Reklama

Radna chce pomników przyrody w Kolbuszowej. Co na to lokalna władza?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: googlemaps

Radna chce pomników przyrody w Kolbuszowej. Co na to lokalna władza? - Zdjęcie główne

Radna z Kolbuszowej chce pomników przyrody. Dzięki temu przed ścięciem będzie można uchronić kilkanaście sztuk drzew. | foto googlemaps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przedstawicielka gminy i miasta Kolbuszowa apeluje o ustanowienie nowych pomników przyrody. Gmina Kolbuszowa zleciła wizję w terenie. Jakie był jej efekt?

Początkiem lutego radna Barbara Bochniarz prosi Jana Zubę, burmistrza Kolbuszowej, o uznanie dębu rosnącego naprzeciw zakładu wylęgu drobiu przy ul. Józefa Piłsudskiego w Kolbuszowej za pomnik przyrody. Samorządowiec chce, aby takich obiektów było więcej.

Dla przyszłych pokoleń


Drzewo to rośnie na gruncie należącym do gminy Kolbuszowa w pasie drogowym ulicy Piłsudskiego. - Jest drzewem bardzo starym i pięknym - podkreśla samorządowiec Barbara Bochniarz i dodaje: - Celowe byłoby uznanie go za pomnik przyrody, co spowoduje zachowanie drzewa dla przyszłych pokoleń. Taki zabieg uchroniłby to drzewo przed ścięciem. 

Jest ich więcej


Samorządowiec z Kolbuszowej chce również, aby i dęby, jak i sosny rosnące przy stadionie zostały uznane za pomniki przyrody. Szczególnie dotyczy to dębów rosnących obok hotelu sportowego oraz sosen rosnących w małym lasku w pobliżu stadionu sportowego przy ul. Wolskiej.

 Zdaniem radnej na terenie lasu rosną drzewa, które koniecznie powinny zostać uznane za pomniki przyrody, a teren, na którym rosną, jest własnością gminy Kolbuszowa

- Wiemy, że decyzję w sprawie zagospodarowania tego lasu podejmie nadleśnictwo, ale są one również pod nadzorem społecznym, stąd celowe by było uchwalenie uznania starych, w tym rejonie, drzew za pomnik przyrody - podsumowała Barbara Bochniarz, członkini Rady Miejskiej w Kolbuszowej. 

Trzy się kwalifikują


Radna z Kolbuszowej chce pomników przyrody. Dzięki temu przed ścięciem będzie można uchronić kilkanaście sztuk drzew. 

Radnej odpowiedział Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. Poinformował, że po interpelacji radnej została przeprowadzona wizja w terenie. 

- Ustalono, że tylko trzy drzewa rosnące na wspomnianych terenach spełniają wymogi rozporządzenia ministra środowiska w sprawie uznania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody - wyjaśnił włodarz. 

Drzewa te posiadają obwód pnia na wysokości 1,3 metra powyżej 300 cm, stąd zostały zakwalifikowane do ustanowienia ich pomnikami przyrody. Szef gminy Kolbuszowa nadmienił, że żadne drzewo gatunku sosna zwyczajna nie spełnia wymogów, które zakwalifikowałyby je do ustanowienia pomnikami. 

Zajmie się tym rada


Podsumowując działania urzędników, zakwalifikowano trzy drzewa. Dąb rosnący w pasie ul. Piłsudskiego i dwa dęby rosnące na terenie stadionu za budynkiem Fundacji na rzecz Kultury Fizycznej w Kolbuszowej. Zostaną one poddane badaniom dendrologicznym, po których będzie opracowywana ekspertyza opisująca między innymi ich parametry, a także wyjątkowe walory przyrodnicze jak i historyczne. 

Wyniki dadzą podstawę do wystąpienia z projektem uchwały Rady Miejskiej w Kolbuszowej o ochronie przyrody. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy