Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej rozpoczęło realizację unijnego projektu. Nowa inwestycja ma poszerzyć ofertę kulturalną regionu. O szczegółach opowiedziała nam Katarzyna Dypa, dyrektor skansenu.
- Powstanie całkowicie nowy obiekt, który będzie pełnił funkcję recepcji. Budynek kasowy, który mamy obecnie, jest niewystarczający
- mówi w rozmowie z nami.
- Zbudujemy znacznie większy, przestronniejszy budynek z miejscem dla przewodników i dozorców
- dodaje szefowa muzeum.
Nasza rozmówczyni tłumaczy, że przy nowej recepcji stanie także wiata, która zapewni miejsce do odpoczynku dla zwiedzających, a także stanowisko dla rowerów. Dodatkowo powstaną toalety, co znacząco poprawi komfort gości.
Inwestycja zakłada budowę trzech obiektów: recepcji z zapleczem według projektu Józefa Kabana z 1915 roku, toalet według projektu Mariana Łobodzińskiego z 1916 roku oraz wiaty inspirowanej dawną stodołą. Nowe obiekty zostaną wyposażone w niezbędne meble i sprzęt multimedialny, co umożliwi wszechstronną obsługę zwiedzających oraz poprawi bezpieczeństwo zbiorów muzealnych.
Projekt, którego całkowita wartość wynosi niemal 7 milionów złotych, zdaniem muzeum, ma ogromne znaczenie dla rozwoju regionu. Jak czytamy, dzięki tej inwestycji zostaną stworzone optymalne warunki do prowadzenia działalności kulturalnej. Celem jest m.in. zwiększenie dostępności oferty, zniesienie sezonowości i wprowadzenie nowych usług, chociażby możliwość wypożyczenia strojów ludowych lasowiackich i rzeszowskich.
Nie tak dawno informowaliśmy o tym, że na terenie parku etnograficznego w Kolbuszowej zostanie wybudowany nowy budynek za niespełna 1,5 mln zł. Przypomnijmy, że budynek będzie stanowił element ekspozycji parku etnograficznego, a jego wnętrze zostanie wykorzystane do celów socjalno-warsztatowych. Do czego konkretnie?
Katarzyna Dypa tłumaczyła, że będzie to zespół folwarczny na potrzeby działu rzemiosł i ekspozycji parku etnograficznego, czyli prac remontowo-konserwatorskich. Będą tam się odbywały m.in. wszelkie naprawy muzealnych eksponatów i nie tylko. Przewidziano pracownię stolarską, remontową i pomieszczenia socjalne dla pracowników, którzy opiekują się ekspozycją skansenu pod kątem budownictwa i zieleni. Podobnie jak w przypadku nowej recepcji, budynek zostanie wybudowany od zera.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.