Reklama

Rodziny z powiatu kolbuszowskiego, które bezprawnie pobrały 500 plus, już zwracają pieniądze. Rekordzista musi oddać 4 tys. zł plus ewentualne odsetki

Opublikowano:
Autor:

Rodziny z powiatu kolbuszowskiego, które bezprawnie pobrały 500 plus, już zwracają pieniądze. Rekordzista musi oddać 4 tys. zł plus ewentualne odsetki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od początku funkcjonowania programu, suma nienależnie pobranych świadczeń w naszym powiecie wynosi prawie 90 tys. zł.

W gminie Kolbuszowa aż 66 rodzin pobrało 500 zł na dziecko, mimo że pieniądze im już nie przysługiwały.

- W sumie kwota zwrotu wynosi ponad 68 tys. zł - informuje Zbigniew Rębisz, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych z M-GOPS w Kolbuszowej i dodaje, że do tej kwoty dochodzi jeszcze ponad tysiąc złotych odsetek.


Praca lub zasiłek

Znacznie mniej do zwrotu mają mieszkańcy gminy Dzikowiec. - Od początku funkcjonowania programu 500 + na terenie naszej gminy kwota nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych wyniosła 7 tys. zł - mówi Urszula Hahn, kierownik GOPS Dzikowiec.

Kwotę tę bezprawnie pobrało pięć rodzin. Rekordzista miał do zwrotu 2 tys. zł.

Zazwyczaj rodziny oddają bezprawnie pobrane świadczenia w całości lub w rozłożeniu na raty.

- Najczęściej nienależność świadczenia wychowawczego wiąże się ze zmianą sytuacji dochodowej rodziny, poprzez uzyskanie dochodu i niepoinformowanie o tym fakcie organu właściwego, np. podjęcie pracy czy uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego z KRUS - wyjaśnia kierownik Hahn.

Bez komornika

Zarówno w gminie Niwiska, jak i w gminie Cmolas świadczenia zwrócić musi po siedem rodzin. W Niwiskach bezprawnie mieszkańcy pobrali 4 tys. zł (w tym 500 zł już w tym roku). W Cmolasie o ponad 2,5 tys. zł więcej.

- Świadczenia nienależnie pobrane zwracane były w całości, nie była potrzebna interwencja komornika - zauważa Barbara Czachor, kierownik GOPS w Niwiskach i dodaje, że w przypadku jej gminy najwyższa kwota do zwrotu wynosi tysiąc złotych.

W gminie Cmolas, najwyższa kwota do spłaty, to 3 tys. zł. - Rodzina, która ma największy zwrot, prosiła o rozłożenie  na raty  po 500,00 zł miesięcznie - wyjaśnia Bożena Kubik, kierownik GOPS w Cmolasie.  

Więcej w aktualnym Korso
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE