Reklama

Radny: - Będę walczył o szkołę do końca

Opublikowano:
Autor:

Radny: - Będę walczył o szkołę do końca - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na ostatniej sesji znowu zawrzało. Rada gminy dziewięcioma głosami za zdecydowała o przekształceniu szkoły w Staniszewskiem na trzyklasową. Poddać nie zamierza się jednak radny Janusz Grochala, który jeszcze przed sesją zapowiedział walkę o tę placówkę.

Na ostatniej sesji rady gminy (30 marca) radni dziewięcioma głosami za zdecydowali, że szkoła w Staniszewskiem zostanie przekształcona z sześcioklasowej na trzyklasową. Sesję poprzedziły obrady komisji oświaty (28 marca), na których członkowie wypracowali stanowisko w tej sprawie.

Opinia pozytywna
Przypomnijmy, że o szkole w Staniszewskiem głośno było ostatnio w grudniu, kiedy to radni podjęli uchwałę o zamiarze przekształcenia szkoły. W międzyczasie opinie w tej sprawie wydał Podkarpacki Kurator Oświaty i Związek Nauczycielstwa Polskiego w Raniżowie. Teraz czas przyszedł na ostateczną decyzję radnych.

Gmina Raniżów wystąpiła 4 stycznia tego roku do Podkarpackiego Kuratora Oświaty o wydanie opinii w sprawie przekształcenia szkoły. 25 stycznia otrzymała pozytywną odpowiedź w tej sprawie. Podczas sesji Monika Woś, kierownik Zespołu Oświatowego, na prośbę radnego Bronisława Prusia odczytała opinię kuratora. Jak kurator uzasadniał swoje poparcie dla zmian w strukturze szkoły? W uzasadnieniu kurator Małgorzata Rauch powołała się między innymi na dane dostarczone przez urząd gminy.  - W roku bieżącym do szkoły uczęszcza 14 uczniów. Prognozowana liczba uczniów w roku szkolnym 2017/2018 wynosi 49 uczniów (w tym przedszkolaki) - napisała kurator. Jak argumentowała swoją opinię? -  Gmina zapewnia począwszy od klasy czwartej możliwość kontynuowania nauki w szkole podstawowej w Raniżowie wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Raniżowie. Szkoła podstawowa w Raniżowie dysponuje dobrze wyposażanymi w pomoce naukowe salami lekcyjnymi, biblioteką, pracownią komputerową, salą gimnastyczną i świetlicą. Organ prowadzący deklaruje zorganizowanie dowozu z opieką - napisała Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty. Zdaniem kurator  niska liczba dzieci w poszczególnych rocznikach powoduje, że znaczna część procesu nauczania realizowana jest w systemie klas łączonych, a to ma negatywne konsekwencje.

Wprowadzanie w błąd
Z uzasadnieniem kurator oświaty nie zgodził się Janusz Grochala, samorządowiec ze Staniszewskiego, który stwierdził, że została ona wprowadzona w błąd. - Dobrze wam idzie wprowadzać w błąd różne organy i także kuratora - powiedział samorządowiec. - Po tym, jak wójt wystosował pismo do pani kurator, byliśmy tam i pani kurator była przekonana, że w tych rocznikach tak faktycznie jest, że nie ma dzieci u nas we wsi. Dalej dążycie, żeby tę szkołę zamknąć - stanowczo powiedział radny, który próbował jeszcze nakłonić kolegów  z rady do zmiany decyzji: -  Mówiłem to, mówię i będę mówił: Usiądźmy do stołu, porozmawiajmy. 

Więcej w 14 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE