reklama
reklama

Samorządowcy i nie tylko debatowali nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu kolbuszowskiego [ZDJĘCA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

Samorządowcy i nie tylko debatowali nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu kolbuszowskiego [ZDJĘCA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Samorządowcy i nie tylko debatowali nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. | foto Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIW środę (20 listopada), w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Celem głównym spotkania była ocena stanu przygotowań poszczególnych służb do reagowania na zagrożenia w sezonie zimowym. Na spotkaniu byli obecni nie tylko samorządowcy.
reklama

Podczas posiedzenia Józef Kardyś, starosta kolbuszowski przedstawił zalecenia wojewody podkarpackiego odnośnie przygotowania poszczególnych służb do sezonu zimowego 2024/2025.

- Rekomendacje te dotyczyły m.in. przygotowania i utrzymywania w odpowiedniej sprawności posiadanego sprzętu niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczych w okresie zimowym przez strażaków z PSP; wzmożenia działań prewencyjnych w zakresie kontrolowania miejsc zwyczajowo przyjętych, w których mogą przebywać osoby narażone na działanie niskiej temperatury powietrza przez funkcjonariuszów policji czy prowadzenia działań sprawdzających i egzekwujących wobec właścicieli i zarządców budynków, ze szczególnym uwzględnieniem zalegania śniegu i nawisów lodowych na dachach budynków wielkopowierzchniowych przez pracowników nadzoru budowlanego

reklama

- czytamy na stronie kolbuszowskiego starostwa.
 
Podczas spotkania dyskutowano również o obowiązku właścicieli budynków i zarządców w zakresie odśnieżania dachów, usuwania sopli oraz kontroli drożności kominów i szczelności instalacji gazowej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kolbuszowej Barbara Dudzińska zaś przedstawiła aktualną sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu kolbuszowskiego, Komendant policji w Kolbuszowej z kolei skupił się na ocenie stanu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli za rok bieżący. Zastępca komendanta straży pożarnej w Kolbuszowej natomiast mówił o ocenie zabezpieczenia logistycznego na wypadek wystąpienia nadzwyczajnych zdarzeń, w tym pożarów oraz innych miejscowych zagrożeń na terenie powiatu kolbuszowskiego.
 
W spotkaniu uczestniczyli: członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także przedstawiciele samorządów gminnych z powiatu kolbuszowskiego.

reklama

Sezon jesienno-zimowy, to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia, lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

- Przypominam, że w takiej sytuacji, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego, ze szczególnym uwzględnieniem drożności kominów i szczelności instalacji gazowej

- podkreśla Teresa Skrzynecka-Skowron, powiatowy inspektor Nadzoru Budowlanego w Kolbuszowej.

- Nie wolno również dopuszczać do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i należy zapewnić właściwe i odpowiednio częste odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji budynku. Konieczne jest usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych, przebiegających bezpośrednio przy budynku. Prace związane z usuwaniem śniegu z dachu mogą stwarzać ogromne zagrożenie dla osób je wykonujących, a także dla samego budynku, dlatego muszą być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP. Aby uniknąć potencjalnych zagrożeń, zwracam się do wszystkich zobowiązanych o bezzwłoczne spełnianie obowiązków wynikających z przepisów prawa

reklama

- zaznacza inspektor Teresa Skrzynecka-Skowron.

Wyciąg z przepisów karnych: 

  • kto niewłaściwie utrzymuje i użytkuje obiekt budowlany lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 91a ustawy – Prawobudowlane),
  • kto nie zapewnia wykonania okresowej kontroli podlega karze grzywny (art. 93 pkt 8 ustawy – Prawo budowlane).

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama