Reklama

Rodzice: - Nic nie wiedzieliśmy

Opublikowano:
Autor:

Rodzice: - Nic nie wiedzieliśmy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Choć samorządowcy nie są do tej pory pewni, czy ich nowa uchwała jest zgodna z prawem, zagłosowali w większości za. Radni zdecydowali na ostatniej nadzwyczajnej sesji (6 kwietnia), że dzieci z szóstych klas szkół podstawowych prowadzonych przez gminę będą kontynuowały naukę w budynku obecnego gimnazjum na osiedlu Podlasek w Majdanie Królewskim. Pomysł nie podoba się rodzicom, którzy otwarcie przyznają, że z taką decyzją się nie godzą.

Na marcowej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Zgodnie z tą uchwałą dotychczasowe Publiczne Gimnazjum 1 września 2017 roku zostanie włączone do ośmioletniej Publicznej Szkoły Podstawowej w Majdanie Królewskim, a przez dwa przejściowe lata będzie służyć gimnazjalistom z obecnych klas pierwszych i drugich. Taki był plan jeszcze pod koniec marca.

Tymczasem 6  kwietnia  odbyła się sesja nadzwyczajna. Radni przegłosowali nową uchwałę, zgodnie z którą uczniowie obecnych klas szóstych będą kontynuować naukę w budynku gimnazjum w Majdanie. Mowa o dowożeniu do gimnazjum uczniów z pięciu szkół prowadzonych przez gminę: w Majdanie Królewskim, Hucie Komorowskiej, Woli Rusinowskiej, Krzątce i Komorowie. Zmiany, jak mówią zwolennicy pomysłu, podyktowane są głównie oszczędnościami. 
 
Zgodna czy nie? 
O zgodność uchwały z prawem dopytywał Roman Gurdak, radny z Majdanu Królewskiego. -  Czy nie będzie konfliktu tej uchwały z uchwałą, która podejmowaliśmy na ostatniej sesji? Czy uchwała ta była konsultowana z radcą prawnym? Żebyśmy jako rada się nie ośmieszyli - argumentował samorządowiec. Obawy radnego podzielił szef majdańskiej rady. - Też nie wiem, czy uchwała, którą podejmiemy, nie zostanie odrzucona przez wojewodę - powiedział Waldemar Kamiński. - Uważam jednak, że zasadnym jest podjęcie tej uchwały - dodał. 

Roman Gurdak nie ustępował jednak w tym względzie w dalszej części dyskusji. - Dlaczego nie głosowaliśmy nad tą wersją w marcu? Czy coś się zmieniło w przepisach od marca? Ostatnio głosowaliśmy nad uchwałą, która sankcjonowała to, że klasy siódme i ósme zostaną w swoich szkołach - mówił radny.  Odpowiedzi udzieliła mu zastępczyni wójta. - Jeśli chodzi o tę uchwałę, którą podejmujecie państwo dzisiaj, to nie mogłaby ona być podjęta przed ustaleniem sieci szkół. Ta wcześniejsza uchwała ustanowiła sieć szkół na terenie gminy i określiła, że szkoły podstawowe mają być ośmioklasowe - wyjaśniła Janina Wójtowicz, zastępczyni wójta. - Artykuł 205 to jest zupełnie co innego, bo pozwala, aby rada gminy wskazała organowi prowadzącemu szkoły miejsce nauczania klas szóstych w tym przejściowym dwuletnim okresie - dodała. 

Więcej w 15 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE