Zarząd Saria Polska podjął decyzję o zawieszeniu projektu budowy spalarni odpadów na terenie swojego Zakładu w Przewrotnem. Najbliższe plany inwestycyjne skupią się wokół rozpoczętej w 2018 roku budowy nowoczesnej instalacji dezodoryzacyjnej, która ma na celu znacząco poprawić komfort życia mieszkańców gminy Głogów Małopolski i jej okolic.
Nowoczesna spalarnia odpadów była projektem zakładającym użycie najnowszych technologii w celu zachowania neutralności wobec środowiska naturalnego i stanu wód gruntowych. Nadal procedowane są sprawy formalne związane z pozwoleniem na jej budowę. Jednak w obliczu prowadzonego ostatnio dialogu społecznego z władzami i mieszkańcami gminy Głogów Małopolski Zarząd Saria Polska podjął decyzję o zawieszeniu realizacji projektu.
- Jednym z fundamentów naszej działalności jest troska o dobre relacje społeczne w miejscach, w których działamy. Pomimo naszego przekonania, że spalarnia zbudowana według nowoczesnej technologii nie byłaby uciążliwa dla mieszkańców, a jej praca nie stanowiłaby zagrożenia dla środowiska, wsłuchujemy się w opinie mieszkańców okolic i wyciągamy z nich wnioski. Postanowiliśmy skupić się na przyspieszeniu projektu systemu dezodoryzacji, którego celem jest eliminacja zapachów w celu odbudowania dobrych relacji międzysąsiedzkich w Przewrotnem
– powiedział Robert Łukasiewicz, Członek Zarządu SARIA Polska.
W ostatnim czasie pojawił się również temat budowy spalarni w Hadykówce.
O tym przeczytasz tutaj: Mieszkańcy: stanowczo protestujemy przeciwko spalarni
Zakład w Przewrotnem realizuje inwestycje o wartości ok. 4 milionów złotych, modernizując system wentylacji, który ma na celu neutralizację zapachów.
- Kopiując rozwiązania z Niemieckich zakładów oraz ciągle je udoskonalając, decyzję o realizacji projektu podjęliśmy w 2018 roku. Projekt budowy systemu dezodoryzacji zakłada wymianę specjalnych odciągów powietrza umieszczonych w miejscach mogących generować zapach na terenie hal produkcyjnych. Przy ich użyciu powietrze będzie przesyłane zarówno do istniejącej już płuczki wodnej, jak i do nowoczesnej płuczki chemicznej, aby następnie zapach został skutecznie zneutralizowany przy użyciu specjalistycznego biofiltra. System poprawi nie tylko komfort pracy osób przebywających na terenie zakładu, ale też wpłynie na neutralizację zapachów, jakie wytwarza zakład w trakcie pracy. W tej chwili mamy już na miejscu w znaczącej większości materiały niezbędne do jego budowy. Projekt w chwili obecnej jest procedowany przez lokalne władze i urzędy. Ze względu na to, że większość prac przygotowawczych jest już zrealizowana, jesteśmy w stanie zakończyć budowę instalacji w przeciągu 3 do 4 miesięcy od momentu, gdy otrzymamy „zielone światło” ze strony lokalnych instytucji
– mówi Arkadiusz Sokołowski, Dyrektor Zakładu w Przewrotnem.
Zakład w Przewrotnem zatrudnia na stałe około 130 osób. Firma jest aktywnym uczestnikiem życia lokalnej społeczności, regularnie współpracuje z miejscowymi organizacjami pożytku publicznego, przekazując środki rzeczowe i finansowe na ich funkcjonowanie.