reklama
reklama

Skażona woda w gminie Dzikowiec. Jak wygląda i ile potrwa czyszczenie wodociągu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: K. Ząbczyk

Skażona woda w gminie Dzikowiec. Jak wygląda i ile potrwa czyszczenie wodociągu? - Zdjęcie główne

Na ten moment mieszkańcy muszą korzystać z wody dostarczonej przez gminę. | foto K. Ząbczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIPo skażeniu wody bakterią z grupy coli w całej gminie Dzikowiec trwa czyszczenie wodociągu. Na czym polega ten proces i ile potrwa? O to pytamy szefa Zakładu Usług Komunalnych.
reklama

Jak już informowaliśmy, woda w całej gminie Dzikowiec została skażona bakterią z grupy coli. Gmina do odwołania prowadzi w 9 punktach dystrybucję wody zdatnej do spożycia. Sytuacja dotknęła bezpośrednio około 6,5 tysiąca mieszkańców. Sprawdzamy, jak wygląda proces czyszczenia wodociągu.

Nie nadaje się do spożycia

Aktualnie woda nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Nie można także myć naczyń w zmywarce ani kąpać się w niej, gdy na ciele mamy zadrapania, rany. Bakteria powoduje zatrucie pokarmowe, którego charakterystycznymi symptomami są: gwałtowna biegunka i ból brzucha. Często dochodzą do tego nudności, wymioty, brak apetytu i ogólne osłabienie, a niekiedy pojawiają się też zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała.

- W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego

- przypomina kolbuszowski sanepid.

Chlorowanie i przepłukiwanie

Jak wygląda czyszczenie wodociągu? O to pytamy Krzysztofa Streba, kierownika Zakładu Usług Komunalnych w Dzikowcu. Jak słyszymy, do wody dodawany jest chlor. Jest to substancja, która skutecznie zabija bakterie z grupy coli. W planach jest także płukanie całej sieci.

- Jeżeli stwierdzimy prawidłowe stężenie chloru na wszystkich odcinkach, to będziemy sukcesywnie obniżać dawkowanie, przepłukiwać sieć, żeby te parametry utrzymywały się w normie

- tłumaczy szef dzikowieckiego ZUK-u.

Dawkowanie prawdopodobnie zostanie zmniejszone w sobotę, 2 marca. Niemniej jednak, na wyniki badań laboratoryjnych trzeba będzie poczekać co najmniej do poniedziałku. To wówczas dowiemy się, czy chlorowanie wody przyniosło oczekiwany efekt. Póki co mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość.

O skażonej wodzie w gminie Dzikowiec możecie przeczytać w naszych artykułach:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama