O dokładne dane związane z liczbą gospodarstw domowych gminy Kolbuszowa zobowiązanych do płacenia opłaty za odbiór odpadów prosił samorząd radny Józef Fryc. Członek Rady Miejskiej w Kolbuszowej chciał również dowiedzieć się ilu mieszkańców rzeczywiście płaci za odpady.
Takie informacje potrzebne były radnemu Józefowi Frycowi do szerszego poglądu na całe zagospodarowanie odpadów w gminie Kolbuszowa. Samorządowiec oczekiwał od samorządu podanie wyliczeń dla gospodarstw, które się z takiego obowiązku nie wywiązują i nie płacą za usługę odbioru odpadów. Zaciekawiony był również jaki sposób ma Urząd Miejski w Kolbuszowej na właścicieli posesji, którzy mają zaległości w opłacaniu odbioru śmieci.
Przypomnijmy, że kolbuszowscy urzędnicy mają narzędzie, które pomaga w wyłapaniu przypadków, gdy ktoś nie uiszcza comiesięcznej opłaty za śmieci. Aplikacja pomaga w ujawnieniu takich osób.
Śmieci odbiera kolbuszowski zakład
- Zwracam się też o podanie kwoty tytułem wpłat mieszkańców i kwoty ogółem zapłaconej wykonawcy za usługę w tym zakresie
- dodaje Józef Fryc. To Zakład Gospodarki Komunalne i Mieszkaniowej w Kolbuszowej realizuje usługę odbioru i transportu segregowanych, jak i zmieszanych odpadów komunalnych z terenu gminy Kolbuszowa. Śmieci zmieszane, jak i segregowane odbierane są z posesji zamieszkałych i częściowo zamieszkałych. Po odbiorze odpady zmieszane przewożone są do instalacji. Droga w obydwie strony to około 70 km. Podobnie jest w przypadku segregowanych odpadów, które celem zagospodarowania, odwożone są do instalacji oddalonej o 50 km.
Taka wiedza potrzebna jest radnemu celem przygotowania się do podjęcia uchwały na rok 2023 dotyczącej odpadów komunalnych w gminie Kolbuszowa.
- W odpowiedzi proszę również zawrzeć informację na temat dochodów osiągniętych ze sprzedaży różnego rodzaju frakcji odpadów segregowanych
- podsumował samorządowiec z Kolbuszowej.
Gospodarka odpadami tyle kosztuje
System gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Kolbuszowa obejmuje 7 402 nieruchomości zobowiązanych do płacenia za odbiór śmieci.
Z wyliczeń urzędników Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej wynika, że 6 721 nieruchomości objętych jest opłatą, gdzie 5 490 to budynki jednorodzinne, a 1 231 to lokale mieszkalne. 681 to liczba nieruchomości w wyłączoną czasowo opłatą, z uwagi na deklarację zerową.
- W ramach podejmowanych działań zmierzających do ściągania zaległości kolbuszowski oddział podatkowy skierował do właścicieli nieruchomości 1 729 upomnień związanych z nieterminowym wnoszeniem opłat oraz przekazał 311 tytułów wykonawczych do urzędu skarbowego celem wyegzekwowania należnego podatku
- wyjaśniana Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej.
W gminie Kolbuszowa różnego rodzaju zaległości w podatku odpadowym miało 578 gospodarstw domowych, są to dane wyliczone na 31 grudnia 2022 roku.
Podliczenia samorządu
Dochód związany z wpłatami mieszkańców gminy Kolbuszowa w 2022 roku wyniósł 6 153 693,34 zł. Natomiast zobowiązanie związane z systemem gospodarki odpadami komunalnymi wyniosło 6 083 255,51 zł. Ta kwota rozkłada się na wykonanie umów z Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej:
- odbiór i transport odpadów segregowanych 1 069 302,53 zł
- odbiór i transport odpadów zmieszanych 1 648 978,18 zł
- obsługa techniczna Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kolbuszowej 78 083,43 zł
- zagospodarowanie odpadów zmieszanych 1 135 287,27 zł
Zobowiązania dotyczące zawartych umów z instalacjami oraz inne koszty wyniosły:
- zagospodarowanie odpadów segregowanych 611 307,22 zł
- kosze uliczne 190 741,92 zł
- worki do segregacji, materiały, maszyny 708 235,64 zł
- koszty Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej - pracownicy 559 239,63 zł
Ile gmina Kolbuszowa zarobiła na śmieciach?
- Dochód związany ze sprzedażą frakcji odpadów papieru i tektury, szkła opakowaniowego, drewna, metali, urządzeń elektronicznych i elektrycznych oraz butelki PET w 2022 roku wyniosły 230 891,12 zł
- poinformował Jan Zuba, burmistrz miasta i gminy Kolbuszowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.