Reklama

Reklama

Rusza płatna strefa parkowania w centrum miasta. To musisz wiedzieć

Opublikowano: ndz, 17 lis 2019 10:57
Autor:

Rusza płatna strefa parkowania w centrum miasta. To musisz wiedzieć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od najbliższego poniedziałku (18 listopada) za złotówkę kierowca wykupi sobie godzinę postoju na Placu Wolności w Kolbuszowej. Kogo nie będzie obowiązywać opłata? Co grozi za jej nieuiszczenie? W którym miejscu będzie można nadal parkować za darmo?

Zgodnie z tym co ustalili radni miejscy, pierwsze 30 minut parkowania jest darmowe. - I tak jednak trzeba udać się do jednego z trzech parkometrów, w którym po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu dostaniemy bilet. Należy go następnie umieścić na podszybiu - wyjaśnia Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej w Kolbuszowej.

Kiedy jednak czas na załatwienie spraw będzie dłuższy niż pół godziny, wtedy należy za parking zapłacić - gotówką lub zbliżeniowo kartą.  Na tę operację, wykupienie biletu i podmienienie go w aucie na właściwym miejscu kierowca ma 10 minut.

- Miejsca parkingowe, które podlegają opłacie, są oznakowane białymi liniami. Natomiast wszystkie pozostałe miejsca nieoznakowane są bezpłatne. Nie obowiązują tam żadne ograniczenia czasowe - wyjaśnia komendant Dzimiera. 

Oni nie płacą

Opłata zerowa dotyczy osób, które są zameldowane na pobyt stały albo czasowy przy ul. Plac Wolności. - Nie wystarczy, że ktoś zamieszkuje, musi być zameldowany i musi być właścicielem albo współwłaścicielem pojazdu - dodał szef straży miejskiej. 

Kto jeszcze może bezpłatnie korzystać z parkingu? Osoby niepełnosprawne legitymujące się kartą parkingową, pojazdy służbowe takie jak policja, straż pożarna czy pogotowie gazowe itd. Zwolnieni z opłaty będą również pracownicy urzędu miejskiego, którzy wykonywać będą prace na terenie Placu Wolności. - Również kobietom w ciąży przysługuje opłata zerowa. Zasłużeni honorowi dawcy krwi też nie będą płacić - wymienia komendant. 

W centrum miasta nie będą płacić także kierowcy pojazdów zaopatrzenia na czas trwania załadunku i wyładunku towaru do 15 minut, pod warunkiem wystawienia wewnątrz pojazdu za przednią szybą informacji "zaopatrzenie"

Wspomniane osoby powinny zwrócić się do urzędu miejskiego i wypełnić wniosek. - Po wydaniu karty abonamentowej należy ją umieścić za szybą, żeby było wiadomo, do kogo jest przypisana - nadmienia komendant straży miejskiej. Należy pamiętać, że karta przypisana jest do konkretnego pojazdu. Będzie na niej widniała marka i numer rejestracyjny oraz data ważności.

Kartę abonamentową nie będzie można wykupić (bądź dostać) na mniej niż 30 dni. Każde następne przedłużenie jest o miesiąc. Ile potrwa wystawienie karty abonamentowej? W zależności od tego, ile osób będzie na nią chętnych. Jeżeli będzie to kilka kart, sprawę można będzie załatwić w ciągu góra dwóch dni. Jeżeli wniosków wpłynie więcej, czas oczekiwania się wydłuży.

Będą sprawdzać

Bezpośrednią funkcję nadzoru nad strefą płatnego parkowania będą sprawowały dwie osoby z urzędu miejskiego plus straż miejska. Do nich będzie również należało prowadzenie całej ewidencji. - Będą one upoważnione do wystawienie opłaty dodatkowej - nadmienia Dzimiera. 

Jak zaznaczył szef straży miejskiej, będzie okres przystosowawczy. Trwał on będzie do końca listopada. Wtedy to nie będzie nakładana opłata dodatkowa. - Będziemy tłumaczyć i uczyć, jak posługiwać się parkometrem - uspokaja Dziemiera. Przedstawiciele urzędu będą również informować o możliwościach zakupu karty abonamentowej.

Jednak od 1 grudnia trzeba będzie się liczyć z konsekwencjami za niedostosowanie się do zasad panujących na strefie.W takich przypadkach kierowcy będą ponosić dodatkową opłatę w wysokości 50 zł.

Jak płacić?

Parkometr przyjmuje monety. Można będzie też zapłacić zbliżeniowo kartą płatnicza. Mimo wcześniejszych planów opłaty za parkowanie nie będzie można uiścić u osoby, która będzie sprawować nadzór nad parkingiem. 

 Jeden z naszych Czytelników dopytuje, kto zajmie się serwisem parkomatów i ile to będzie kosztowało? Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy z Grzegorzem Dzimierą, w tym zakresie przeszkolone zostały trzy osoby. Jeżeli ktoś stwierdzi, że parkomat jest niesprawny, należy zadzwonić pod podany na nim numer telefonu i do 30 min zjawi się serwisant, który usunie usterkę. Serwis nie będzie kosztował, chyba że w grę wchodzić będzie wymiana podzespołów. - Jeżeli któryś z parkometrów będzie nieczynny, to nie zwalania osoby parkującej od niewniesienia opłaty, w dwóch pozostałych - upomina komendant straży miejskiej.


Raz dziennie za darmo

 • Przez 30 minut możesz parkować za darmo. Pamiętaj jednak, aby pobrać bilet. Miej również świadomość tego, że parkometr zapamiętuje numer rejestracyjny pojazdu. Bilet bezpłatny przysługuje raz dziennie.

Wykupić miejsce

 • Karta abonamentowa przypisana jest do jednego samochodu. Kosztuje ona 120 zł miesięcznie. Nie gwarantuje ona jednak, że jej właściciel będzie miał gdzie zaparkować.
 • Po zapłaceniu 150 zł na miesiąc można wykupić kartę zastrzeżoną. Wtedy właściciel karty dostaje określone miejsce na parkingu, gdzie założona będzie blokada. Klucz od niej będzie miał posiadacz karty. Zgodnie z ustawą może być ich co najwyżej 10 proc. (7-8 miejsc).

Dla niepełnosprawnych

 • Osoba niepełnosprawna może parkować w wyznaczonych na niebiesko miejscach. Oprócz tego taka osoba, na podstawie karty parkingowej, może zwrócić się do urzędu o wydanie katy abonamentowej. Będzie ona wydana bezpłatnie i w oparci o nią osoba niepełnosprawna zaparkuje samochód w dowolnym niezastrzeżonym miejscu na strefie parkowania.

Ile to kosztuje

Parkowanie płatne w dni robocze od poniedziałku do piątku od godz. 9 - 17.
Opłaty za parkowanie:

 • 30 min - bezpłatnie, po pobraniu biletu, raz dziennie.
 • Pierwsza godzina - 1 zł
 • Druga godzina - 1 zł
 • Kolejna godzina - 1 zł

Za nieuiszczenie opłaty pobrana będzie opłata w wysokości 50 zł. Co ważne, parkomat nie wydaje reszty.


Taniej dla dużych rodzin

 • Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny wydanej przez Burmistrza Kolbuszowej ustalono 50 proc. bonifikaty w opłacie abonamentowej. Aby uzyskać kartę abonamentową, należy osobiście złożyć wniosek do Biura Strefy Płatnego Parkowania: Straż Miejska w Kolbuszowej, ul. Piekarska 15A.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Haha

  CBA wpadlo to tera i okaże się czy te parkometrjy som legalne. Ciekawe co łoni tam szukają i kogo

 • 2 lata temu | ocena +1 / -0

  stasiu

  ale chamstwo żeby bułke kupic czeba w pospiechu stac w kolejce przed parkomatrem

 • 2 lata temu | ocena +2 / -0

  filozof

  a co tam "reszty nie trzeba" bedzie na paliwo dla burmistrza :)

 • 2 lata temu | ocena +2 / -1

  Anonim

  To skandal żeby Parkometr nie wydawał reszty!!! Dziadostwo!!!

 • 2 lata temu | ocena +0 / -1

  janek

  moze bedzie porzadek popieramy