Reklama

Becikowe nie dla każdego. Sprawdź, czy dostaniesz 1000 zł po tym, jak powiększy Ci się rodzina

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Becikowe nie dla każdego. Sprawdź, czy dostaniesz 1000 zł po tym, jak powiększy Ci się rodzina  - Zdjęcie główne

Wniosek należy złożyć najpóźniej 12 miesięcy po urodzeniu się dziecka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, w wysokości 1000 złotych. Na początku dostawała ją każda rodzina, w której rodziło się dziecko, obecnie nie jest już tak łatwo. Musisz spełnić kilka warunków. Jakich? Przeczytaj.

Becikowe jest wypłacane od 2006 roku. Na początku faktycznie pieniądze otrzymywał każdy rodzic, bez względu na dochód. Później postanowiono jednak to zmienić i już od kilku lat pieniądze wypłacane są tylko określonej grupie osób.

Pamiętaj o tych warunkach. Inaczej nie dostaniesz pieniędzy 

Jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka otrzymają tylko ci rodzice, którzy spełnią podstawowe kryterium dotyczące dochodów. Nie może on przekraczać 1 922 zł netto na osobę. Ponadto matka dziecka musi być od co najmniej 10 tygodnia ciąży aż do porodu pod opieką medyczną. Nie dotyczy to oczywiście opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych, a także osób, które przysposobiły dziecko. Pamiętajmy również, że wniosek trzeba złożyć najpóźniej 12 miesięcy od urodzenia dziecka (jeżeli dziecko urodzi się 1 czerwca 2022 roku, czas mamy do 1 czerwca 2023 roku). 

Zapomoga należy się Polakom mieszkającym na terenie naszego kraju oraz cudzoziemcom, którzy mieszkają w Polsce i spełniają określone warunki. Pieniędzy nie otrzymają nasi obywatele, którzy mieszkają za granicą. Samotnie wychowujące dzieci matki otrzymają becikowe tylko wtedy, gdy zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy:

  • drugi rodzic nie żyje,
  • ojciec dziecka jest nieznany,
  • sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów od drugiego rodzica,
  • sąd zobowiązał tylko jednego z rodziców do utrzymania dziecka,
  • rodzice – zgodnie z orzeczeniem sądu – sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną.

Becikowe - jak złożyć wniosek online

Wnioski składamy online poprzez portal [email protected] lub w sposób tradycyjnie, w miejscu wyznaczonym przez Urząd Miasta lub Gminy.

Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzecie, pamiętajcie, aby wcześniej odebrać od położnej lub lekarza zaświadczenie, że matka dziecka była pod opieką lekarską. Wnioski o zapomogę są zazwyczaj rozpatrywane w ciągu miesiąca. 1000 złotych wypłacane jest na jedno dziecko. W przypadku urodzenia bliźniąt rodzina otrzyma 2000 zł, gdy urodzą się trojaczki 3000 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy