Reklama

Skokochron już na wyposażeniu strażaków. Kto się dołożył do zakupu?

Opublikowano:
Autor:

Skokochron już na wyposażeniu strażaków. Kto się dołożył do zakupu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Nowy sprzęt trafił w sierpniu do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej. Na jego zakup złożyło się pięć gmin i powiat.

Mowa o skokochronie. - Został on wprowadzony 8 sierpnia do podziału bojowego i stanowi wyposażenie samochodu specjalnego z podnośnikiem i drabiną SHD 25 - poinformował bryg. Marcin Wieczerzak, rzecznik kolbuszowskiej straży. 

Na temat wyposażenia, o które od dłuższego czasu zabiegali strażacy, rozmawiamy z bryg. Jackiem Nitą, komendantem PSP w Kolbuszowej. 

 

Czym w ogóle jest skokochron i jakie jest jego przeznaczenie?

- Skokochron jest urządzeniem ratowniczym amortyzującym skok i zabezpieczającym przed obrażeniami. Przeznaczony jest do ewakuacji ludzi z miejsc zagrożenia w szczególności z wyższych kondygnacji płonących budynków w przypadku utrudnionego dostępu innego sprzętu ratowniczego.

 

Czy ma on inne zastosowanie niż skoki?

- Stanowi zabezpieczenie podczas akcji związanych z sygnalizowanymi próbami samobójczymi osób poprzez upadek z wysokości.

 

W udzielaniu pomocy ważny jest przede wszystkim czas. Jak długo się go rozkłada i ile osób jest potrzebnych do tej czynności?

- Samo wypełnianie skokochronu powietrzem zajmuje około 30 sekund. Do tego należy doliczyć czas potrzebny na przeniesienie skokochronu z samochodu na miejsce akcji oraz czas ewentualnego przystosowania terenu, jak np.: usunięcie rynien, drzew, barier lub innych elementów mogących uszkodzić skokochron lub uniemożliwiających jego rozłożenie. 

To urządzenie ratownicze może rozłożyć dwóch strażaków.

 

 Czy każde miejsce jest odpowiednie, aby można go było rozłożyć?

- Powierzchnia, na której stawiany jest skokochron powinna być płaska, pozbawiona elementów, które mogą go uszkodzić. Skokochron zajmuje powierzchnię 3,4 m x 3,4 m.

 

Jak wygląda użycie skokochronu?

- Podstawę konstrukcji skokochronu stanowi stelaż pneumatyczny wykonany z tkaniny gazoszczelnej, gumowanej. Po zdjęciu ze środka transportu i przeniesieniu na miejsce akcji skokochron rozkłada się samoczynnie. Następuje to po otwarciu butli ze sprężonym powietrzem. Stelaż samoczynnie się podnosi i tworzy konstrukcję nośną skokochronu. Równocześnie, przy wykorzystaniu powietrza z otoczenia, poprzez otwory boczne napełnia się wnętrze skokochronu. Po zeskoku spadające ciało napotyka powierzchnię skokochronu – stelaż pneumatyczny ulega deformacji, ugina się. Objętość wewnętrzna komór zmniejsza się, a zagęszczone powietrze wydobywa się w sposób kontrolowany przez otwory boczne w ścianach skokochronu. Po odciążeniu napełniony powietrzem sam się podnosi. Skokochron jest gotowy do przyjęcia następnego zeskoku po 20 sekundach. Częstotliwość skakania jest uzależniona od czasu, jaki jest potrzebny do zejścia ze skokochronu osoby skaczącej. Nie istnieje konieczność ponownego napełnienia sprężonym powietrzem. Przewidywany okres użytkowania skokochronu to 15 lat.

Jak będzie przewożony do akcji? Czy będzie cały czas w samochodzie?

- Znajduje się na wyposażeniu samochodu SHD 25 i jest w nim przewożony na stałe.

Była już okazja, aby go wypróbować?

- Rozkładanie skokochronu było wielokrotnie ćwiczone na wszystkich zmianach służbowych jednostki ratowniczo-gaśniczej tak, aby każdy strażak potrafił go sprawdzić....

 

Cała rozmowa w aktualnym numerze Korso


 

Udział w zakupie skokochronu:
5 tys. zł - powiat kolbuszowski
3 tys. zł - gmina Cmolas
9 tys. zł - gmina Kolbuszowa
3,7 tys. zł - gmina Majdan Królewski
2,3 tys. zł - gmina Niwiska
2,4 tys. zł - gmina Dzikowiec
2,6 tys. zł - gmina Raniżów
Razem: 28 tys. zł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE