Reklama

Ruszyły nowe połączenia kolejowe Kolbuszowa - Rzeszów [ZDJĘCIA - WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dodatkowych 26 pociągów „Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej” w relacji Rzeszów – Kolbuszowa - Rzeszów wyjechało początkiem tego roku na podkarpackie tory. Było to możliwe dzięki elektryfikacji linii 71. O tej inwestycji mówiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek (3 stycznia) w budynku dworca w Kolbuszowej.

Przejazd elektrycznymi pociągami z Rzeszowa do Kolbuszowej będzie się odbywać w następujących godzinach: 6:12, 7:17, 8:31, 10:27, 11:33, 14:02, 15:14, 17:07, 18:15, 18:54, 20:15, 21:00, 22:32.

Natomiast z Kolbuszowej do Rzeszowa będzie można pojechać w godzinach: 6:12, 7:22, 7:59, 9:46, 11:33, 12:53, 14:40, 16:29, 17:43, 18:59, 20:15, 21:38, 23:26. Podróż na tym odcinku będzie trwała średnio około 30 minut.

Za przejazd z Rzeszowa do Kolbuszowej trzeba będzie zapłacić - 7 zł (bilet normalny), z kolei studenci zapłacą połowę tej ceny, a zatem - 3,43 zł, natomiast uczniowie - 4,41 zł. Cena biletu miesięcznego normalnego to 210 zł, dla studentów - 102,90 zł, a dla uczniów - 107,10 zł.

- Stacja Kolbuszowa to jest etap wielkiego projektu Samorządu Województwa Podkarpackiego. To trudny i partnerski projekt, ale niezwykle istotny dla mieszkańców Kolbuszowej. Dla nich to jest komfort, bezpieczeństwo dojazdu do pracy, szkoły, do instytucji kultury

- mówiła podczas dzisiejszej konferencji wicemarszałek Ewa Draus.

Koszt elektryfikacji linii z Rzeszowa do Ocic, wraz z budową mijanki na tej linii wyniósł w sumie 120 mln złotych.

W ramach zadania pod nazwą: „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej - PKA” w Kolbuszowej zrealizowano kilka inwestycji, jak:

  • przebudowa budynku dworca PKP,
  • budowa parkingu przy stacji kolejowej na 60 miejsc postojowych
  • przebudowa ulic - Ks. Ludwika Ruczki oraz ul. Fabrycznej.
 

Niebawem powstanie także przystanek kolejowy w Kolbuszowej Górnej (przysiółek Wojków) wraz z 20 miejscami postojowymi. Natomiast w Widełce wybudowana zostanie droga dojazdowa na odcinku ok. 200 metrów do przystanku kolejowego.

- Dziś mija szesnaście lat, kiedy po raz pierwszy w parlamencie znaleźliśmy się z marszałkiem Władysławem Ortylem - ówczesnym senatorem, a kolej była zaniedbana, zapomniana, a na tej trasie z Kolbuszowej do Rzeszowa w ogóle nie kursowały pociągi. Wspólnie z Władysławem Ortylem udało nam się wprowadzić do budżetu poprawkę w wysokości 10 mln złotych i tak rozpoczęła się rewitalizacja linii 71, która dała początek dzisiejszej inwestycji, jaką jest Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

– powiedział z kolei poseł Zbigniew Chmielowiec. 

Marszałek Władysław Ortyl zaznaczył, że pełną efektywność kolej aglomeracyjna osiągnie w 2023 roku, kiedy uruchomione zostaną połączenia z Rzeszowa do Jasionki. 

Burmistrz Jan Zuba określił uruchomione połączenia jako prezent dla mieszkańców ziemi kolbuszowskiej.

- Jest to prezent noworoczny i bardzo cieszymy się, że po wielu latach wspólnych działań udało się doprowadzić ten trudny, ale bardzo dobry program kolei aglomeracyjnej do pomyślnego finału

- dodał burmistrz Kolbuszowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy