Reklama

Reklama

Śmieci zamiast gliny? Mieszkańcy wciąż się obawiają

Opublikowano: czw, 11 lut 2021 17:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jak bumerang wraca sprawa dawnego Zakładu Ceramiki Budowlanej w Hadykówce. Ledwo mieszkańcy uwolnili się od planowanej tam budowy spalarni, już pojawia się pomysł na wysypisko.

Reklama

Jeszcze w ubiegłym roku mieszkańcy Hadykówki walczyli o to, aby w ich miejscowości nie powstała planowana przez nowego właściciela zakładu spalarnia śmieci. Wydawać by się mogło, że wygrali oni batalię. Okazuje się jednak, że inwestor złożył wniosek do Urzędu Gminy w Cmolasie o wydobycie ze swojej posesji wszystkich złóż gliny. 


ZOBACZ TAKŻE: W Hadykówce spalarnia zamiast ceramiki?


Sprawą na wniosek kolegium odwoławczego zajęła się gmina Majdan Królewski. Gmina wystąpiła o wydanie opinii środowiskowej do Zarządu Zlewni w Stalowej Woli, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz kolbuszowskiego sanepidu. Temat jednak przeciąga się m.in. ze względu na to, że stalowowolska zlewnia wezwała inwestora do uzupełnienia dokumentacji. Ponadto Fundacja Ochrony Środowiska Eko-Stagnum zwróciła się do wójta gminy Majdan Królewski z wnioskiem o dopuszczenie organizacji społecznej do udziału w postępowaniu administracyjnym. Wójt w wydanym postępowaniu dopuścił fundację do udziału na prawach strony w postępowaniu administracyjnym. 

Ponadto do urzędu w Majdanie wpływają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na prawach strony. Wpłynęło 13 wniosków od właścicieli nieruchomości posiadających działki w pobliżu planowanego przedsięwzięcia oraz dwa wnioski od organizacji społecznej.

Musimy działać

Inwestor wnioskuje o wydobycie gliny. Kryć się ma za tym jednak coś więcej. Jak udało nam się dowiedzieć, inwestor prawdopodobnie po wydobyciu złóż ilastych będzie chciał stworzyć na terenie zakładu składowisko śmieci. Potwierdziła to zarówno radna Małgorzata Marut, jak i Teresa Krzysztofińska, sołtys Hadykówki  - Ludzie nie są głupi, każdy wie, co się szykuje - mówi radna Hadykówki. Jak dodała, mieszkańcy będą robić wszystko, aby nie dopuścić do tego. Będą odwoływać się aż do skutku.

Nasza rozmówczyni zaznacza jednak, że wcześniej czy później inwestor i tak dopnie swego.

Mieszkańcy sąsiadujących działek z dawnym zakładem ZCB Hadykówka oraz Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Hadykówce złożyli wnioski do wójta gminy Majdan Królewski, żeby być stroną w sprawie. Dzięki temu będą oni informowani na bieżąco, co dzieje się w tej sprawie i jakie są poczynania inwestora.

Hadykówka ma być czysta

Jeden z mieszkańców Hadykówki podczas ubiegłorocznego spotkania wiejskiego zaapelował do władz, aby głos przeciwko powstaniu instalacji termicznego przetwarzania odpadów rozwinąć o ewentualne wysypisko śmieci. - W poprzednich latach pojawiały się takie informacje o wysypisku, o składowisku eternitu, ale moje stanowisko jest jedno. Takich wyrobisk nie będzie. Dopóki będę wójtem, nie ma takiej możliwości. Będę z wami współpracował, Hadykówka ma być czysta - powiedział wówczas krótko Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas.

 - On sobie może planować jedno, a my zrobimy drugie. Niezależnie od ostatecznych decyzji to i tak wiele dokumentów musi przejść przez moje biurko i zaręczam, że żadnego pozytywnego uzgodnienia, decyzji itd. nie ma i w tej materii nie będzie - zaznaczył jeszcze w ubiegłym roku wójt gminy Cmolas. - On wie, że ma tutaj produkować cegłę, ewentualnie, mając takie rozległe tereny, mógłby produkować prąd poprzez panele fotowoltaiczne - mówił wójt Galek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Bury mistrz

  Bardzo znana postać, prekursor, proekologicznych rozwiązań

 • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  pan

  Kto go zmusi zeby robil cegle jak mu sie to nieoplaci ...lepiej gline sprzedac a doly zasypac smieciami i kasa gra .

 • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  Pawel ,,,

  Wolnosc Tomku w swoim domku ,,,

 • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  ???

  Nie można "znaleźć" jakichś kwitów na tego właściciela? Wtedy odechce mu się wysypiska, bo sam będzie pływał w niezłym szambie.

 • 8 miesięcy temu | ocena +6 / -0

  MAX

  Kretacze nic dodac ... tylko kasa