Jak informuje w rozmowie z nami Katarzyna Dypa, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, projekt przewiduje rozbudowę istniejącej zagrody garncarskiej o kilka kluczowych elementów. Jakich?
Trzy nowe obiekty
- W sektorze lasowiackim uzupełniamy zagrodę garncarską o chałupę, budynek gospodarczy oraz piec
- wymienia szefowa skansenu i dodaje, że do tej pory mieli jedynie garncarnię i szopę garncarską, ale chcą stworzyć pełne założenie, które odda charakter tego miejsca.
Chałupa już stoi i pięknie się prezentuje. Fot. MKL Kolbuszowa (2).
Piec garncarski, który znajdzie się w skansenie, to rekonstrukcja historycznego pieca z Niwisk. Co ciekawe, kiedyś już stał na terenie muzeum, jednak musiał zostać rozebrany w związku ze zmianą ekspozycji i powstaniem założenia kościelnego. Teraz wraca na swoje miejsce, by na nowo służyć prezentacji dawnej sztuki ceramicznej.
Jak słyszymy, wspomniana chałupa zostanie przystosowana do organizacji warsztatów, głównie ceramicznych, a także budynek gospodarczy, który będzie pełnił funkcję magazynu studyjnego dla zbiorów muzealnych. Znajdzie się tam m.in. ekspozycja ceramiki, która będzie prezentować bogactwo tradycji garncarskich regionu.
Na zdjęciu budynek gospodarczy, który ma być magazynem dla eksponatów. Fot. MKL Kolbuszowa.
Otwarcie w 2026 roku
Projekt "Lasowiackie garncarstwo" realizowany jest w latach 2023-2025 i został dofinansowany z funduszy Województwa Podkarpackiego w ramach programu wsparcia i promocji kultury lasowiackiej. W 2024 roku zakończono prace projektowe oraz zestawiono budynki do stanu surowego otwartego.Skansen otrzymał na ten cel dotację w wysokości ponad 540 tys. złotych. Całe zadanie pochłonie niemało, bo 1 mln 220 tys. zł. Jak mówi Katarzyna Dypa, obecnie trwają prace nad ustaleniem harmonogramu działań na 2025 rok.
Zakończenie robót budowlanych przewidziano na koniec bieżącego roku, a oficjalne otwarcie nowej zagrody garncarskiej planowane jest na sezon turystyczny 2026.
Przy budowie chałupy zadbano o każdy detal. Fot. MKL Kolbuszowa.
Zmiana za zmianą
Pod koniec października 2024 roku skansen w Kolbuszowej uruchomił nową, odświeżoną stronę internetową. Projekt „Tradycja dostępna - internetowe upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Lasowiaków” został w całości sfinansowany przez Województwo Podkarpackie i kosztował przeszło 117 000 złotych. Więcej przeczytasz TUTAJ.Nie tak dawno informowaliśmy też, że skansen w Kolbuszowej przejdzie kolejną metamorfozę. Z unijnej dotacji powstanie nowoczesna recepcja, toalety oraz wiata dla odwiedzających. Inwestycja pochłonie 7 milionów złotych. O tym TUTAJ. To nie wszystko. Budowany jest także nowy budynek za niespełna 1,5 mln zł. Przypomnijmy, że będzie stanowił element ekspozycji parku etnograficznego, a jego wnętrze zostanie wykorzystane do celów socjalno-warsztatowych. Więcej przeczytasz TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.