Reklama

Sołtys Trzęsówki zarzucił radnemu Waldemarowi Zielińskiemu brak współpracy z Radą Sołecką. O co poszło?

Opublikowano: sob, 13 kwi 2019 10:30
Autor:

Sołtys Trzęsówki zarzucił radnemu Waldemarowi Zielińskiemu brak współpracy z Radą Sołecką. O co poszło? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Nowy sołtys Trzęsówki chciał zmienić zatwierdzony już fundusz sołecki i przeznaczyć pieniądze na inne inwestycje. - Niestety, z wielkim ubolewaniem muszę stwierdzić, że nie wszystkim mogę podziękować za współpracę - powiedział Lesław Lipczyński.

 

Fundusz sołecki został uchwalony jeszcze w ubiegłym roku, kiedy sołtysem nie był jeszcze Lipczyński. Chciał więc go zmienić, jednak nie wszyscy poparli jego pomysł. Gospodarz wsi zarzucił Waldemarowi Zielińskiemu, radnemu Trzęsówki, brak współpracy z Radą Sołecką. - Mieszkańcy coraz głośniej mówią, iż celem radnego są działania inne niż dla dobra gminy i sołectwa - zaznaczył obecny na ostatniej sesji sołtys.

Zmiana funduszu

 

Lesław Lipczyński na spotkaniu wiejskim (17 marca) złożył wniosek o zmianę funduszu sołeckiego. Ponad 30 tys. zł, które pierwotnie miały być przeznaczone m.in. na wykonanie dokumentacji na budowę sceny i boiska wielofunkcyjnego oraz rozpoczęcie realizacji, sołtys Trzęsówki chciał przeznaczyć na inne zadania. Uznał on, że budowa sceny jest zbędna, ponieważ w gminie Cmolas do dyspozycji jest scena objazdowa. W tym samym czasie jedna z mieszkanek wyszła z inicjatywą, aby te 30 tys. przeznaczyć na remont dróg gminnych we wsi. Niestety nie zdobyła ona wymaganej liczby głosów (pod wnioskiem nie podpisało się 15 mieszkańców obecnych na zebraniu). Pod wnioskiem mieszkanki podpisał się jednak Waldemar Zieliński, radny z Trzęsówki. Sołtys Lipczyński stwierdził wówczas, że radny, podpisując się pod projektem, działa na niekorzyść Trzęsówki.

Działania radnego

 

Ponownie temat poruszył sołtys Lipczyński na sesji (26 marca). Jak twierdził, mieszkańcy coraz głośniej mówią, iż celem radnego Waldemara Zielińskiego są działania inne niż dla dobra gminy i sołectwa. - Dał wyraz temu w odmowie współpracy z radą sołecką. Na zebraniu wiejskim 17 marca demonstracyjnie poparł działanie na szkodę sołectwa (podpisał się pod wnioskiem mieszkanki - przyp. red.) - relacjonował sołtys na sesji rady gminy.

Jak dodał gospodarz Trzęsówki, społeczeństwo w wyniku nieklarownych działań radnego Waldemara Zielińskiego podejrzewa go o wykorzystanie pozycji radnego dla osobistych celów. - Dlatego, aby uspokoić narastającą frustrację u ludzi, wnoszę o zaprzestanie działania radnego na terenie sołectwa w zakresie uzgodnień, negocjacji itp. z mieszkańcami, a jedynie do reprezentowania ich na sesji rady gminy - zaznaczył.

 Ryszard Warzocha, przewodniczący Rady Gminy Cmolas, zwrócił się z prośbą, aby nie tworzyć niezdrowej atmosfery.

Współpraca?

 

Lesław Lipczyński zwrócił się bezpośrednio do Waldemara Zielińskiego na sesji, aby ten synchronizował swoje działania w uzgodnieniu z Radą Sołecką wsi Trzęsówka. - Nie możemy dwutorowo działać na jednym gospodarstwie w tym zakresie.

Waldemar Zieliński, zainteresowany całą sprawą, prosił sołtysa o dokładniejsze wyjaśnienie sprawy. - Proszę powiedzieć, w czym zaszkodziłem tej naszej miejscowości, w jaki sposób, niech pan to przedstawi, bo jestem bardzo ciekawy - mówił rajca z Trzęsówki.

Przewodniczący Warzocha proponował, aby nie prowadzić tej dyskusji podczas obrad sesji. - Żadnej polemiki nie chcę tutaj słyszeć, nie po to się tu zebraliśmy - zaznaczył krótko szef rady.

Na swoim podwórku

 

Mimo różnicy zdań między przedstawicielami Trzęsówki sołtys zaprosił radnego do współpracy z radą sołecką. - Tam sobie omówimy na swoim podwórku wszystko - dodał Lipczyński.

- Jeżeli mamy to na swoim podwórku omówić, trzeba było to omówić na swoim podwórku. Ja proszę o przedstawianie, w jaki sposób zaszkodziłem mieszkańcom naszej miejscowości. Czym?- domagał się odpowiedzi Zieliński.

Gospodarz Trzęsówki wyjaśnił, że na ostatnim zebraniu wiejskim (17 marca) Waldemar Zieliński podpisał się pod wnioskiem, który nie przeszedł z przyczyn formalnych. - Generalnie szkodził on, ponieważ polegał na tym, żeby zabrać fundusz sołecki i przekazać go do gminy. Zapraszaliśmy radnego na spotkania rady sołeckiej i do współpracy, więc odmowa jest jednoznaczna z działaniem na szkodę. Wówczas nie wiemy, co radny zamierza na terenie sołectwa, czego nie - skwitował sołtys Lipczyński.

 

Nie do gminy

 

Waldemar Zieliński wyjaśnił, że nie chciał przekazać pieniędzy sołeckich do gminy. - Po pierwsze nie byłem zaproszony do współpracy z radą, nie miałem takiego zaproszenia od pana - poinformował radny. - Nawet podatek pan raczył zostawić u córki, nie u mnie, takie było pana zaproszenie - powiedział Zieliński, zwracając się do sołtysa Lipczyńskiego i dodał: - Druga sprawa, nie chciałem pieniędzy oddać do gminy, tylko przeznaczyć na drogi w miejscowości Trzęsówka. Czyli pan wprowadza ludzi w błąd.

 

Zależy od mieszkańców

 

O całą sprawę zapytaliśmy po sesji Waldemara Zielińskiego. Jak powiedział nam radny z Trzęsówki, sołtys chciał zmienić przeznaczenie funduszu. Miał przygotowane swoje projekty, które przedstawił na zebraniu wiejskim (17 marca).

Drugi z projektów, które przedstawiła mieszkanka, zakładał przeznaczenie części pieniędzy z funduszu na drogi. Jak dodał rajca, gospodarz wsi zarzucił mu, że podpisał się pod wnioskiem na przeznaczenie pieniędzy na remont dróg gminnych w Trzęsówce.

W niedzielę, 17 marca, nie zapadła żadna decyzja, ponieważ część mieszkańców zaczęła wychodzić z zebrania. Jak podkreślił radny Zieliński, decyzja o przeznaczeniu pieniędzy sołeckich należy do mieszkańców. To oni decydują o tym podczas zebrania. Przedstawiciel wsi dodał, że sołtys chciał zmienić fundusz. Zmieniony został on na kolejnym spotkaniu w niedzielę, 31 marca.

 

Zmieniony budżet

 

Skontaktowaliśmy się również z drugim zainteresowanym. Jak powiedział Lesław Lipczyński, fundusz sołecki był uchwalony w zeszłym roku za czasów "starego" sołtysa.

Złożony wniosek o zmianę funduszu zakładał m.in. zakup ławek na boisko przy szkole, porządkowanie wsi, adaptację wraz z zabezpieczeniem budynku sportowego, wymianę pokrycia dachowego na nim, wymianę instalacji hydraulicznej. Chodziło głównie o zabezpieczenie budynku. Sołtys Lipczyński poinformował nas, że w niedzielę, 31 marca, odbyło się kolejne zebranie wiejskie, na którym dokonano zmian.

Jak wytłumaczył nam gospodarz, poruszył on ten temat na sesji, żeby go "zaznaczyć". Dodał również, że Waldemar Zieliński podpisał się pod wnioskiem na przekazanie znacznej kwoty z funduszu na drogi gminne i ich remont w Trzęsówce. Jak uważa sołtys, jest to oddawanie pieniędzy gminie. Zapewnia on również, że chciałby współpracować z radnym. Chciał on jedynie zwrócić uwagę na ten temat, a nie się kłócić. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (16)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +3 / -0

  inni

  prawda jest taka , sukienniki darły wszysto do trzęsówki, a inne wsie były obdarte z pieniędzy, to było niesprawiedliwe

 • 3 lata temu | ocena +2 / -0

  quo vadis dominee

  pięknie napisane jak w konstytucji w ulotce nowego sołtysa ,, mięć szacunek do siebie" to podstawą rozwoju człowieka i powinna się trzęsówka zacząć rozwijać

 • 3 lata temu | ocena +1 / -1

  oleska

  lipa sie robi w trzęsówce, a mogła być stolica ,

 • 3 lata temu | ocena +1 / -0

  cmolas górą

  trzęsówka zawsze słynęła z bijatyk na zabawach po odpustach , teraz są przepychanki na zebraniach, zeby sie tylko nie bili

 • 3 lata temu | ocena +1 / -1

  tak prosze państwa

  no nie mów żę wode gaz i prąd wymyślili sukienniki, oni stworzyli siebie,korzystając z unijnych dotacji , ty nawet nie wiesz w jakiej ciemnocie żyjesz

 • 3 lata temu | ocena +0 / -2

  "mieszkanka"

  Pani Redaktor radny Waldemar Zielinski podpisał się tylko pod inicjatywą mieszkańc&oacute;w do zmiany pierwotnego wniosku w sprawie podziału środk&oacute;w funduszu sołeckiego na 2019r., a nie pod wnioskiem na przekazanie pieniedzy do gminy ....<br class="text-left" style="text-align: left;" />Fundusz sołecki jest częścią budżetu gminy, za kt&oacut... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  mieszkaniec

  Fundusz sołecki to pieniądze, kt&oacute;re mają służyć poprawie warunk&oacute;w życia mieszkańc&oacute;w. Jest wyodrębniany w budżecie gminy i przez cały czas pozostaje jego częścią. O&nbsp;przeznaczeniu funduszu sołeckiego decydują bezpośrednio mieszkańcy sołectw na zebraniach wiejskich pod warunkiem, że są one zgodne ze strategią rozwoju gminy i&... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +3 / -0

  disco polo

  kiedyś przodująca gmina w rozwoju na podkarpaciu , pokazywana w mediach na cała polske, a dziś pośmiewisko , , poprzez dopuszczenie do władzy kilku miernot o chorobliwych ambicjach, poprostu smutek i żąl

 • 3 lata temu | ocena +2 / -0

  Mieszkaniec

  Autor tekstu zapomniał dodać jednego ważnego szczegółu że ta &quot;mieszkanką&quot; którą chciała złożyć wniosek byla pani podinspektor z ramienia gminy wyznaczona jako sekretarz na zebranie. A jej działania na wspomnianym zebraniu były bezprawne.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -0

  taka prawda

  tam gdzie jest bieda, tam nie ma żadnych zasad

 • 3 lata temu | ocena +2 / -0

  jawor

  powinno sie wydać biografie sukienników w całęj polsce , jako przestroge

  • 3 lata temu | ocena +0 / -2

   suweren

   gdyby nie Sukienniki to byś miał wodę gaż i kanalizacje tak jak w Kolbuszowej proszę o tym nie zapominać

 • 3 lata temu | ocena +3 / -1

  dobry wuj

  Zieliński należy do starego układu, który powoli jest odrywany od koryta władzy, to boli i przysłania myślenie o dobru ogólnym.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -2

  Rodak 2

  Pieniądze z funduszu sołeckiego przeznaczne na dom sportowy tzw. bude zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia za energię elektryczną ponoć 8tys. zł. Inną sprawą jest to że w tejże budzie jest totalny syf, a opiekę nad tym obiektem sprawuje obecny sołtys pan Lipczyński.

  • 3 lata temu | ocena +4 / -0

   byku

   Niestety chłopcze, ale dług i ruina tego budynku powstały jeszcze za czasów urzędowania startego sołtysa, nowy musi po nim posprzątać!!!

 • 3 lata temu | ocena +9 / -1

  rodak

  wyrzucanie pieniędzy na jakąś scene , jakieś boisko , a potem śnieg na tym leży i deszcz niszczy, to było robione wszystko pod wybory, a bieda po domach piszczy coraz bardziej