Reklama

Śmieci z gminy w prokuraturze

Opublikowano: wt, 7 lip 2020 09:23
Autor:

Śmieci z gminy w prokuraturze  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy gminy Raniżów od 1 września będą musieli złożyć deklarację o kompostowaniu odpadów. Prokuratura zakwestionowała uchwałę rady gminy. Dlaczego?

Joanna Kwiatkowska-Brandys, szefowa kolbuszowskiej prokuratury, wyjaśnia, że prokuratura, poza karnymi, prowadzi również inne postępowania. - Zdarza się, że badam uchwały organów samorządowych i jak są nieprawidłowe, to je zaskarżamy - wyjaśnia Kwiatkowska-Brandys.

Prokuratura Rejonowa w Kolbuszowej wystąpiła ze skargą do gminy Raniżów. Zakwestionowała ona uchwałę dotyczącą kwot za odbieranie odpadów. Jak wyjaśnia nam prokurator, raniżowski urząd wybrał metodę opłat za śmieci, która nie była ujęta w ustawie. Chodzi o to, że gmina pobierała opłaty od liczby mieszkańców i "zatrzymała się" na sześciu mieszkańcach. Od siódmej i kolejnej osoby nie były pobierane żadne opłaty. Jak się okazuje, nie jest to zgodne z prawem. Dlatego gmina musiała to zmienić.

 

Kompostownik u każdego

 

Oprócz zmiany dotyczącej opłat radni postanowili zagłosować za tym, aby każde z gospodarstw miało kompostownik. Posiadanie go będzie obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości położonej na terenie gminy Raniżów.

Posiadanie kompostu na bioodpady (trawę, obierki itp.) pozwoli na to, aby ceny miesięcznych opłat za śmieci nie wzrosły. Dotychczas jedna osoba płaci za swoje odpady 18 zł. Jeżeli będzie posiadać na swojej posesji kompostownik, nadal będzie płacić tę stawkę. W przeciwnym razie cena może wzrosnąć o 4 zł. Gmina nie chce jednak do tego dopuścić i postara się, aby wszystkie gospodarstwa domowe wypełniły deklarację o posiadaniu kompostownika.

 

Złotówkę drożej

 

Radni na ostatniej sesji musieli przegłosować zmiany dotyczące opłat za oddawanie odpadów komunalnych. Zmianie ulega jeden zapis dotyczący liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Jeżeli w jednym domu mieszka więcej niż sześć osób, wówczas sześciu z nich płaci po 18 zł. Każda kolejna, czyli siódma, ósma itd. płaci złotówkę miesięcznie. Jest to zgodne z ustawą, którą narzucił sejm. 

- Teraz nie możemy zakończyć tych opłat przy gospodarstwie sześcioosobowym i więcej. Jeżeli to będzie już gospodarstwo siedmioosobowe, ośmioosobowe, to za każdą kolejną osobę (powyżej sześciu - przyp. red.) będzie złotówka dodatkowo - wyjaśniała podczas ostatniej sesji Alicja Rzeszutek, pracownik raniżowskiego urzędu. - Maksymalna kwota zwolnienia za kompostownik to kwota 24 zł, czyli 4 zł od osoby - dodała.

W uproszczeniu oznacza to, że każdy mieszkaniec musi złożyć w gminie deklarację o tym, że kompostuje bioodpady. Wówczas ceny się nie zmienią.

Od 1 września

Mieszkańcy muszą złożyć deklarację, że posiadają kompostownik na swojej posesji. Deklaracje będą dostępne na stronie internetowej urzędu i w budynku gminy. - Jeżeli będziemy widzieli, że te deklaracje do nas nie spływają, to będziemy kontaktować się z mieszkańcami - powiedziała podczas sesji Alicja Rzeszutek.

Deklaracje będzie można składać od 1 września. - W interesie każdego mieszkańca jest to, żeby złożyć taką deklarację - dodała pracownica urzędu.

INNE GMINY:

Podobna sytuacja jak w gminie Raniżów, jeżeli chodzi o opłaty za śmieci, jest w innych gminach.

W gminie Dzikowiec również obowiązuje opłata od 6 i więcej osób.
Podobna sytuacja jest w gminie Niwiska. Tam stawki "kończą się" na czterech osobach. Oznacza to, że niezależnie czy w gospodarstwie jest cztery, pięć czy siedem osób, płacą oni tyle samo.
Kwoty opłat w przypadku segregowania odpadów wynoszą:

- 18 zł gospodarstwa jednoosobowe
- 36 zł gospodarstwa dwuosobowe
- 48 zł gospodarstwa trzyosobowe
- 58 zł gospodarstwa czteroosobowe
- 68 zł gospodarstwa pięcioosobowe
- 78 zł gospodarstwa sześcioosobowe

*Do gospodarstw siedmio-, ośmioosobowych itd. doliczana jest złotówka za każdą kolejną osobę powyżej sześciu.

Kwoty opłat w przypadku niesegregowania odpadów wynoszą:
- 36 zł gospodarstwa jednoosobowe
- 72 zł gospodarstwa dwuosobowe
- 96 zł gospodarstwa trzyosobowe
- 116 zł gospodarstwa czteroosobowe
- 136 zł gospodarstwa pięcioosobowe
- 156 zł gospodarstwa sześcioosobowe

*Do gospodarstw siedmio-, ośmioosobowych itd. doliczane jest 2 zł za każdą kolejną osobę powyżej sześciu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.