Reklama

Seniorzy z powiatu kolbuszowskiego mimo wypłacanych trzynastek i czternastek, mają coraz mniej pieniędzy na zakupy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Anna Pocałuń

Seniorzy z powiatu kolbuszowskiego mimo wypłacanych trzynastek i czternastek, mają coraz mniej pieniędzy na zakupy - Zdjęcie główne

Seniorzy mają coraz trudniej dopiąć domowy budżet. | foto Anna Pocałuń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Seniorzy z powiatu kolbuszowskiego mimo dodatkowych emerytur mają ciężko z dopięciem domowego budżetu. Coraz wyższe ceny produktów spożywczych i wzrost kwot na rachunkach, spędzają im sen z powiek.

W ostatnim czasie wiele sklepów zdecydowało się na podwyżki cen swoich produktów. To wywołało wiele dyskusji i kontrowersji, szczególnie wśród emerytów, którzy, jak sami twierdzą, najbardziej odczuwają skutki wzrostu kosztów życia. 

Coraz drożej

Podwyżki cen nie tylko w kolbuszowskich sklepach dotykają przede wszystkim emerytów, którzy często żyją z ograniczonych funduszy. Wielu z nich odczuwa już teraz trudności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb, takich jak zakupy spożywcze czy leki. Wzrost cen tylko pogłębia ich sytuację finansową i zmusza do jeszcze większych wyrzeczeń.

- Jest teraz ciężko wyżyć z emerytury. Nie ma mowy, żeby coś odłożyć. Byłem teraz w aptece i moje leki znowu droższe. W sklepach ceny powariowały

- mówi napotkany mężczyzna na ul. Obrońców Pokoju w Kolbuszowej i dodał: - Niedługo to mnie będzie stać tylko na rachunki. 

Przyczyny podwyżek są różne. Jednym z głównych czynników jest inflacja, czyli ogólny wzrost cen na rynku. Innym czynnikiem są wyższe koszty produkcji i dystrybucji towarów, które z kolei przekładają się na wyższe ceny w sklepach. W niektórych przypadkach podwyżki są spowodowane także chciwością producentów lub sprzedawców, którzy chcą zwiększyć swoje zyski kosztem klientów.

Jedyne źródło utrzymania

Emeryci, którzy często nie mają możliwości dodatkowego zarobku, odczuwają skutki podwyżek bardziej niż inni. W wielu przypadkach muszą rezygnować z zakupów lub szukać tańszych zamienników, co z kolei wpływa na jakość ich życia. Ponadto, podwyżki w sklepach mogą prowadzić do wzrostu cen za inne usługi, co z kolei wpływa na cały system gospodarczy.

Dlatego ważne jest, aby rząd oraz organizacje zajmujące się prawami emerytów podejmowały działania mające na celu ochronę ich interesów. Mogą to być np. programy pomocy dla osób starszych, ograniczenie podatków dla emerytów, czy wprowadzenie ustaw regulujących ceny produktów. Ważne jest również, aby społeczeństwo jako całość pamiętało o potrzebach i trudnościach emerytów i pomagało im w miarę możliwości.

- Widać, że emeryci inaczej teraz podchodzą do zakupów. Często wybierają produkty tylko z promocji. Po kilka razy pytają ile co kosztuje. Zdarzają się też sytuacje, że przy kasie rezygnują z jakiegoś produktu, kiedy słyszą kwotę całego rachunku

- mówi nam jedna z ekspedientek ze sklepu w Kolbuszowej. Podsumowując, podwyżki w sklepach mają negatywny wpływ na emerytów, którzy często nie mają możliwości dodatkowego zarobku. Wzrost kosztów życia może prowadzić do pogorszenia jakości ich życia oraz wpłynąć na cały system gospodarczy. Dlatego ważne jest, aby podejmowane były działania mające na celu ochronę interesów emerytów oraz aby społeczeństwo pamiętało o ich potrzebach. Najniższa emerytura wynosi 1 588,44 zł brutto, czyli 1 445 zł netto.

Jakich "trzynastek" mogą spodziewać się emeryci? 13. emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. Do portfeli seniorów, w drugiej połowie tego roku, mają powędrować też "czternastki". 14. emerytura także ma być wypłacana z urzędu, a jej wysokości będzie ustalana na podstawie podstawowej kwoty otrzymywanego comiesięcznego świadczenia. Maksymalnie może być to 1588,44 zł brutto (dla osób, których podstawowa emerytura bądź renta nie przekracza 2900 zł netto).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy