Woda w całej gminie Dzikowiec została skażona bakterią z grupy coli. Gmina w 9 punktach prowadzi dystrybucję wody zdatnej do spożycia. O tym piszemy w artykule: Skażona woda u 6,5 tys. mieszkańców gminy Dzikowiec. Jak często i gdzie pobierane są próbki? Sanepid wyjaśnia
Jak wygląda sytuacja w innych gminach na terenie powiatu kolbuszowskiego?
Barbara Dudzińska, dyrektor kolbuszowskiego sanepidu przekazała, że woda we wszystkich gminach w powiecie kolbuszowskim jest stale monitorowana. Aktualnie jedynie mieszkańcy gminy Dzikowiec mają problem z jakością wody.
Krzysztof Urban, kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Cmolasie, czyli w sąsiadującej gminie przekazał, że mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Z ujęcia wody w Cmolasie, w tym samym dniu, co w gminie Dzikowiec, zostały pobrane próbki wody do badań. Wyniki są dobre, zatem mieszkańcy nie mają się czego obawiać.
Adam Maternia, prezes ZGKiM w Kolbuszowej także zapewnił, że w gminie Kolbuszowa nie ma problemu z jakością wody. Próbki do badań są pobierane regularnie i poddawane badaniom.
Tadeusz Sondej, kierownik ZGK w Raniżowie także zapewnił, że jakość wody w gminie Raniżów jest dobra i zdatna do picia.
Urząd Gminy w Niwiskach także zapewnia, że jakość wody w ich ujęciach jest dobra. Także w gminie Majdan Królewski nie ma żadnego problemu.
Woda dostarczana do gospodarstw domowych w powiecie kolbuszowskim pochodzi głównie z lokalnych ujęć wód podziemnych. Zanim trafi do naszych kranów, jest poddawana szeregowi procesów oczyszczających i dezynfekujących, mających na celu zapewnienie jej wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa dla zdrowia.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe, woda z kranu w naszym powiecie spełnia wszystkie rygorystyczne normy jakości wody pitnej określone w przepisach polskiego prawa, co potwierdzają regularne kontrole i badania przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Badania jakości wody pitnej, przeprowadzane są na bieżąco, obejmują szereg parametrów, takich jak obecność metali ciężkich, substancji organicznych, bakterii oraz innych mikroorganizmów.
Mimo iż woda z kranu w powiecie kolbuszowskim jest uznawana za bezpieczną, niektórzy mieszkańcy mogą zdecydować się na dodatkowe filtrowanie wody w swoich domach. Decyzja ta może wynikać z indywidualnych preferencji smakowych lub chęci dodatkowego zabezpieczenia przed potencjalnymi zanieczyszczeniami, które mogą pojawić się w wyniku awarii lokalnego systemu wodociągowego czy też starych instalacji wodnych w budynkach.
Skąd powiat kolbuszowski ma wodę?
Gmina CmolasWoda w sieci wodociągowej dla mieszkańców gminy Cmolas w większości pochodzi z Zakładu Produkcji Wody w Cmolasie (PGKiM Kolbuszowa w likwidacji). Sołectwo Kłodziny jest zaopatrywane w wodę z ujęcia wody w Przyłęku. Okresowo, latem, z ujęcia w Przyłęku woda jest dostarczana również do sołectwa Toporów.
Zakład Produkcji Wody znajduje się w Cmolasie pod nr 6a. Właścicielem zakładu jest gmina Kolbuszowa. Z wody zakupionej w ZPW Cmolas korzystają mieszkańcy Poręb Dymarskich, Cmolasu, Hadykówki, Dąbrówki, Jagodnika, Trzęsówki, Ostrów Tuszowskich, Ostrów Baranowskich, Toporowa.
Mieszkańcy sołectwa Kłodziny mają wodę dostarczaną przez ZUK Niwiska z ujęcia wody w Przyłęku, którego właścicielem jest gmina Niwiska.
Gmina Raniżów
Mieszkańcy gminy Raniżów zaopatrują się w wodę z wodociągu gminnego opartego o ujęcia usytuowane na własnym terenie. Urządzenia wodne i instalacje stanowią mienie komunalne gminy Raniżów. Ujęcie wody oraz instalacje wodociągowe zostały przekazane jednostce organizacyjnej gminy - Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Raniżowie w użytkowanie. Zakład prowadzi eksploatację tych urządzeń i instalacji wodociągowej.
Gmina Majdan Królewski
Mieszkańcy majdańskiej gminy zaopatrywani są w wodę z ujęcia własnego zlokalizowanego w Hucie Komorowskiej. Sołectwa, które pobierają wodę, to Majdan Królewski, Krzatka, Komorów, Huta Komorowska, Wola Rusinowska, Brzostowa Góra, Rusinów.
Gmina Niwiska
Mieszkańcy gminy Niwiska korzystają z wody pobieranej z ujęć podziemnych. Ujęcia wody są własnością gminy i znajdują się w miejscowościach Przyłęk i Niwiska.
Z ujęcia w Przyłęku korzystają mieszkańcy sołectw Przyłęk, Hucina, Kosowy, Siedlanka, a z ujęcia w Niwiskach mieszkańcy sołectw Niwiska, Trześń, Zapole, Hucisko i Leszcze.
Gmina Kolbuszowa
Woda płynąca w kranach mieszkańców pochodzi głównie z ujęć podziemnych. Większa część wody kupowana jest hurtowo od Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Likwidacji, reszta stanowi produkcję własna zakładu z ujęcia Widełka - Dworzysko.
Ujęcie to składa się z trzech studni głębinowych o łącznej wydajności 56 m sześciennych na godzinę. Ujęcie Widełka - Dworzysko zaopatruje w wodę Bukowiec, Domatków, Hutę Przedborską, Kupno, Poręby Kupieńskie, Przedbórz, Widełkę i Leszcze.
Hurtowo woda jest dostarczana z ujęć zlokalizowanych w Cmolasie. Zaopatruje Kolbuszową, Cmolas, Kłapówkę, Kolbuszową Dolną, Kolbuszową Górną, Nową Wieś, Poręby Dymarskie, Świerczów, Werynię i Zarębki. Ujęcia są własnością gminy Kolbuszowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.