobowiązani jesteśmy do segregowania odpadów i przemyślanego gospodarowania, tak aby swoimi codziennymi działaniami nie wpływać negatywnie na gospodarkę odpadami w obrębie gminy
- zaapelowała przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.
Więcej w tym temacie w przyszłym numerze Korso Kolbuszowskie, w środę, 2 grudnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.