Reklama

Rada Gminy Raniżów powołała zespół ds. zaopiniowania kandydatów na ławników. Kim są kandydaci i kto ich oceni?

Opublikowano:
Autor:

Rada Gminy Raniżów powołała zespół ds. zaopiniowania kandydatów na ławników. Kim są kandydaci i kto ich oceni? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Samorządowcy gminy Raniżów podczas ostatniej sesji (1 sierpnia) przyjęli uchwałę w sprawie powołania zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników.

 

Jak poinformowała Alicja Rzeszutek z UG w Raniżowie, obowiązek powołania zespołu do zaopiniowania kandydatów na ławników nakłada na radę gminy ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych. - Zadaniem tego zespołu będzie ocena tej całej dokumentacji, która została złożona przez kandydatów, pod względem formalnym, a więc tego, czy są spełnione przesłanki, o których mówi ustawa - wyjaśniła Alicja Rzeszutek.

Jak dodała, zgodnie z projektem uchwały, Rada Gminy Raniżów powołuje zespół w następującym składzie: Marek Margański, czyli sekretarz gminy Raniżów jako przewodniczący zespołu, Józef Gil (radny gminy Raniżów) - zastępca przewodniczącego zespołu, oraz członkowie zespołu: Barbara Miazga i Stefan Gancarz (radni). - Z tego co wiem, wszyscy kandydaci wyrazili zgodę na bycie członkami tego zespołu - stwierdziła. Jak dodała, ocena kandydatów na ławników odbędzie się we wrześniu.

- Oferty na ławników zostały złożone w terminie do 30 czerwca - wyjaśniła Alicja Rzeszutek. Dodała, że z terenu gminy Raniżów na kandydatów na ławników Sądu Rejonowego w Kolbuszowej zgłosiły się dwie osoby: Teresa Olszowy oraz Ryszard Rzeszutek (przewodniczący Rady Gminy Raniżów ubiegłej kadencji).

Podczas sierpniowej sesji została podjęta jeszcze jedna uchwała w tym temacie. Na jej podstawie, zgodnie z ustawą, przewodniczący Rady Gminy Raniżów wystąpi do Komendanta Wojewódzkiego Policji o przekazanie informacji na temat kandydatów na ławników.

Wybory ławników odbędą się w związku z ubiegającą w tym roku (31 grudnia) kadencją obecnych ławników. Nowi ławnicy będą pełnić swoją funkcję przez cztery lata (od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2023 roku).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE