Reklama

Remonty dróg, budowa obwodnicy, i plany na 2023 rok. Rozmowa z Ewą Draus wicemarszałkiem województwa podkarpackiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

Remonty dróg, budowa obwodnicy, i plany na 2023 rok. Rozmowa z Ewą Draus wicemarszałkiem województwa podkarpackiego - Zdjęcie główne

Z Ewą Draus, wicemarszałek województwa podkarpackiego, rozmawiamy m.in. o planach Urzędu Marszałkowskiego wobec powiatu kolbuszowskiego. | foto B. Posłuszny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ewa Draus, wicemarszałek województwa podkarpackiego, mówi o planach Urzędu Marszałkowskiego względem powiatu kolbuszowskiego. Jakie plany ma województwo względem naszego regionu? Jakie inwestycje będą realizowane w tym roku oraz w przyszłości? Jak to wpłynie na życie mieszkańców? Czego nie udało się dokonać? O tym i o wielu innych sprawach rozmawiamy z przedstawicielką urzędu.

W powiecie kolbuszowskim z roku na rok przybywa nowych inwestycji. Czy budżet województwa podkarpackiego na 2023 rok nie zapomniał o naszym terenie? 

- Najważniejsze inwestycje dla powiatu kolbuszowskiego dotyczą dobrego skomunikowania z największymi ośrodkami miejskimi, przede wszystkim Rzeszowem, Mielcem, Nową Dębą, Stalową Wolą i Tarnobrzegiem. W tych obszarach rozwijają się strefy gospodarcze, zasiedlane przez dużych inwestorów krajowych i zagranicznych i ciągle przygotowywane są nowe tereny dla potrzeb przemysłu. Te przedsiębiorstwa stanowią rynek pracy dla mieszkańców powiatu, a zatem bardzo ważny jest dogodny i bezpieczny dojazd drogami oraz pociągiem. 

Najważniejsze inwestycje na drogach wojewódzkich zostały już zrealizowane w ostatnich latach, gdyż całkowicie zmodernizowana została droga wojewódzka nr 875 (Mielec - Sokołów Małopolski), a w ciągu tej drogi wybudowano obwodnice Kolbuszowej i Weryni oraz łącznik drogi wojewódzkiej nr 897 z drogą krajową nr 9 w Kolbuszowej Górnej. Natomiast droga wojewódzka nr 987 (w kierunku Sędziszowa Małopolskiego) jest ujęta w Wojewódzkim Planie Strategicznym Rozwoju Transportu na lata 2021-2027, który określa inwestycje do realizacji z udziałem funduszy europejskich dla Podkarpacia i jest dokumentem negocjowanym z Komisją Europejską. 

- Droga ta wyprowadzi ruch z miasta i zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo, a ponadto skomunikuje z Rzeszowem i strefami przemysłowi w kierunku Tarnobrzega i Stalowej Woli, droga wojewódzka nr 872 na odcinku od Nowej Dęby (DK9) do Niska objęta jest projektem rozbudowy, na który samorząd województwa uzyskał dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 200 mln zł. 

Ponadto Kolbuszowa posiada dogodne połączenia kolejowe poprzez Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną cieszącą się dużą popularnością wśród mieszkańców. Z tego względu zamówione już zostały dodatkowe, wieloczłonowe szynobusy, aby usprawnić dojazd w kierunku Rzeszowa. W tym roku zyskamy połączenie kolejowe z lotniskiem w Jasionce i obecnie montowany jest wiadukt nad DK9. W przyszłości do lotniska i do Rzeszowa pobiegnie szybka kolej do Centralnego Portu Komunikacyjnego. W najbliższych latach pozostaje łatwiejsze połączenie z węzłami autostrady w Sędziszowie i Rzeszowie, a prace przygotowawcze w tym zakresie są procedowane we współpracy w GDDKiA.

Realizacji, jakich zadań mogą się jeszcze mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego? 

- Inwestycje zapisane w budżecie wojewódzkim pozostają na podobnym poziomie jak w 2022 roku. Zaplanowana jest odnowa nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 987 w gminie Kolbuszowa za kwotę 600 tys. zł (w tym 100 tys. zł to wkład samorządu Kolbuszowej) oraz remont chodnika dla pieszych przy drodze wojewódzkiej nr 875 w Kolbuszowej Dolnej za kwotę 245 tys. zł (w tym 100 tys. zł udział miasta). 

Zarezerwowane w Planie Poprawy Bezpieczeństwa na Drogach Wojewódzkich i w budżecie na 2023 rok są jeszcze inwestycje w gminie Raniżów, tj. budowa chodnika w Staniszewskiem i Zielonce, ale ich wykonanie zależy od złożenia przez wójta projektów do PZDW wraz z uzgodnieniem procedur m.in. w zakresie kosztów utrzymania nowych chodników. W tym roku planowane jest też wsparcie poprawy bezpieczeństwa poprzez programy rządowe, co przyczyni się do zwiększenia zakresu zadań chodnikowych, jednak zawsze wymagana jest współpraca i porozumienie z samorządem gminnym, które przygotowuje projektowo inwestycje oraz partycypuje w kosztach.

Są mniejsze i większe zadania. Z której planowanej na 2023 rok inwestycji w powiecie kolbuszowskim pani jest najbardziej zadowolona?

- Rozwój Kolbuszowej będzie przebiegał w powiązaniu z największymi ośrodkami przemysłowymi w województwie, z którymi będą dogodne połączenia komunikacyjne. Z tego względu włączenie miasta i powiatu w ciągi dróg krajowych oraz węzłów autostrady poprawi atrakcyjność terenów, a także bezpieczeństwo i jakość życia. Biorąc pod uwagę całe najbliższe otoczenia, to mapa drogowa i kolejowa stale się zagęszcza, a rozmach i dynamika nowych inwestycji jest duża. Pamiętam, że o obwodnicach miasta oraz szybkiej kolei mówiło się przez dziesiątki lat, a teraz każdego roku pojawiają się nowe odcinki dróg, a także plany dalszej budowy. Bardzo cieszę się, że mam możliwość uczestniczyć w tych wielkich projektach jako mieszkanka powiatu, ale tez samorządowiec.

Kolejne ważne inwestycje dla województwa i powiatu to inwestycje w linie energetyczne oraz odnawialne źródła energii. Obecna koniunktura sprzyja rozwojowi nowoczesnych instalacji, wymianie źródeł ciepła, a także zwiększaniu efektywności energetycznej budynków. Przyczyni się to do oszczędności energii i poprawi jakość powietrza. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz samorząd wojewódzki prowadzą od kilku lat programy w tym zakresie, ale też planujemy nowe działania z funduszy europejskich, gdyż wzrasta potrzeba budowy magazynów energii, zarówno dla osób indywidualnych, posiadających panele fotowoltaiczne, jak też na potrzeby PGE. Aktualne trendy europejskie zachęcają do dywersyfikacji źródeł i dobrego zarządzania energią na poziomie miasta, spółdzielni jak też indywidualnych posesji. Jestem przekonana, że w tym zakresie nastąpi bardzo szybki postęp technologiczny, który ułatwi cyfrowe zarządzanie wykorzystaniem energii. PGE również planuje wiele inwestycji dotyczących przesyłu energii, jej dywersyfikacji i magazynowania, zaś umiejscowienie nowych i zmodernizowanych stacji transformatorowych w powiecie kolbuszowskim korzystnie wpłynie na możliwości jego przemysłowego rozwoju.

Z pewnością nie wszystko udaje się zrobić w stu procentach. Czy czuje pani niedosyt, jeżeli chodzi o inwestycje, które były w planie, a które niestety nie zostaną póki co zrealizowane? Jakie to były/są inwestycje?

- Wszystkie plany wymagają weryfikacji i uaktualnianiu w zależności od zmian sytuacji zewnętrznej, prowadzonych polityk oraz możliwości realizacyjnych. Były plany budowy nowego węzła autostrady dla Kolbuszowej, które na obecną chwilę zostały odłożone. To ogromny wysiłek finansowy i logistyczny, aby zrealizować już przygotowane inwestycje drogowe mające bardzo duże znaczenie dla województwa. Natomiast perspektywa włączenia DK 9 do zachodniego węzła autostrady w Rzeszowie, w pobliżu ogromnej strefy gospodarczej w Dworzysku, otwiera nowe możliwości dla naszego miasta i powiatu. 

Dzięki dogodnemu położeniu i powiązaniu z kluczowymi dla Podkarpacia inwestycjami Kolbuszowa będzie rozwijać się jeszcze szybciej.

Która inwestycja planowana do zrealizowania w 2023 roku, pani zdaniem, najlepiej wpłynie na powiat kolbuszowski?

- Najważniejsze inwestycje dla Kolbuszowej to dobre zaplanowanie przebiegu obwodnicy, która umożliwi w przyszłości jej rozbudowę oraz włączenie w przygotowywane sieci dróg krajowych i wojewódzkich. Im więcej będzie dogodnych powiązań z węzłami transportowymi, tym większa atrakcyjność inwestycyjna i mieszkaniowa.

Wiele jest z pewnością jeszcze do zrobienia. Jakie widzi pani jeszcze potrzeby i cele dotyczące powiatu kolbuszowskiego, tej części Podkarpacia, na 2023 rok oraz na kolejne lata?

- Wszystkie gminy i powiat kolbuszowski podejmują działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. Przyczynia się to do dynamicznego rozwoju mieszkalnictwa oraz lepszych warunków życia, opieki zdrowotnej, edukacji dzieci i młodzieży. Obserwuję ogromne zaangażowanie na rzecz wspierania talentów sportowych, artystycznych, technicznych naszej młodzieży, ale też troskę o seniorów oraz o rozwój naszej lokalnej kultury. Powiat kolbuszowski posiada duży zasób tradycyjnej, lasowiackiej kultury, który zarząd województwa mocno promuje poprzez organizowane co roku festiwale oraz opracowany i przyjęty na koniec 2022 roku wieloletni Program Promocji Kultury Lasowiackiej. Jest to bardzo nowatorski program obejmujący wsparcie dla działań funkcjonujących kapel, grup i zespołów ludowych, a także dla działań edukacyjnych pozwalających wzmocnić regionalną tożsamość mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej. Ponadto kultura lasowiacka zawiera uniwersalne treści i wartości, których aktualność we współczesnej kulturze warto pokazywać.

W 2022 roku festiwal pozwolił przypomnieć i podkreślić działalność regionalistów i artystów z naszego terenu jak: Władysław Pogoda z Huciny, Henryk Marszał z Przewrotnego, Maria Rzeszutek z Cmolasu oraz zaprezentować osiągnięcia artystyczne Górniaków obchodzących jubileusz 40-lecia, a także Kapeli Kazimierza Marcinka z Kolbuszowej, która zdobyła "Basztę" – główną nagrodę w 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym czy Ziemię Kolbuszowską, która obchodziła 10-lecie działalności.

W lipcu w 2023 roku odbędzie się trzecia edycja festiwalu lasowiackiego przy współpracy ze skansenem i Domem Kultury w Kolbuszowej, Cmolasie, Dzikowcu.

Rozwój i promocja tradycyjnej kultury przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności naszego powiatu dla mieszkańców zarówno tych, którzy posiadają lasowiackie korzenie, ale też zainteresowanych różnymi jej elementami, które traktują jako twórczą inspirację. We współczesnych czasach duże zasoby lokalnej kultury stanowią istotny czynnik rozwoju regionu i solidny fundament, na którym warto budować przyszłość Kolbuszowej i powiatu. Bardzo cieszę się, że wykorzystanie zasobów kulturowych znalazło odzwierciedlenie w strategii ponadlokalnej gmin powiatu kolbuszowskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy