Reklama

„Przy sobocie o robocie” – pokaz tłoczenia oleju w skansenie w Kolbuszowej

Opublikowano:
Autor:

„Przy sobocie o robocie” – pokaz tłoczenia oleju w skansenie w Kolbuszowej  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI "Przy sobocie o robocie" to nowy cykl spotkań, który ma przybliżać prace, jakie wykonywanow gospodarstwie dawno, dawno temu, kiedy wieś nierzadko jeszcze nie była zelektryfikowana i nie korzystano z traktorów, kombajnów ani innych maszyn rolniczych.

Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbędzie się już jutro (17 marca) o godz. 13.30. Będzie to pokaz tłoczenia oleju na ciepło. Moment, w którym odbędzie się ten pokaz ma szczególne znaczenie, ponieważ olej z nasion lnianych albo rzepaku tłoczono w okresie postnym – w Adwencie i Wielkim Poście. Tłuszcz roślinny był potrzebny do przyrządzania bezmięsnych potraw.

Muzeum zaprasza na dłuższy spacer, aż do sektora rzeszowskiego. Za mostem i za leśnym zagajnikiem wyłania się niebieskookienny niewielki budynek – olejarnia z Brzyskiej Woli.

Tam Wojciech Dragan (etnograf z Muzeum) częściowo opowie, a częściowo pokaże, jak wyglądał cały proces. Jak gniotło się siemię lniane w gniotowniku, jak się je potem urabiało z wodą, grzało na specjalnie tłoczonej blasze, i dalej, jak formowało się to ziarno w płótnie i w końcu prasowało tak mocno, by wycisnąć olej do ostatniej złotej kropli.

Na koniec każdy z uczestników przekona się, jak wyśmienicie smakuje kromka chleba posmarowana świeżym, ciepłym jeszcze olejem lnianym.

Wstęp do skansenu – 7 zł, bilet rodzinny – 22 zł, dzieci do lat 7 – bezpłatnie.

źródło: MKL Kolbuszowa

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE