Reklama

Wielu mieszkańców gminy Kolbuszowa nie płaci za śmieci. Ile spraw skierowano do komornika?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Wielu mieszkańców gminy Kolbuszowa nie płaci za śmieci. Ile spraw skierowano do komornika? - Zdjęcie główne

Ile odbiór śmieci kosztuje gminę Kolbuszowa? | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ilu mieszkańców miasta i gminy Kolbuszowa płaci za śmieci? Urząd Miejski w Kolbuszowej podsumował 2022 roku.

O dokładne dane związane z liczbą gospodarstw domowych gminy Kolbuszowa zobowiązanych do płacenia opłaty za odbiór odpadów prosił samorząd radny Józef Fryc. Członek Rady Miejskiej w Kolbuszowej chciał również dowiedzieć się ilu mieszkańców rzeczywiście płaci za odpady. 

 


Takie informacje potrzebne były radnemu Józefowi Frycowi do szerszego poglądu na całe zagospodarowanie odpadów w gminie Kolbuszowa. Samorządowiec oczekiwał od samorządu podanie wyliczeń dla gospodarstw, które się z takiego obowiązku nie wywiązują i nie płacą za usługę odbioru odpadów. Zaciekawiony był również jaki sposób ma Urząd Miejski w Kolbuszowej na właścicieli posesji, którzy mają zaległości w opłacaniu odbioru śmieci.  

Przypomnijmy, że kolbuszowscy urzędnicy mają narzędzie, które pomaga w wyłapaniu przypadków, gdy ktoś nie uiszcza comiesięcznej opłaty za śmieci. Aplikacja pomaga w ujawnieniu takich osób. 

 

Śmieci odbiera kolbuszowski zakład


- Zwracam się też o podanie kwoty tytułem wpłat mieszkańców i kwoty ogółem zapłaconej wykonawcy za usługę w tym zakresie


- dodaje Józef Fryc. To Zakład Gospodarki Komunalne i Mieszkaniowej w Kolbuszowej realizuje usługę odbioru i transportu segregowanych, jak i zmieszanych odpadów komunalnych z terenu gminy Kolbuszowa. Śmieci zmieszane, jak i segregowane odbierane są z posesji zamieszkałych i częściowo zamieszkałych. Po odbiorze odpady zmieszane przewożone są do instalacji. Droga w obydwie strony to około 70 km. Podobnie jest w przypadku segregowanych odpadów, które celem zagospodarowania, odwożone są do instalacji oddalonej o 50 km. 

Taka wiedza potrzebna jest radnemu celem przygotowania się do podjęcia uchwały na rok 2023 dotyczącej odpadów komunalnych w gminie Kolbuszowa.

- W odpowiedzi proszę również zawrzeć informację na temat dochodów osiągniętych ze sprzedaży różnego rodzaju frakcji odpadów segregowanych

- podsumował samorządowiec z Kolbuszowej. 

 

Gospodarka odpadami tyle kosztuje 


System gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Kolbuszowa obejmuje 7 402 nieruchomości zobowiązanych do płacenia za odbiór śmieci. 
Z wyliczeń urzędników Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej wynika, że 6 721 nieruchomości objętych jest opłatą, gdzie 5 490 to budynki jednorodzinne, a 1 231 to lokale mieszkalne. 681 to liczba nieruchomości w wyłączoną czasowo opłatą, z uwagi na deklarację zerową. 

- W ramach podejmowanych działań zmierzających do ściągania zaległości kolbuszowski oddział podatkowy skierował do właścicieli nieruchomości 1 729 upomnień związanych z nieterminowym wnoszeniem opłat oraz przekazał 311 tytułów wykonawczych do urzędu skarbowego celem wyegzekwowania należnego podatku 


- wyjaśniana Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

W gminie Kolbuszowa różnego rodzaju zaległości w podatku odpadowym miało 578 gospodarstw domowych, są to dane wyliczone na 31 grudnia 2022 roku. 

 

Podliczenia samorządu

 

Dochód związany z wpłatami mieszkańców gminy Kolbuszowa w 2022 roku wyniósł 6 153 693,34 zł. Natomiast zobowiązanie związane z systemem gospodarki odpadami komunalnymi wyniosło 6 083 255,51 zł. Ta kwota rozkłada się na wykonanie umów z Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej: 


- odbiór i transport odpadów segregowanych 1 069 302,53 zł
- odbiór i transport odpadów zmieszanych 1 648 978,18 zł
- obsługa techniczna Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kolbuszowej 78 083,43 zł
- zagospodarowanie odpadów zmieszanych 1 135 287,27 zł 

Zobowiązania dotyczące zawartych umów z instalacjami oraz inne koszty wyniosły:


- zagospodarowanie odpadów segregowanych 611 307,22 zł
- kosze uliczne 190 741,92 zł
- worki do segregacji, materiały, maszyny 708 235,64 zł
- koszty Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej - pracownicy 559 239,63 zł

Ile gmina Kolbuszowa zarobiła na śmieciach?

 

- Dochód związany ze sprzedażą frakcji odpadów papieru i tektury, szkła opakowaniowego, drewna, metali, urządzeń elektronicznych i elektrycznych oraz butelki PET w 2022 roku wyniosły 230 891,12 zł 


- poinformował Jan Zuba, burmistrz miasta i gminy Kolbuszowa. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy