Reklama

Radny twierdzi, że mieszkańcy gminy Cmolas mają mniej przywilejów niż uchodźcy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

Radny twierdzi, że mieszkańcy gminy Cmolas mają mniej przywilejów niż uchodźcy - Zdjęcie główne

- Bądźmy miłosierni, kierujmy się empatią, ale te rzeczy, które są tutaj wymienione, to nasi mieszkańcy nie mają zapewnione z naszej strony,- komentował projekt uchwały Krzysztof Książek, radny z Hadykówki. | foto B. Posłuszny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Temat uchodźców z Ukrainy oraz pomocy finansowej i rzeczowej dla nich powrócił na sesję do Cmolasu. Zakres pomocowy jest duży. - Te rzeczy, które są tutaj wymienione, to nasi mieszkańcy nie mają zapewnione z naszej strony - mówił Krzysztof Książek, radny z Hadykówki.

Gmina Cmolas określiła zakres pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W uchwale, nad którą obradowali radni, zawarte zostały podpunkty mówiące o pomocy dla obywateli zza wschodniej granicy. 

 

Wśród nich znalazły się zapisy mówiące m.in. o zapewnieniu tymczasowego zakwaterowania, wyżywienia, środków czystości i higieny osobistej, środków medycznych oraz innych produktów niezbędnych do udzielenia pomocy. Gmina ma także organizować pomoc humanitarną, w tym transport darów, czy zapewnić pomoc w zakresie komunikacji językowej. Uchwała mówi także o organizowaniu zajęć integracyjnych, edukacyjnych i kulturalnych. Uchodźcom należy zapewnić także dowóz do szkół podstawowych na terenie gminy Cmolas.

- Kolejna sesja, gdzie pochylamy się nad sprawami uchodźców z Ukrainy w ośmiu punktach. Bądźmy miłosierni, kierujmy się empatią, ale te rzeczy, które są tutaj wymienione, to nasi mieszkańcy nie mają zapewnione z naszej strony, więc nie bądźmy bardziej papiescy niż papież

- zaznaczał Krzysztof Książek, radny z Hadykówki. 

 

Pomoc dla Ukrainy 

Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu, zwracała uwagę, że udzielenie pomocy obywatelom Ukrainy z pieniędzy własnych gminy wymaga uprzedniego podjęcia przez radę uchwały określającej zakres tej pomocy. Radni w ostatnim czasie podjęli uchwałę upoważniającą wójta do dokonywania zmian w budżecie. Wszystko podyktowane jest pomocą dla uchodźców z Ukrainy. - Nie podjęliśmy wówczas uchwały o zakresie tej pomocy, którą podejmujemy w tym momencie - mówiła przedstawicielka mieszkańców. 

 

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, wyjaśniał, że chodziło wtedy o natychmiastowe uruchomienie pieniędzy na pomoc dla uchodźców. Szef cmolaskiej gminy zapewnił jednocześnie, że zakres pomocy dla Ukraińców został skonsultowany i takie sytuacje mogą wystąpić. - Wtedy prosiłem radę o podjęcie uchwały upoważniającej mnie po prostu do uruchomienia środków, które otrzymałem z budżetu państwa na wskazany konkretny cel - dodał. 

 

Wprowadzeni w błąd  

Bernadetta Wolak-Posłuszny zauważyła także, że RIO wyraźnie pisało na portalach samorządowych, że podjęcie uchwały o wspomnianym upoważnieniu wójta wymaga poprzedniego podjęcia przez radę uchwały określającej formę pomocy. - Ja nie będę już tutaj kopii kruszyć, aczkolwiek uważam, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd - mówiła radna.

 

Stanisław Siębor, radny z Porąb Dymarskich, zastanawiał się także, czy pomoc uchodźcom będzie finansowana z budżetu państwa, czy też z innych pieniędzy. Marian Posłuszny, sekretarz urzędu, wyjaśnił, że uchwała dotycząca upoważnienia wójta dotyczyła pieniędzy z budżetu państwa. Ta z kolei, mówiąca o zakresie pomocy, dotyczy własnych pieniędzy gminy. 

 

Wydatki na uchodźców

Andrzej Bujak, radny z Trzęsówki, chciał także dowiedzieć się, jakie koszty poniosła gmina dotychczas na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. - Ja nigdy w swoim działaniu nie miałem chęci, żeby kogoś oszukać ani wprowadzić w błąd. Jeżeli tak to zostało odebrane, to przepraszam - mówił Eugeniusz Galek. 

 

Na pytanie radnego Bujaka wójt nie odpowiedział konkretnie, ponieważ zaznaczył, że nie ma jeszcze pełnego rozliczenia. - Nie są to astronomiczne kwoty, ale dowozimy te dzieci do szkół, itd. Nie są to duże pieniądze. Uważam, że zgodnie z ustawą powinniśmy tym ludziom w miarę możliwości pomagać. O kwotach, jakie zostaną wydatkowane, będziecie informowani. To nie ma tak, że to są pieniądze prywatne, będziecie wszystko wiedzieć na ten temat - skwitował szef cmolaskiej gminy. 

 

Uchodźcy z gminy Cmolas

Aktualnie na terenie gminy Cmolas przebywa 72 uchodźców z Ukrainy.

W gminie Cmolas złożono łącznie 98 wniosków o nadanie numeru PESEL przez uchodźców z Ukrainy.

* (dane na czwartek, 2 czerwca).

 

Głosowanie radnych nad uchwałą dotyczącą zakresu pomocy uchodźcom z Ukrainy:

"Za"

 • Andrzej Bujak
 • Ryszard Gaweł
 • Krzysztof Łagoda
 • Piotr Maciąg
 • Ewelina Nowicka
 • Dariusz Piechota
 • Stanisław Siębor
 • Magdalena Szpyt
 • Ryszard Warzocha
 • Andrzej Zagroba
 • Waldemar Zieliński
 

"Przeciw"

 • Krzysztof Książek
Od głosu wstrzymała się Bernadetta Wolak-Posłuszny. Nieobecny podczas obrad był Rafał Stróż.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy